Ще се провалим, ако широкото приемане на климатичното предизвикателство не бъде последвано от еднакво широко приемане на средствата за справяне с него - като гарантираме, че тези средства са и се считат за справедливи.
Призивите за „справедлив преход“ доказват, че политиците знаят това. Но думите не са достатъчни. Тези, които се страхуват от агресивни политики в областта на изменението на климата, трябва да се уверят, че тези политики явно им се отрязяват добре.
Това прави канадския експеримент толкова важен. Общата идея за въглероден данък и дивидент съчетава силно прогресивен данък върху емисиите с преразпределение на приходите към хората, на равни суми или с предимство за бедните и тези в по-слабо населените райони. Неговите поддръжници варират от републикански големци в САЩ до зелените партии в Европа, от икономическите съветници на германското и френското правителства до Джеймс Хансен, „кръстникът на науката за климата“.
Тъй като бедните отделят по-малко въглерод от богатите, но повече спрямо бюджета си, „дивидентната“ част от политиката повече от компенсира мнозинството от населението - чрез директни плащания - за по-високата цена на енергията, с която се сблъсква. Това е справедливо разпределение на бремето, като надеждата е, че и се възприема като такова.
Дали? В Канада то не оказа „магическо въздействие“ по отношение на нарастващата подкрепа за данъка върху въглерода, според Катрин Харисън, професор по политически науки в Университета на Британска Колумбия. Но тя предполага, че гарантирането, че ползата е по-видима, може да има промени нещата. Чекове по пощата или месечни плащания по сметка, вместо данъчен кредит; име, показващо връзката с данъка върху въглерода; индивидуални, а не домакински права - всичко това би могло да направи положителната страна на политиката по-забележима в съзнанието на избирателите.
Вече изглежда невъзможно да се прави кампания за изричното премахване на тази канадска политика без заместител. На настоящите избори консерваторите се отказаха от дългогодишното си противопоставяне на остойностяването на въглерода. Харисън смята, че ако Либералната партия запази властта, нейният план за повишаване на въглеродните данъци скоро ще означава, че дивидентите се очертават като много по-големи в съзнанието на избирателите. Прогнозираният за 2030 г. въглероден данък от 170 долара на тон може да доведе до годишни плащания от 4000 долара на семейство, според правителствените оценки.
Тези суми трябва да убедят много колебаещи се, че това, което е добро за планетата, е добро и за тях. Политиците, които са сериозни относно нетната нула, трябва незабавно да възприемат тази политика.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Историята се повтаря в Америка, част 1
Вучич обяви, че ще подаде оставка, за да помогне на партията на изборите
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“


преди 4 години първото изречение е изключително неграмотно преведено... изобщо не разбрах за кво иде реч... ще им върне парите които им е събрала... че що ги е събирала? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години a тва с дипломата не го казвай на никой ще замола ... в нея само мое си завиеш един дюнер от зеления ток ... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години ама тва че ти не виждаш не значи не не е ей ти статията или си кьорав ? не ти си просто един *** *** и тва е .. 150, 200, 280 ГВ, МВ и на баба ти в ГвВъ тва е нема ветрове, а въглища ако искаш да ти пуснем пак статията да видш .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години мише , кой ти рече че се кланят на въглищата ... ?! ... аз не виждам нови проекти за въглища у немско . ти ако виждаш нейде , сподели , сигурно пропускам нещо . но пък виждам от сегашните 52ГВт вятър че за 10 години ще ги направят 95ГВт . фотоволтаици от 55ГВт ще ги направят 150Гвт , морски вятър ще изградят нов 20Гвт . от тази година и в немско вече новите фотоволтаични централи са БЕЗ субсидии и всичките задължително с батерии ... от излизащите от употреба въглища , част от съоръженията ще бъдат заменени с газови централи , на други площадки ще направят хъбове за съхранение на зелен водород и електролизери ... аз това виждам да правят ... па ти си пей песничките за въглищата ... и кой колко е тъъпп не се знае , м/у мен и теб стои една диплома по автоматика и електротехника и награда на випуска за отличен успех ... :))) ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години ама ЗелеФ почему швабосите предпочели смърдящите въглища пред ветровете, защо не увеличат данъците, а Полша, а Чайниците, а наще Мaрици, що Токот у нас скочи с 68 пъти ?! ... ЗелеФ ти просто си един лаяч за парички и толкоз както винаги с 0 аргументи ... нарочно се прайш на луд щот така са ти казале, а ако това са ти убежденията че ветър се прай икономика значи си мегатъпанар, нема две мнения по въпроса ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години мише , убавото на твоите прогнози в енергетиката е , че са отчайващо далеч от реалността . и нема как да е друго , като не знаеш дори как се връзва електромер - последователно или паралелно ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години ЗелеФ нема се отчайваш мойто момче, швабите нема се прееебат с вятър и вода .... Канадците им се вещае скоротечен фалит, ама тия ммм тц остаат си на кюммур .... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Слаб удар за енергийния преход: Въглищата изместват вятърната енергия като най-важен енергиен източник в Германия отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години https://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/514509/Tiefschlag-fuer-die-Energiewende-Kohle-loest-Windkraft-als-wichtigster-Energietraeger-Deutschlands-ab отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години сакатлък ... днес ти е вързало на къра , а ?! ... скромничиш ... местните братя от маалата или случайно преминаващи ?! ... :))) ... мозъчен инвалид отговор Сигнализирай за неуместен коментар