Германският канцлер Олаф Шолц за първи път заговори за санкции срещу Русия, които да включват енергийните доставки, включително и "Северен поток 2", пише в анализ германското издание "Фокус".
Дълго време канцлерът трудно намираше ясните послания, когато говореше за Русия и последиците от ескалация на напрежението по границата с Украйна. Той предупреждаваше за санкции, но никой не знаше какво точно има предвид - политически, икономически или военни, коментира още изданието. През декември той заяви, че "Северен поток 2" е изцяло икономически проект и така го извади от масата, когато се обсъждат възможните санкции.
Но преди ден на журналистически въпрос за газопровода Шолц заяви: "Наистина е важно да поставим енергийните си доставки на нова основа" и допълни, че това важи както за въглищата, така и за петрола и природния газ.
Коментарите на Шолц бяха направени след срещата му с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг в Берлин. Германският канцлер потвърди, че "цената ще бъде висока", но всичко ще бъде обсъдено, ако се стигне до военна интервенция в Украйна, пише още Ройтерс.
Соцалдемократите, които са най-голямата партия в управляващата коалиция на Германия, от години имат по-близки контакти с Русия, отколкото останалите германски партии, допълва още агенцията. В момента Германия е в търсене на решение за осигуряване на енергия, след като затвори ядрените си централи тази година и планира да направи същото с въглищните централи до 2030 година.
"Северен поток 2" е напълно изграден и очаква решението на германския мрежови оператор, за да бъде въведен в експлоатация. Социалдемократите се надяват, че газопроводът ще заработи, ако бъдат изпълнени всички изисквания, става ясно от коментар на депутата Ралф Щегнер пред ТАСС. За него е "наивно да се предполага", че толкова голям проект ще съществува в политически вакуум.
Въпреки това обаче и Щагнер призова Русия да съблюдава съществуващите договорки и да не допуска агресия в Украйна.
Според "Фокус" смяната на тона на Олаф Шолц е ясен индикатор, че Германия ще опита да намали зависимостта си от руския природен газ. Това е послание, което ще бъде разбрано само от един човек - руския президент Владимир Путин.
Русия доставя повече от половината природен газ, потребяван в Германия. Но очакванията са, че страната може да си достави по-големи количества от други страни - германският канцлер се срещна в началото на мандата си с представители на възможни нови доставчици на газ. И може би вече има някое обещание, пише "Фокус".
Но и Путин знае, че Германия получава 51% от газа, който потребява, от Русия.


Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
"Прогресивна България" настоява за одит на пенсионните разходи
Ралица Асенова с "факти и неудобни истини" за казуса "Петрохан"
Синдикатите не харесват бюджета, КНСБ готви протест
Двата икономически стълба, които поддържат Русия на Путин, може да се сринат
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат


преди 4 години Руснаците инвестирали десетки милиарди в далечния изток,иха, никой не ти се смее, не се впрягай, разкажи още за руските чудеса, че ние тука в Европа още живеем по пещерите. Вярно ли е че карали някви коли от бъдещето наречени ЛАДИ и произвеждали телефони без кабели? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Жалки ми дребни ( и физически и ментално) продавачо на застраховчици, притолкова проблеми и падения в жалкия ти животец, по-добре се насочи към тях, вместо да дрънкаш алабалузми. Всъщност, Митьо, има ли една област в която да не си провал и лузър? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ако в тоя форум влизаха малки деца - и те щяха да разберат, че ти си психически болен. Вече просто те окайвам. Толкова хиляди пъти си зяпал с протекли лиги и оцъклени очички "Властелинът на пръстените", че съвсем си мръднал. Ти за кой се мислиш? За онова дребното ококореното ли - с пръстенчето, за момчето с острите уши или за мърлявия вълшебник? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Добре бе, не можеш ли да помолиш оперативния ти ръководител, да ти подаде нови опорки? Срам ли те е? Кажи просто: на всички в *** им омръзна да четат едно и също - и вече ми се смеят. Може пък да излезе разбран човека. Ще се понапънеш и ще назубриш някакви нови неща. Толкова ли те мързи? Ставаш смешен вече. Руснаците инвестират десетки милиарди,да не кажа и по-голяма дума, в индустрия в далечния Изток. Мислиш ли, че ще си дадат земята? Руснаци земя да са подарявали някога? Дори столицата си мислят да местят в Сибир. А китайците за кухи като тебе ли ги мислиш? Тъкмо станаха сила и ще се наденат сами на руския... самолет? Погледни картата, кухарка. Над 80% от китайските хора живеят по крайбрежието. Около три "Посейдон"-а и край с Китай !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Вече и на малките деца им е ясно, че от Мордор кремълски идва само воня, заплахи, хибридни войни, пропаганди и мизерия. Да, ЕС ще се научи, че договорките с Мордор струват 0. Докато Мордор използва парите, взети от ЕС срещу същия този ЕС, който ги храни, никакви пари за тия нагли пияници! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Германците нещо не им върви на управници. Ама как да им върви като им ги инсталират отвът атлантика. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години пръдлеФ да не е в отпуска днес ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Някоя преститутка ще ми обясни ли, защо борсовите цени в ЕС на газа се определят в Лондон. Ако не, някой журналист да се опита. А?! К'о каза, к'о ?? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Путин започна и газопровод до луната.Ще доставя газ на извънземните отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Путин започна и газопровод до луната.Ще доставя газ на извънземните отговор Сигнализирай за неуместен коментар