Биткойнът вече е официално платежно средство в Ел Салвадор. Това обяви президентът Наийб Букеле с пост в Twitter. Според 39-годишния лидер тази мярка ще увеличи заетостта и ще накара повече хора да се обърнат към банките.
Букеле, който е най-младият президент в Латинска Америка и е известен с бунтарските си виждания, обяви, че решението е било одобрено от депутатите със „супермнозинство“, съобщава Bloomberg.
Президентът в миналото е заявявал, че биткойнът може да стимулира икономиката на страната, да помогне да се увеличи слабото проникване на банките и да ускори трансфера на извършваните годишно парични преводи за 6 млрд. евро.
Решението виртуалната валута да бъде обявена за официално платежно средство е рядко добра новина за криптосектора през последните седмици, който не успява да се възстанови от проблемите си от май.
Към 11:20 ч. българско време биткойнът поскъпва с 2,7% до 34 159,20 долара, след като по-рано във вторник цената му спадна до под 32 хил. долара. Останалите водещи криптовалути обаче все още са на червено.
Гуверньорът на централната банка на Ел Салвадор Дъглас Родригес заяви в интервю, че биткойнът вече се използва в страната и „не е нещо, от което хората трябва да се страхуват“. Той обаче допълни, че токенът няма да замени щатския долар, който е официалната валута в страната.
Цената на биткойна се сви почти наполовина спрямо рекорда си, достигнат в средата на април от почти 65 хил. долара. Причина за разпродажбите бяха основно критиките на милиардера Илон Мъск за екологичния отпечатък на криптовалутата. Затягането на регулациите в страни като Китай също влоши настроенията на пазара.


Катастрофа с жертва край Свищов
Алжир обърна Йордания на Мондиала
Съдът образува ново дело по иск на „МБАЛ Варна“ ЕООД срещу НЗОК
Без ток във Варна на 23 юни 2026
Мачовете и спортът по ТВ днес (23 юни)
Акционерите на Nissan отстраниха директор след сблъсък с Renault
Иран бърза да върне азиатските купувачи на петрол след свалените санкции
Европа развива тревожна пристрастеност към американския газ
Петролът задържа спада си след облекчаването на санкциите срещу Иран
Супер Ел Ниньо: Климатичният риск се връща като фактор за пазарите
Пълните хибриди: Как работят и защо са толкова добри за града?
Mercedes залага на самолетна технология
Спирачките с течност отиват в историята
Toyota отива на съд за плагиатство
Бензиностанция предложи награда за залавяне на крадец на гориво
Хеликоптер на бреговата охрана се разби по време на тренировъчна мисия в Аляска
Напрежение в Гърция заради паметна плоча на Гоце Делчев в с. Баница
Велислава Петрова: Не сме единствените с резерви към санкции срещу патриарх Кирил
Земетресение с магнитуд 4,1 по Рихтер на гръцкия остров Евбея
Очевидец на трагедията на Лъвов мост: На луд ли ще ме правиш за 40 евро?


преди 5 години дразня се на манипулиращото им заглавие..иначе споко...никой не прави разплащания с биткоин... знаеш ли колко трябва да чакаш докато мине една транзакция? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години "поредната аматьорска стаия ... вижте си заглавието, вижте си цитатите на централния им банкер :"Той обаче допълни, че токенът няма да замени щатския долар, който е официалната валута в страната."Последно кое е истината?"СПОКО. Не го е обявил за ЕДИНСТВЕНО платежно средство, нали? Т.е., в ход, явно, ще са и двете. Заради рисковете с бития кон, предполагам, при разплащанията с него, ще може да се договарят значителни отстъпки... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години While Basel categorized bitcoin as a high-risk asset, the proposal from the worlds most influential banking regulator officially gives banks a green light to hold the leading crypto and other digital assets отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години То и кръчмаря у наше село (виден крипто майнър) обявява утре че ще приема плащания в бит конь (така си го произнася) за домашната шльокавица дето продава в кръчмата. И очаквам курса да скочи до към 40-42к$.Пък след някой ден, като го арестуват че копа с краден ток, курса ще иде на към 28к. И така....бичи пазар, мечи пазар, инфлуънсъри...business as usual ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Ти наистина ли не знаеш, че той има норма от 120 поста дневно? Не изпълни ли задълженията си, няма надник. Едни и същи неща в различни медии, повтаря постове през няколко дена , уж оценява някого +100 например а той брояча отмерва и всичко това зарди жълти ***. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Човек, толкова ли е трудно да си напишеш всичките "мисли" в един коментар? Само подлъгваш хората, че има някаква дискусия под статията, защото половината просто ти подминаваме "мненията". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Със същият успех могат да въведат и бананите като официално платежно средство. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години чекай и аз да ти нащрак минусите , щото в незнанието си плещиш врели-некипели . др.ватников нали ти рече , карай с политика , там ти е силата ... айде за домашно , какво означава крипто в наименованието криптовалута ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Цъкате минуси, а ще отречете ли факта на конфискацията на биткойни по съдебно нареждане? Знаете, че щатското законодателство се разпространява дори върху пингвините в Антарктика ..!.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Упс, *** то пак руски хакери вееееееее!!В частност пак Петров и Баширов да проверите, дали не са се засветили по камерите наоколо :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар