Продължаващият търговски спор между САЩ и Китай е инструмент на студена икономическа война, започната от Вашингтон, за да „задържи“ икономическия възход на Пекин, но тя може да доведе до фрагментация на глобалната икономика и финансова система, предупреждава Алисия Гарсия-Хереро, старши сътрудник в мозъчния тръст Bruegel, цитирана от Euractiv.
През 80-те години на миналия век Вашингтон се насочва към Япония, за да редуцира своя търговски дефицит. Спокуването на японския икономически балон, който достигна своя предел в края на същото това десетилетие, бе непредвидена последица за Токио, смята Гарсия-Хереро.
При сегашната ситуация, според експерта, САЩ използват митата като по-бърз и по-евтин начин, с който да се справят с икономическата експанзия на друга азиатска страна, в случая Китай.
Според Гарсия-Хереро тези търговски бариери са само част от по-широката икономическа война. Мерките включват и ограничаване на китайските инвестиции в САЩ, както и „данъчна война“, след като данъчните реформи на президента Доналд Тръмп бяха последвани от съкращение на корпоративните данъци от Пекин.
Конфликтът навлиза в нова, по-дълбока фаза с налагането на икономически санкции, какъвто беше и случаят с китайската технологична компания ZTE.
В началото на октомври окръжният съдия от Далас Ед Кинкдийд разкри, че компанията е нарушила пробацията, наложена през март 2017 г., когато се призна за виновна след обвинение за нелегално изнасяне на стоки и технологии от САЩ към Иран.
Тази икономическа война може да доведе до фрагментация на глобалната икономика и на финансовата система, като за пример Гарсия-Хереро посочи съдбата на Съвета на икономическата взаимопомощ по времето на Студената война между САЩ и СССР.
„Това може да създаде две паралелни вселени, което е много опасно“, предупреждава експертът.
Въпросът е къде САЩ ще „пуснат бомбата“ от санкции.
Една от евентуалните цели на Вашингтон е Хонконг предвид прозрачността и паричната система, базирана на долара в най-големия финансов център на Азия.
Въпреки това Гарсия-Хереро не смята, че това би удържало Китай.
Според нея китайската икономика е напът да се превърне в световен хегемон и единственият начин тя да бъде спряна е чрез използването на „сила“.
Основната жертва на икономическата война, като признаци от това могат да се видят и в момента, ще бъде мултилатерализмът.
Въпреки желанието на Европейския съюз (ЕС) да се превърне в главен проповедник на тази идея блокът не е способен да се справи сам със задачата.
Администрацията на президента Доналд Тръмп открито подкопава световното статукво, а в същото време гледните точки на ЕС и Китай продължават да се отдалечават една от друга, освен когато става въпрос за субсидии или концепцията за пазарна икономика.
„Невъзможно е ЕС и Китай да стигнат до споразумение в този нов, осакатен мултилатерален свят без участието на САЩ, след като именно Вашингтон създаде тази концепция“, смята Гарсия-Хереро.
Според нея икономическата война не е тристранна игра между САЩ, Китай и ЕС.
„Това е конфликт между САЩ и Китай, а ЕС играе ролята на онази карта, която и двете страни искат да притежават“, смята експертът.
Ако ЕС реши да се сближи с Китай, Доналд Тръмп веднага ще наложи мита върху вноса на европейски автомобили, удряйки сериозно икономиката на най-развитите европейски страни и най-вече Германия.
И все пак има възможност за задълбочаване на двустранните отношения между Пекин и Брюксел, без да се провокира агресивно търговско поведение от страна на Вашингтон. Това може да стане чрез по-широкото отваряне на китайския пазар за европейските компании, както се случи с германския автомобилен производител Mercedes-Benz, твърди Гарсия-Хереро.
Силно развитата верига на доставки, която притежава Китай, позволява на азиатската страна да се насочи към трети страни, с които да извършва търговска и икономическа комуникация, изолирайки САЩ от този процес.
За да илюстрира по-ясно това, Гарсия-Хереро припомня, че на 5 ноември китайският президент Си Дзинпин ще открие първото изложение в Китай China Import Expo, на което ще присъстват представители от 130 държави и над 2800 компании, сред които 130 от САЩ.


Какво ще бъде времето в сряда?
Възрастен мъж загина при катастрофа
С 4,6 на сто са се увеличили пътуванията на българите в чужбина
Министър поиска наказание за втори нотариус по случая „Баба Алино“
Аварии оставят без вода стотици варненци
SK Hynix залага 31 млрд. долара на AI въпреки страховете за балон
Schneider Electric води преговори за придобиване на българската Shelly
Защо биткойн бе изключен от индекса S&P Pantera Digital Asset
Основното от срещата Тръмп-Нетаняху
Пробивът срещу Hugging Face е станал благодарение на публични данни
Brabus влиза в дълбоките води: 1450 конски сили за нов катамаран
MINI подготвя офроуд версия на Countryman с палатка на покрива
Легални гуми, а спират с 11 метра по-късно. По-добре ги изхвърлете
Пияни войници откраднаха БТР и предизвикаха хаос по улиците
Най-голямото Audi е дълго 5,31 метра и идва с дизелов V6
Българската праскова: Изкупните цени падат, а разходите растат
Цените на горивата: Пътят до морето е по-скъп с около 20 евро
Костадинов: България не трябва да предоставя територия за военни действия
Все повече българи изнемогват финансово, семействата се ограничават
Сабрутев, ПП: Държавният бюджет не е екселска таблица