Италианското популистко правителство все пак разглежда варианти за намаляване на целите си за дефицит през 2019 г. Това обаче не означава, че властите в Рим имат намерение да удовлетворят Европейския съюз.
По думите на икономическия съветник на вицепремиера Матео Салвини разглежданото намаление ще е с между 0,1 и 0,2 процентни пункта. Според Армандо Сири понижението на дефицита може да стигне до 2,2-2,3 процента от брутния вътрешен продукт (БВП). В същото време властите не са се отказали от плановете си за скъпоструващи на бюджета социални и пенсионни реформи, които да бъдат осъществени до Коледа.
Правителството няма да отлага въвеждането на базовия доход за най-бедните и промените за понижаването на пенсионната възраст, посочи Сири в интервю за Bloomberg. Също така не се предвижда и да се намали броят на бенефициентите на новите мерки.
„Ако можем да възстановим 0,1 или 0,2 (процентни пункта – бел. ред.) премахвайки някои инвестиции от обхвата на бюджета, ще го направим“, заяви Сири. Той допълни също, че това би могло да включва инвестиции за помощи при бедствия, обхващащи територии, пострадали от наводнения.
Междувременно стана ясно, че представителите на европейските правителства се очаква да подкрепят в четвъртък дисциплинарната мярка на Европейската комисия срещу Италия заради прекомерно високия дефицит на страната. Това става ясно от документ, видян от Ройтерс, и съобщения на източници от Брюксел.
Мярката се очаква да бъде одобрена тази седмица въпреки склонността на Рим да смекчи позицията си.
Независимо от това според един от източниците решението за нейното започване може да бъде забавено до февруари, в съответствие с европейското законодателство.


Груповата фаза на Мондиала приключи! Вижте всички 1/16-финали
Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Историята се повтаря в Америка, част 1
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
Как Русия е проникнала в iPhone на дисидент с помощта на забранена израелска технология
Жълт код за жега в 14 български области
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
преди 7 години Проблемът не е, че аз пиша истината.Проблемът е как Вие сте съгласен с безброй пъти мълчаливо налагана теза, че сегашната държавна грешка за неограничени щети от работата на централната банка ще е вечна даденост.Защо не сте съгласен с представената от мен истина, а одобрявате реалната лъжа? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Полезно е да не се пълни форума с глупости. Ти имаш един единствен пост, който си генерирал поне 1000 пъти под всяка тема. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Е как няма да могат да си позволят като специално за тях лихвите са безумно ниски. Освен това - никой не ги притиска/само леко им се молят/. Раздаването на толкова големи и с толкова ниски лихви кредити е преди всичко геополитика. А не истински бизнес. Просто има един кръжец от държави които са абонирани бенефициенти. Другите пък са дойните крави. Всичко е изкуствено - и играта е сини срещу червени. Сините са голямата работа с лесните пари, а червените са "лошите" дето трябва да изкарват парите на сините. Щото все отнякъде трябва да идват и реални стоки и активи. Не знам дали някой е смятал как лесните пари се отразяват на БВП на една държава. Но според мен при 2.2трилиона.. дългове.. за години наред водят към 20 трилиона мултиплициране,а ако се включи и добре развита фондова борса балонът може да отиде и към 30-50 сигурно. Умопомрачителна сума.. ако пък ги няма тия 2.2 трилиона - спихването ще е феерично. Та си мисля че лесните пари увеличават експоненциално парите в обръщение и БВП.Разбира се това не може да стане с валута която не е световна резервна. Щото тогава би имало хиперинфлация. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Е как няма да могат да си позволят като специално за тях лихвите са безумно ниски. Освен това - никой не ги притиска/само леко им се молят/. Раздаването на толкова големи и с толкова ниски лихви кредити е преди всичко геополитика. А не истински бизнес. Просто има един кръжец от държави които са абонирани бенефициенти. Другите пък са дойните крави. Всичко е изкуствено - и играта е сини срещу червени. Сините са голямата работа с лесните пари, а червените са "лошите" дето трябва да изкарват парите на сините. Щото все отнякъде трябва да идват и реални стоки и активи. Не знам дали някой е смятал как лесните пари се отразяват на БВП на една държава. Но според мен при 2.2трилиона.. дългове.. за години наред водят към 20 трилиона мултиплициране,а ако се включи и добре развита фондова борса балонът може да отиде и към 30-50 сигурно. Умопомрачителна сума.. ако пък ги няма тия 2.2 трилиона - спихването ще е феерично. Та си мисля че лесните пари увеличават експоненциално парите в обръщение и БВП.Разбира се това не може да стане с валута която не е световна резервна. Щото тогава би имало хиперинфлация. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Полезно е да не се пренебрегва истината, че дълговете на Италия са последица от европейската грешка за липса на защита срещу щети от работата на Европейската централна банка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Тънкият момент е, че едните могат да си позволят да обслужват дълговете си и дори да взимат нови, а другите не. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Опс исках да напиша - така се прави демокрация.. стрилиони дългове които никога не се връщат. Балъците и недемократичните да работят и връщат дългове. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Така се прави икономика .. с дългове за 2.2 трилиона евра, че и още отгоре. Дето никога няма да се върнат ами още толкова ще се вземат.. поне. Справка - Гърция... а и не само. Всички развити държави са или са били образци в това отношение. Да му мислят другите държави дето си броят евроцентовете и връщат чинно малките дългове отпуснати с огромна лихва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар