Бизнес активността в Обединеното кралство се е увеличила с най-бързите темпове от август този месец, тъй като новите фабрични поръчки и доверието се възстановиха в очакване на облекчаване на ограниченията в страната, съобщава Bloomberg.
Индексът на мениджърите по поръчките на IHS Markit се изкачи до 56,6 пункта през март, надминавайки прогнозите на икономистите и преминавайки над границата от 50 пункта, което показва разширяване за първи път тази година. Активността в сферата на услугите изпревари ръста при производството за първи път от началото на пандемията.
великобритания
Заетостта се е увеличила за първи път от повече от година, като я подкрепят и по-силните бизнес нагласи за следващите 12 месеца.
Данните показват само умерено свиване на БВП през първото тримесечие, увеличавайки доказателствата, че икономиката е показала далеч по-голяма устойчивост при третото блокиране, каза Крис Уилямсън, главен икономист в Markit. „Обнадеждаващите бъдещи очаквания за създаване на работни места и приток на нови поръчки междувременно сочат към силен икономически растеж през второто тримесечие особено ако бъдат премахнати ограниченията заради вируса“, допълни той.
Според Уилямсън обаче общият темп на растеж вероятно ще бъде ограничен от продължаващите мерки, особено ако Великобритания преживее нова вълна от Covid.
Британската икономика се сви с 10% през миналата година - най-големият ú спад от повече от 300 години - и по-рано този месец прогнозите на правителството показаха, че икономиката на страната ще се върне към предпандемични нива към средата на следващата година, отбелязва Ройтерс.
Но доверието сред британския бизнес беше подсилено от бързото въвеждане на ваксини, фактор, стоящ зад първото увеличение на заетостта от началото на пандемията, показва проучването. Услугите във Великобритания се радваха на бързо възстановяване, за разлика от тези в еврозоната.
Настоящата статистика не обхващат британските търговци на дребно, но други данни на компанията за пазарни проучвания GfK показаха, че настроенията на потребителите се подобряват до нива, невиждани от повече от година, отново до голяма степен заради надеждите за възстановяване.


Румъния: Радарите ни не са засекли дрона преди експлозията в България
МО: Дронът край Кардам най-вероятно е "Майя" и е широко използван от Украйна
Хороскоп за 9 август 2026
Медицински хеликоптери проведоха две успешни операции
Нови 45 курсанти бяха посрещнати във Военноморското училище във Варна
Тръмп допринася за златна ера на възобновяемата енергия в САЩ
Израелската индустрия се сблъсква с недостиг на чужди технически експерти
Турция ограничава движението на кораби към руски пристанища в Черно море
Заплахата от Ел Ниньо може да доведе до по-скъпи боровинки
Дрон е избухнал близо до ключов газопровод в България
В Китай пресъздават забранени класически автомобили
Този нов SUV на Nissan може да пристигне в Европа
Домашният контакт губи от станция на стената при зареждане
Кой губи най-много от нашествието на китайските марки
Новата платформа на Honda ще се прави от индийци
Шофьор на автобус с телефон в ръка зад волана: Гледа TikTok и кара с лакти (ВИДЕО)
Медведев: Западът използва Грузия като инструмент срещу Русия
Христо Гаджев: Да видим как правителството на Румен Радев ще защити националния ни интерес
Гърция засилва контрола по плажовете: Дронове следят за незаконни чадъри и ограничен достъп
Рецептата Dnes: Бананов кекс с шоколад