IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Опитът на Путин да контролира миналото следва модела на Си Дзинпин

Цензурата върху историята в двете страни е съществена част от вътрешната репресия

15:17 | 08.01.22 г. 18
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Президентът Си Дзинпин със сигурност ще одобри решението на Путин да потисне критиките към сталинизма. Китайският лидер отдавна се интересува от разпадането на Съветския съюз и е решен да предотврати подобно нещо в Китай. В реч пред ЦК на Китайската комунистическа партия, изнесена непосредствено след като пое властта, Си попита: „Защо се разпадна Съветският съюз?“ Отговорът му беше, че „историята на СССР и на КПСС беше напълно отречена... Ленин беше отхвърлен, както и Сталин... Идеологическо объркване беше навсякъде... Съветският съюз, който беше велика социалистическа страна, се разпадна.”

Контролирането на дискусиите за миналото остава централно за стила на управление на Си Дзинпин. Миналата година правителството му прие закон, който обявява за престъпление подигравката с националните герои на страната.

И в Русия, и в Китай действията за задушаване на историческия дебат вървят ръка за ръка със засилването на текущите репресии. През седмица, в която „Мемориал” беше затворен, руското правителство арестува няколко поддръжници на затворения опозиционен лидер Алексей Навални. В Хонконг, дни след премахването на статуите в памет на Тянанмън, правителството затвори Stand News, най-голямата останала продемократична медия, и арестува няколко ръководни служители.

Цензурата върху историята е свързана с агресия в чужбина. Знак за предстоящата репресия срещу „Мемориал” имаше миналия октомври, когато организацията беше щурмувана по време на прожекция на филм за масовия глад (Голодомор, убил милиони) в Украйна през 30-те години (признат от много правителства за съветски геноцид срещу украинците - бел. прев.) Този вид историческа памет е неприемлива в момент, когато руското правителство прави явна подготовка за нахлуване в Украйна.

По подобен начин Пекин миналата година се зае да ограничи предположенията, че участието на Китай в Корейската война през 50-те години на миналия век е било нещо различно от защита срещу евентуална американска инвазия. Този дебат има и съвременно значение в момент, когато заплахата от война между САЩ и Китай отново нараства.

За да се завърши кръгът на репресиите, вътрешните опоненти на правителствата на Путин и Си са редовно обвинявани, че работят за враждебни чужди сили - точно както беше с противниците на Сталин и Мао. Аргументът, че чуждестранните сили са в съюз с вътрешните критици на режима, след това се използва за оправдаване на репресиите на патриотична основа и за подкрепа на аргумента за „силно“ лидерство.

И Путин, и Си Дзинпин извършиха промени в конституциите на своите страни, които ще им позволят да управляват безпрепятствено дълго в бъдещето. Ако Путин остане в Кремъл до 2036 г., което сега изглежда напълно възможно, той ще е управлявал по-дълго от самия Сталин. Ако възнамерявате да подражавате на Сталин, защо ще допускате критики към него?

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:24 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 5 rate down comment 5
Стоян Петров
преди 2 години
Пидеругил гнусничък, ти наясно ли си с каква антиваксърска пропаганда се занимаваше RT в Германия. И пидеругил наясно ли си колко е гнусничка, главната редакторка на тази телевизия "Главный редактор RT Маргарита Симоньян назвала смешной независимость стран бывшего СССР:"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 6
Стоян Петров
преди 2 години
По повод събитията в Казахстан, ще ви запозная с мнението на еди руски депутат(Единна русия, партията на путин) : "Депутат-единоросс Олег Матвейчев заявил, что недовольные 40-летним правлением Назарбаева должны страдать, а их жены должны быть изнасилованы. Правда вскоре удалил публикацию, сказав, что всегда резко реагирует на человеческое горе." Самият пост бе още по-ценичен, с едни палки знаете къде, но не може да се копира.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 4
korn
преди 2 години
Русия все още не е като Китай, дано политиците им се осъзнаят и се завърнат към белите цивилизовани държави.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 4
korn
преди 2 години
Стига дрънка глупости бе, в САЩ, ЕС и другите бели държави все още имаме няква демокрация и свобода и всеки може да говори квото си иска по нето и в медиите. Такива като теб и Вовата сте жив пример. Ако България беше като Китай до сега да сте в лагерите или изчезнали безследно. Много сте дразнещи но ако ви избием, няма да има разлика между нас и азиатските катуни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 8
дядя Вова
преди 2 години
Хапчетата. Редовно. RT нали откриха филиал в Сърбия, да предава на немски - пак ги баннаха.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 8
alex8712
преди 2 години
Що пишеш глупости? Няма проблем за медии, НПО и тн на чужда издръжка да си работят в САЩ и целия Запад - иначе пропагандата на RT нямаше да се лее свободно по YouTube, Facebook и собствени телевизии в съшия тоя Запад. Трябва обаче да обявяват финансирането си. Виж обаче, в Китай и васалната му Русия даже и това не може - закриват и малкото останали независими медии, независимо дали са с чуждестранно финансиране или не.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 7
markov
преди 2 години
Интересно ми е само имате ли норма за пускане на соросойдни бълвочи на ден? В САЩ не може да има медии, НПО и т.н. на чужда издръжка. И това от писачите на тази статия се приема за нормално. Ако обаче В Китай или Русия по същия почин забранят чуждото финансиране се почва с булвочите за диктатура и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още