С колко мислите, че се е повишил средният бонус на Wall Street миналата година. Пет процента? Десет? Какво ще кажете за 20-процентово увеличение до 257 500 долара, което е много над 7-процентния годишен темп на инфлация, който изяжда покачването на заплатите на обикновените работници, и е най-високата средна сума от финансовия крах през 2008 г., пише Пилита Кларк за Financial Times.
На други места не е много по-различно. В Обединеното кралство множество компании са готови за протести срещу бонусите, които вече раздразниха инвеститорите във всичко - от групата за онлайн хранителни стоки Ocado до банката Standard Chartered.
Гневът е лесен за разбиране. Това са просто бонуси, изплащани върху тлъстите заплати, поради причини, които често оставят инвеститорите в недоумение.
Трудно е да си представим, че нещо се променя. Идеята да се плаща за представяне е дълбоко вкоренена. Ами ако тази концепция е погрешна?
Две нови проучвания на заплащането в реалния свят показват, че е така, отчасти защото много бонус системи са остарели в ерата на работата, основана на знанието.
В много страни бонусите се появяват за първи път във фабриките през миналия век, за да подтикнат хората, изпълняващи прости, повтарящи се задачи, да работят по-бързо и по-усилено. Беше сравнително лесно да се прецени колко изделия е произвел отделен работник всеки ден и да му се плати съответният бонус.
Днес повече офис служители си сътрудничат в екипи по сложни задачи, изискващи сътрудничество и креативност. Това прави по-трудно да се прецени кой пречи и кой помага за общото представяне, но бонусите продължават да съществуват. „Много е трудно да се излезе от тази традиция“, казва професор Клаус Мьолер от Университета на Санкт Гален в Швейцария. "Нужен е скок във вярата."
Мьолер е съавтор на проучване сред търговци в базираната в Лихтенщайн група Hilti, фамилна компания, която продава строителни продукти и услуги в 120 страни и е потърсила съвет за реформиране на схемите се за заплащане според представянето.
В началото на 2019 г. 190 търговски представители на Hilti в Източна Европа преминаха от заплата, която беше 65% фиксирана и 35% зависима от постигането на целите за изпълнение, към почти изцяло фиксирана заплата. (Малки, непарични награди, като ваучери за семейна вечеря, бяха изплатени на отбори, които спечелиха вътрешните фирмени състезания.)


Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 август допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
Нинова за Радев: Обеща да не вдига данъците, а ги вдигна - хората ще обеднеят
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
14-годишно дете колабира на връх "Ботев"
преди 4 години Бонуси (на български премии, премиални) са се получавали от време оно и едва ли ще отпаднат. Не виждам лошо да се прилагат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Тук си признавам, че съм пристрастен понеже получавам бонуси и да, намирам ги за добър инструмент. отговор Сигнализирай за неуместен коментар