IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Късно ли е вече да бъде спрян Бърни Сандърс?

Както Тръмп преди четири години кандидатът за президент на демократите печели от разединената си партия

17:56 | 12.02.20 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Бърни Сандърс по време на кампанията си. <em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Бърни Сандърс по време на кампанията си. Снимка: Bloomberg

В момент, когато американците се чувстват по-проспериращи от предишни години, голяма част от Демократическата партия е склонна да избере за президент човек, който призова за социалистическа революция - а онези демократи, които виждат неговата номинация като грешка, нямат представа как да го спрат, пише Рамеш Понюру за Bloomberg.

Сенаторът от Върмонт Бърни Сандърс на практика подели първото място (заедно с Пийт Бутиджидж – бел. прев.) на първичните избори в Айова миналата седмица, а сега спечели тези в Ню Хемпшър. Центристките демократи не са съгласни с голяма част от неговия дневен ред и смятат, че номинацията му ще намали драстично шансовете на партията да спечели президентската надпревара през ноември. Но досегашното състезание направи повече за консолидиране на лявото крило на партията зад Сандърс, отколкото за преодоляване на различията сред тези центристи. 

Сенаторът от Масачусетс Елизабет Уорън, основният конкурент на Сандърс за гласовете на левицата, се бореше да достигне двуцифрена подкрепа в проценти в съседния Ню Хемпшир. Решението й да подкрепи здравната програма Medicare for All се оказа основна грешка. Гласоподавателите в центъра се разколебаха от предложението, след като то получи повече внимание, докато избирателите, които го харесват, предпочитат истинския вярващ, Сандърс.

Сравнително умерените демократи все още са разделени между бившия вицепрезидент Джо Байдън, бившия кмет на Саутбенд Пийт Бутиджидж, сенатора от Минесота Ейми Клобушар и бившия кмет на Ню Йорк Майкъл Блумбърг.

Байдън, някога фаворит, се представи катастрофално на първите два първични вота, но запазва достатъчно подкрепа в национален мащаб, особено сред афроамериканците, за да смята, че може да осъществи завръщане на изборите в Южна Каролина. В този момент демократите, които се страхуват от президентска номинация за Сандърс, трябва да го изведат напред.

Клобушар надхвърли очакванията и може би от нея идва най-голямата заплаха, но тя не е добре позната в национален мащаб и не е достатъчно финансирана. Дори Бутиджидж, който от месеци е във фокуса на медийните прожектори, не се представя добре в проучванията на национално ниво. Демократите се притесняват, че младият кмет на малък град не отговаря на критериите за президент на Съединените щати.

Блумбърг има потенциала да вкара някои бивши републиканци от предградията в редиците на демократите тази есен, а и набира скорост в националните проучвания. Но той все още е под решаващия праг от 15%. В много избирателни райони за Конгреса дори преминаването на този праг няма да спечели кандидат и делегати. А и някой от демократите се опасяват, че Сандърс може да използва богатството му като слабо място.

Преди четири години Сандърс спечели първичните избори в Ню Хемпшир с 60% от гласовете, докато от страна на републиканците Доналд Тръмп просто взе победата. Сандърс е далече от резултатите си през 2016 г., което е естествено предвид по-големия брой кандидати. Във важни аспекти неговото представяне този път беше по-скоро като това на Тръмп тогава. Тръмп имаше силно ядро ​​на подкрепа и се възползва от разделената си партия. Републиканците, които се надяваха, че има време да го спрат, установиха, че е невъзможно да се обединят, и докато гласовете им се разпръсваха Тръмп продължи да набира инерция.

Много демократи, особено в столицата Вашингтон, ще бъдат разтревожени от перспективата за номинация на Сандърс. Правилата за избор на делегати улесняват продължаването на състезанието. Но противниците му, точно както тези на Тръмп, могат да открият, че е по-късно, отколкото смятат.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:29 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

14
rate up comment 5 rate down comment 3
khao
преди 4 години
тръмпа е политическа ***, той идеология няма! Няколко пъти е сменял партиите, няколко пъти е бил независим... но защо реши така за Бърни?Мави, пак си написал тъънки глуупости с цел да манипулираш, а уж децата ти живеят там и требва да знаеш! ... може за няква част да е така, но изобщо не гласуват на принципа тоя ме кефи щото е червен/зелен/пембен! ... Като бачках и живях за малко щатите, даже в бара гледаха дебатите и ги коментираха!А статистиката след изборите ясно показва и профила на избирателите ... и той се различава от профила на феновете, където има всякви!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 11 rate down comment 2
george353
преди 4 години
Бърни и Доналд имат много общо помежду си. Доналд като бивш демократ е недолюбван и от двете партии. Един от най-големите му противници е Мит Ромни... без коментар. Бърни също е мразен от демократи и републиканци. Самият факт, че тези двамата са лидери в президентска кампания на партии към които идеологически не принадлежат, говори сам по себе си. Това означава, че е настанало време разделно, на народа е му е писнало от статуквото и двете партии трябва да се реформират ако искат да оцелеят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 19 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 4 години
Хаахаха... Всъщност, досега на няколко пъти съм питал информирани и умни хора, в какво се състои разликата в политическите доктрини на републиканци и демократи в САЩ и между какво избират гласоподавателите и отговорът винаги е бил: Ами на принципа на футболните фенове - симпатизирам на отбор. Реално има разлика само за едрия бизнес, който и реално движи и потребява резултата от изборите - позициите на лобита и достъп до държавни поръчки и задгранична протекция.Сега за първи път ще се сблъскат идеологии - традиционен брутален американски капитализъм срещу откровен, непопулярен в САЩ евро-социализъм... :lo:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 11 rate down comment 6
michaelis23
преди 4 години
щом тоя дърпа напред тия си отиат към Цоциализъм, а ние се върнахме от там преди 30 години сметай ние къде сме вече, а тия накъде са се запътиле, некой треа да ги вкара у правия път .... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 13 rate down comment 1
Бидонойл
преди 4 години
Дядкaта-фашист срещу дядкaта-комунист.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 14 rate down comment 18
Императорът
преди 4 години
Великият човек направо ще разцепи тоя грохнал стар комунист.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 22 rate down comment 12
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Да говори за "грабежи" някакъв трoл копейник, почитател на феодалния режим в Рашка, е леко смешничко. Там, където те набеждават за виновен и от утре нямаш нищо.В добрия случай, в лошия губиш и живота.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 11 rate down comment 18
дядя Вова
преди 4 години
Америка прие или е на път да приеме закон, че никой няма да се облажва за сметка на американската икономика!Да се чете - всеки инвестира, но никой няма право да си тегли дивидентите от САЩ !!!Ако това, заедно със закона на Англия за конфискация на чуждо недоказано имущество не е пладнешки грабеж!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 18 rate down comment 14
дядя Вова
преди 4 години
"На тия не им ли останаха политици, които да са под 70г.?"Имат, но са живели в епохата на либерализма и никой за нищо не им вярва!Тия поне са живели в епоха на някаква нормалност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 18 rate down comment 3
dakl
преди 4 години
Нищо чудно мечтата на Д.Тръмп да има на предстоящите президентски избори за конкурент 80 годишния Бърни Сандърнс действително да се реализира???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още