IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Бързото възстановяване на Китай хвърля сянка върху хегемонията на долара

Центърът на глобалната икономика се измества от северната част на Атлантическия океан, където се намира от 500 години, към Тихия океан, смята анализатор

11:23 | 08.01.21 г. 17
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Скоростното възстановяване на китайската икономика от щетите, нанесени през 2020 г. от пандемията от коронавирус, възобнови многогодишния дебат за това колко дълго може да продължи вече 50-годишното господство на долара на глобалните пазари, пише Bloomberg.

Опитите на САЩ да наложат контрол върху заразата и да съживят своята икономика рязко контрастират с лекотата, с която действа Китай, където икономическият растеж се завърна. Този контраст, който доведе до най-лошото представяне на долара от 2017 г. насам на фона на възхода на юана (ренминби), подкрепи усилията на Пекин да прекрати хегемонията на щатската валута. Инвеститорите вече започват да се стичат към китайски активи, изпробвайки юана в търговия, придавайки му дори вид на резервна валута. 

Оттеглянето на долара като глобална резервна валута се дискутира и прогнозира в продължение на години. Преди въздигането на юана, еврото се разглеждаше като най-вероятен наследник на ролята на щатската валута. Нищо обаче не успя да помрачи двата фактора, които подкрепяха долара – ролята на САЩ като двигател на глобалния растеж и възприемането на валутата като предпочитано убежище за инвеститорите по време на криза. Тези два стълба бяха толкова мощни, че преди години години се сдобиха с прякор в трейдърските кръгове – „усмивката на долара“.

Но напоследък тази усмивка прилича повече на израз на самодоволство, тъй като вирусът ерозира двете традиционни опори на валутата. И сега юанът е този, който се възползва от търсенето на икономическа ефективност, както и от активите, изолирани от последиците от пандемията, връщайки фокуса върху дългосрочните перспективи за валутата.

„Центърът на глобалната икономика се измества от северната част на Атлантическия океан, където се намира от 500 години, към Тихия океан“, посочва Марк Чандлър, главен пазарен стратег в Bannockburn Global Forex. „И валутните пазари ще отразят това изместване с течение на времето“, добавя той.

долар-юан долар-юан

„Усмивката на юана“

Това е в известно отношение един ироничен завършек на опита на американския президент Доналд Тръмп да постигне по-слаб долар. Въпреки честите критики към Пекин, че китайските власти контролират юана, поставяйки капак върху неговия растеж, с което подкрепят китайския износ за сметка на САЩ, което беше отразено и в търговската война между двете страни, в крайна сметка пандемията беше тази, която промени статуквото.

Китай, люлката на коронавируса, в момента жъне плодовете от глобалното разпространение на заразата. Втората по големина икономика в света ще успее да изпревари САЩ като водещ двигател за растеж през 2028 г., или пет години по-рано от прогнозираното през 2019 г., посочват от Центъра за икономически и бизнес изследвания.

Въпреки че се очаква брутният вътрешен продукт (БВП) на САЩ да се възстанови през тази година, увеличавайки се с 3,9%, Китай вероятно ще отчете икономически растеж в размер на 8 на сто. В същото време Народната банка на Китай обмисля затягане на паричната политика – в ярък контраст с обещанието от страна на Федералния резерв да остане „приспособим“, което помага за понижението в стойността на долара.

В същото време Китай продължава да трупа влияние заради важната си роля в глобалната верига на доставки.

„САЩ и други страни продължават да разчитат на китайската верига на доставки, за да контролират пандемията, докато ваксинирането увеличава мащабите си“, посочва Бен Емънс, управляващ директор по макростратегия в Medley Global Advisors.

Последна актуализация: 23:51 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 2 rate down comment 2
studioaa
преди 3 години
Очевидно е, че глобалистите са избрали Китай за следващия т.н световен лидер и това се виждаше от поне 2 десетилетия... Но юанът няма да замести долара, а това ще бъде нова синтетична/електронна валута, която е в ръцете на международната бюрокрация... Като чета изявленията на глобалистите вероятно до 2030 доларът е пътник...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 3
Боян
преди 3 години
Нещата са доста различни в момента, не че Юана е нещо кой знай колко мощен, просто мощта на долара вече е на изчезване. А това че САЩ били някаква производствена сила, може да го вярва само някой слабоумен, единствено чиповете са им конкурентни за момента, но няма да е за дълго.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 6
Whitestar
преди 3 години
Тук се говори за нивото на паричните единици и нищо друго! Освен това, така неправилно се асоциира с целите национални икономики. За всички е видно, че Щатите не са толкова зле. Чрез спекулацията около Коронавируса те успяха да прикрият спада в промишления сектор, а производството на електроника, софтуер и интерактивни (ковид) услуги успя да изкара цялата икономика от блатото. Освен това спекулацията с биткоина също увеличи притежанието на валута в Щатите, увеличи и доверието в долара, златото и суровините, които са в изобилие, както в Поднебесната, така и в САЩ. Така че, двамата играчи умело си подаваха топката, с една единствена цел - общите интереси. Никой не бива да си прави илюзии, че китайската валута може да се мери с долара. Това е грешка. Нека припомним, че макар и по-привлекателна за резерв, през последните години, юанът далеч не е конвертируема валута в сравнение с долара. И за на пред Китай ще се налага с агресивната си конкуренция на евтини стоки и суровини, ще осъществява дъмпинг в предлагането и ще бъде символ на страна с нисък стандарт и човешки права. Лично аз не виждам как скоро ще стане по-привлекателна от Щатите, но все пак, предстои да видим това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 6
evlogi
преди 3 години
През осемдесетте бързото развитие на Япония хвърляше сянка върху хегемонията на долара и йената я виждаха разни самозвани Касандри като номер едно.После се появи еврото и отново група от същите взе да и се привижда сянката на еврото върху хегемонията на долара.На това аз му викам де жа вю.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 5
дядя Вова
преди 3 години
Бързото възстановяване на Китай хвърля сянка върху хегемонията на долара Горкият долар!Под сянката ще залинее и повехне.Включете му лампи ве!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още