Български публични компании вече ще могат да се търгуват на Варшавската фондова борса, като това ще е валидно и за вече листваните на БФБ компании, съобщиха от Уникредит Булбанк АД.
Новата възможност е резултат от подписан договор за сътрудничество в областта на попечителските услуги между Полския централен депозитар (Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A.) и УниКредит Булбанк.
На практика с посредничеството на Уникредит Булбанк АД акциите, които ще се търгуват на Варшавската фондова борса, ще бъдат прехвърлени в попечителска сметка на Полския централен депозитар в Централен депозитар АД.
Полският централен депозитар ще стане глобален попечител по подобие на Bank of New York Mellon, която в момента присъства в акционерните списъци на много от българските публични дружества, а реалните собственици са други лица.
В списъка на акционерите на дадена българска компания в ЦД АД като собственик ще фигурира името на Полския централен депозитар.
Съответно акциите, които са на името на Полския централен депозитар, ще могат да се търгуват на Варшавската фондова борса, съобщи за Investor.bg Александър Вучков, старши мениджър в отдел Попечителски услуги на банката.
Ако някой желае акциите му да се търгуват във Варшава, е нужно да подпише договор с полски посредник и да прехвърли акциите си към него, който посредник ще ги съхранява по попечителската сметка на Полския централен депозитар водена от Уникредит Булбанк в ЦД АД.
Ако пожелае акциите му отново да се търгуват на БФБ-София, е нужно да ги прехвърли обратно в клиентска подсметка на български посредник, като това може да бъде и самата Уникредит Булбанк в качеството й на инвестиционен посредник на БФБ-София.
„Много български компании вече са проявявали интерес към Варшавската борса и изграждането на връзката с България е първата стъпка позволяваща листването им в Полша. Наличието на чуждестранни компании ще даде възможност на полските инвеститори да диверсифицират инвестиционния си портфейл”, коментира Ивона Срока, изпълнителен директор на депозитаря.
„Вторичният ефект от листването на акциите на дадена публична компания на чуждестранен пазар обикновено се изразява в повишаване на ликвидността на акциите на местната фондова борса. Подписването на договора е в резултат на взаимните усилия на екипите на двете организации довели до успешното сключване на споразумението”, каза Младен Запрянов, директор Глобални транзакции в УниКредит Булбанк.
Има интерес от няколко компании към листването чрез попечителските услуги на Полския централен депозитар, заявиха от Уникредит Булбанк.
Зная, че в Уникредит Булбанк се подготвяше нещо, но не съм запознат в детайли и предстои да проучим какво точно се предлага, заяви за Investor.bg Огнян Донев, изпълнителен директор на Софарма, компанията, която първа обяви, че желае двойно листване в София и Варшава.
Инициативата на Уникредит Булбанк и Централен депозитар решава доста от проблемите, представяни пред Централен депозитар и БФБ-София от инвестиционната общност, като на практика също така създава условия за намаление на сделките на БФБ-София и ЦД АД и намаляване на приходите им.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро