IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Несигурността помрачава ангажимента на Китай относно земеделските стоки от САЩ

Остават много въпроси около договорените покупки на американски селскостопански продукти от Китай, които могат да доведат до промяна в общия план на сделката

20:01 | 17.10.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Китай даде обещание да купува още американски селскостопански продукти, но остават въпроси като колко точно, кога и какво ще купува азиатската страна, както и какво могат да дадат САЩ в замяна.

Пекин настоява Вашингтон да се откаже от плановете си за налагане на нови 15-процентни мита върху китайски вносни стоки за 156 млрд. долара, което може да стане факт на 15 декември. За да спре това, Китай може да използва ангажимента си относно американските земеделски стоки като лост, пише The Wall Street Journal.

Китайските преговарящи продължават да твърдят, че покупките трябва да имат предвид действителното търсене и да бъдат на справедливи пазарни цени, посочват източници, запознати с темата. 

Около 50 млрд. долара селскостопански продукти, за които настоява президентът на САЩ Доналд Тръмп, са далеч над това, което Китай е изразходвал исторически за всяка година и вероятно, ако се появи подобна необходимост, Пекин ще се обърне, поне за голям процент от това количество, към своите държавни компании, за да ги набави.

„Несигурността все още е налице“, смята Джон Фрисби, управляващ директор на международната консултантска компания Hills & Company и бивш президент на Бизнес съвета на САЩ и Китай.

Американският износ на соя, сорго, свинско месо и други селскостопански продукти за Китай достигна максимума през 2013 г. - около 29 млрд. долара, като падна до 24 млрд. долара през 2017 г., преди да започне търговската война. През последните 12 месеца износът на тези продукти се сви до 9,2 млрд. долара, сочат търговските данни.

Тръмп заяви миналия петък, че Китай ще достигне диапазона от 50 милиарда долара за "по-малко от две години." Китайската страна обаче не потвърди това и във вторник сенатор Чък Грасли, председател на Финансовия комитет към Сената, заяви, че иска да получи повече подробности относно това, което включва споразумението.

Говорителят на китайското външно министерство Ген Шуан заяви пред журналисти във вторник, че Пекин ще засили покупките на американски селскостопански продукти, но не предостави подробности. Той посочи, че прочитът на Китай от последните търговски преговори е "съвместим" с описаното от САЩ.

Американските и китайските преговарящи са готови да продължат разговорите по телефона през следващите две седмици, търсейки частична сделка, която може да бъде подписана от Доналд Тръмп и китайския президент Си Дзинпин, вероятно по време на срещата на представителите на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество в Чили следващия месец.

Според анализатори Китай би могъл да прикачи условия към писменото споразумение, които биха му позволили да купува по-малко от очакваното от САЩ, като например чрез удължаване на срока за покупките. Китай би могъл също така да настоява за това цените на американските стоки да са разумни и че китайските покупки съответстват на правилата на Световната търговска организация (СТО), която забранява държавна намеса в свободната търговия.

За да увеличи драстично американските покупки на говеждо и свинско месо, Китай също би трябвало да се отърве от ограниченията на биотехнологиите за тези продукти.

САЩ и Китай не са постигнали съгласие относно количеството на потенциалните покупки от Пекин и колко окончателни трябва да бъдат тези ангажименти. Пекин знае, че покупките на селскостопански стоки са един от най-мощните му лостове в преговорите с Вашингтон, и в частност Доналд Тръмп, който иска да зарадва американските фермери, неговите ключови поддръжници, които усещат свиването на продажбите за Китай.

Китайските преговарящи, водени от вицепремиера Лу Хъ твърдят, че САЩ, като искат от китайските фирми да купуват повече, отколкото им е необходимо, принуждават Пекин да притиска държавни предприятия, като Cofco Corp., да купуват. Подобен натиск по същество представлява искане, насочено към Пекин, за налагане на регулирана търговия, твърдят китайски представители, практика, която мнозина във Вашингтон отричат и припознават в методите на китайския икономически модел.

Китайските частни дружества не биха могли сами да осъществят всички покупки, което кара някои анализатори да разглеждат желанието на САЩ като твърде амбициозно.

„Това е цел“, каза Вей Дзянгу, бивш вицепремиер на Китай, който работи сега в базирания в Пекин мозъчен тръст China Center for International Economic Exchanges. "Ще се опитаме", добавя той.

Китай вече увеличава покупките на американски селскостопански стоки през последните седмици и е готов да повиши и покупките на соя до 30 млн. тона през тази година, според запознати със ситуацията източници. Досега страната е закупила 20 млн. тона соя от американските производители, според китайското външно министерство, което приблизително съвпада с данните на САЩ.

Пекин има интерес да внася повече свинско месо, за да отговаря на вътрешното търсене и да поддържа инфлацията. Африканската чума по свинете сви популацията на китайските свине, като през септември изпрати нагоре цените на свинско месо с 69% в сравнение с година по-рано.

От страна на САЩ износът вероятно ще трябва да бъде отклонен от места като Япония и Европа към Китай, за да постигнат целта в рамките на две години. Количествата, посочени от Тръмп, са около една трета от приблизително 150-те милиарда долара годишен износ на американски селскостопански продукти.

САЩ отмениха планирано увеличение на митата за тази седмица, засягащи китайски внос за 250 млрд. долара, но търговският представител на САЩ Робърт Лайтайзър заяви, че президентът не е взел окончателно решение за митата, подготвени за декември, които ще засегнат стоки за 156 млрд. долара.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:07 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още