IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Следващият Афганистан: Европа трябва да се заеме сериозно с отбраната

Америка ще бъде разбираемо сдържана да се меси в бъдещи кризи, особено когато интересите на САЩ не са пряко засегнати, според анализ

22:00 | 18.08.21 г. 14
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: EPA/HAUKE-CHRISTIAN DITTRICH</em></p>

Снимка: EPA/HAUKE-CHRISTIAN DITTRICH

Това не означава, че САЩ и Европа се отдалечават или че НАТО остарява. Напротив, това означава, че САЩ и Европа трябва да преосмислят трансатлантическото партньорство и понятието „споделяне на тежестта“.

В продължение на две десетилетия разпределението на тежестта се свързваше с това, че европейците допринасят повече за войните, ръководени от САЩ. Днес е необходим нов подход, който се основава на по-балансирани отношения. При него Европа дори може понякога да поеме водещата роля. Това на практика би формирало европейски стълб в рамките на НАТО. Това също ще изисква решаване на огромните структурни проблеми, които затормозяват европейската отбрана.

Най-добрият начин да се направи това е чрез ЕС, където суверенитетът вече е споделен и държавите членки могат да обединяват ресурси, да интегрират сили и да правят стратегически „европейски“ придобивания. Важното е, че развитието на отбраната на ЕС би спомогнало за овластяването и укрепването на ЕС, което би позволило на Брюксел да отстоява по-добре европейските интереси.

Като начало европейските политици трябва да си зададат един прост въпрос: Какво би било необходимо на ЕС, за да вкара сили в Афганистан? Ако основната пропаст беше липсата на въздушен транспорт, ЕС може да закупи самолети и да привлече опитен персонал от целия блок, за да създаде специализирано военно подразделение, което да ги експлоатира - точно както Европейската служба за външна дейност изтегля дипломати от дипломатическия корпус на своите членове.

Развитието на притежаваните от ЕС способности ще изисква ново финансиране, реформи във външната политика на ЕС и трансформация на отношенията между ЕС и НАТО. Това също ще изисква благословията на Вашингтон.

В крайна сметка причината за военната неадекватност на Европа се крие в самата нея. Само поради военната си зависимост от САЩ Вашингтон има ефективно вето върху усилията на ЕС за отбрана. САЩ умело използваха това, за да се противопоставят на инициативите на ЕС и енергично да лобират от името на американските отбранителни компании.

Въпреки че администрацията на Байдън не е направила много за промяна на този подход, иронията е, че САЩ са уморени от статуквото, въпреки че упорито действат, за да спрат ЕС да го промени. За да внесе нова динамика, ЕС ще трябва да наложи този въпрос на Вашингтон, който сега е фокусиран изцяло върху Азия. За да направи това, блокът трябва да излезе с осезаемо и амбициозно предложение за отбрана точно както направи с климата и цифровите технологии и да поиска от администрацията на Байдън да ги подкрепи.

Вместо постоянно да гледат към САЩ, европейците все повече ще трябва да се вглеждат в себе си. Америка, вплетена в 20-годишна война, ще бъде разбираемо сдържана да се меси в бъдещи кризи, особено когато интересите на САЩ не са пряко засегнати. Време е стратегическата автономия да стане реалност. Така трансатлантическият съюз ще стане по-силен заради това.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:14 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

14
rate up comment 2 rate down comment 2
khao
преди 2 години
скандално тъъъп си, хахахахах
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 4 rate down comment 1
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Кво му обясняваш на тоя кисел дъртак, той турски ник си е сложил, ти очакваш за европеец да се счита.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 1
Dr. Vatnikov
преди 2 години
ЕС трябва да започне от контрола на границите и недопускането на всякави от.репки, които са си вдигнали ча.лмите и решили да се заселят в Европа. Като за начало. Орбраната я оставете засега.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 2 години
И най-скъпото!!! И дете с потвърден синдром на Даун може да сметне, че при $700 млрд. годишнни разходи за отбрана, поне 2/3 от тази сума не са за техника и въоръжение, щото целият годишният оборот на 5-те гиганта на ВПК на САЩ се движи между 100 и 150 млрд. - това общо, с продажбите навън. Най-скъпото нещо в една армия е издръжката и обучението на личния състав, особено в съвременните високотехнологични армии. Сама хора с празни тикви, които не са помирисвали армия могат да оспорват това!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 1
doba
преди 2 години
'Най скъпо в армията билио хората'Не най-скъпо, а най-важно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 3
korn
преди 2 години
Кво ми обесни, не разбрах. Най скъпо в армията билио хората-ЕС има сто пъти повече пари от Русия и достатъчно да се конкурира с Китай. Точка. И тъй като се обръщаш на- вие европейците, предполагам си азиатец, най вероятно турчин или мюсулманин от някой мюсулмански катун. Да те питам кво правиш тук при нас като не ти харесва. Защо не си стоиш в Афганистан, Турция или Русия. Аз никога не бих отишъл да живея по ващи земи, да уча езика ви или да коментирам в някой от ващи форуми със такива като теб.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 1
george353
преди 2 години
Прав си доба, армия за трилион долара и 20г местене на прахоляка с резултат: талибани въоражени с Blackhawk choppers и вълна от бежанци с неясни намерения.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 4
Mavi Goz
преди 2 години
Понеже си най-умният тук след видинския Айнщайн, ще ти обясня, че не воюват оръжията, а хората. Най-скъпото нещо в армията са хората - добре въоръжени, добре обучени, мотивирани и в достатъчни количества. Когато отделите в Европа достатъчно пари, за да плащате за такавя жива сила, ще видите, че вече нямате кинти за зелените блянове на Зелю и за още милион лиготии, с които великите ви икономики ви даряват и с които толкова се гордеете.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 4
Mavi Goz
преди 2 години
(Нещо не разбирам. Или авторът на статията не разбира. Или всички не разбираме. )Да, това, което не разбирате, е смисълът на заглавието на статията, а именно в частта му - (Следващият Афганистан). Следващият Афганистан ще бъде Европа, когато УСА по неква причина реши (или му се наложи) ударно да си дига катуна от тук. ;) :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 4
doba
преди 2 години
Най-силната армия в Света - хамериканската 20г налага ред със сила в Афганистан. Резултат - 0 (НУЛА). Понякога само бухалката не помага, трябва и акъл.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още