IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Калфин: Не се отказвам от ръст на минималната заплата от догодина

Не е сериозно да замразим пенсионната възраст за още една година, предстоят дебати за стъпката, каза вицепремиерът и социален министър за Investor.bg

08:15 | 27.11.14 г. 51
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин за социалната политика пред Investor.bg. <em>Снимка: БТА</em></p>

Вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин за социалната политика пред Investor.bg. Снимка: БТА

Министерството на финансите вече публикува проектобюджета за 2015 година. От неговата част в социалната сфера е видно, че минималната работна заплата няма да се повишава догодина, че нарастването на пенсионната възраст и стаж ще е със стъпката „Дянков”, тоест с по четири месеца годишно. Планирана е също  отмяната на данъчното облекчение за доходите, непревишаващи 12 минимални работни заплати, запазва се швейцарското правило за индексиране на пенсиите, свиват се разходите в бюджетната сфера

Каква е визията за социалната политика догодина, какво можем да очакваме за пенсионната реформа, за осигуровките, за заетостта и безработицата, какви ще са политиките на пазара на труда. Отговорите на тези и други въпроси вижте в интервюто на вицепремиера и социален министър Ивайло Калфин за Investor.bg.

Министър Калфин, беше ли ви полезен пакетът от мерки за оптимизиране на осигурителната система, предаден Ви от служебният министър Йордан Христосков?

Много е полезен този пакет особено заради това, което ще се опитам да направя през следващата година. Той е съгласие върху дългосрочните параметри на осигурителната система – пенсионна възраст, категории труд, осигурителни вноски - така че различните предложени варианти ще бъдат добра основа за обсъждане.

Ще продължавате ли да настоявате за увеличаване на минималната работна заплата още от догодина, след като проектобюджетът залага нарастване от 2016 година?

Това е първоначалното предложение на финансовия министър, предстои да го обсъдим, да мине през комисии и през парламента, така че има още стъпки, докато се вземе решение. Да, ще продължавам да настоявам за нарастване на минималната заплата от догодина и има много икономическа логика в това, защото ниските доходи водят до това, на което сме свидетели през последните 15 месеца – стагнация, дефлация, ниско потребление.

Проектобюджетът за 2015 година залага нарастване на пенсионната възраст с по четири месеца годишно в следващите три години до 2017 година? Ще искате ли промяна на това правило „Дянков”?

Знаем, че законът „Дянков” не беше отменен, а беше замразен през тази година с идеята да се потърси ново решение, което очевидно не е намерено. А сега за поредна година да кажем, че пак догодина ще търсим  решение, е просто несериозно. Това е един от основните ни ангажименти по отношение на европейските фондове. Аз лично не виждам защо беше приета тази стръмна скала – нарастване с по четири месеца годишно, като мъжете се предвижда да се пенсионират на 67 години до 2018 година. Скалата може да е доста по-плавна, но това трябва да е елемент от цялостното съгласие по пенсионната реформа. 

Какви са вашите забележки по проектобюджета в социалната му част?

Една от моите забележки е по отношение на възрастта за пенсиониране. Най-малкото в момента трябва да се помисли за облекчаване на хората в предпенсионна възраст. Увеличението на възрастта за пенсиониране точно на тези хора ще се отрази много зле. Според мен възможности за по-ранно пенсиониране трябва да бъдат предвидени. Ще настоявам хората, които са пред пенсия, да имат възможност да компенсират и то основно за възрастта. Защото стаж може да се купи, но възрастта е незаобиколим фактор и в това отношение трябва да има някакво облекчение, за да могат хората да излязат в пенсия.

Ако успеем да намерим съгласие с финансовото министерство за по-плавно увеличение на пенсионната възраст, с ангажимент то да продължи и да не е само за една година, и ако намерим вариант да подпомагаме тези, които са в предпенсионна възраст, то тогава действително бихме могли да създадем друг модел, различен от сега действащия.

Ще се застъпите ли за автоматичния механизъм за нарастване на пенсионната възраст спрямо продължителността на живота?

Автоматичният механизъм за нарастване на пенсионната възраст спрямо продължителността на живота е задължителен. Той ще бъде включен, след като се стигне до 65 години възраст за пенсиониране. Но сега трябва да стигнем до тази възраст от 65 години, като имам предвид не догодина, а това да се разтегне в един доста дълъг период напред.

Каква позиция ще отстоявате по отношение на ранното пенсиониране на военните и в специалните ведомства?

Според мен е задължително, като част от цялостната пенсионна реформа, да се търси фактора "възраст" като елемент от промените. Това може да се случи в по-дългосрочен план. Но това, което догодина трябва да избегнем, е да не се разширява още повече ножицата между трета категория труд, от една страна, и първа и втора, от друга.

Все още не е сигурно дали догодина нещата с ранното пенсиониране за първа и втора категория ще останат както са сега, предстоят срещи със синдикати, с бизнеса, с политическите ръководства. Но трябва да търсим някакъв вариант. Не трябва да си мислим, че ако остане сега този модел, той ще си остане така завинаги.

Последна актуализация: 07:44 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

38
rate up comment 3 rate down comment 3
supertrader
преди 9 години
Когато на власт дойдат двете Маи ще почнем да се пооправяме.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 3 rate down comment 3
supertrader
преди 9 години
Очевидно е така и ще продължават да ни влачат все и все към несъстоятелност. Защо сме бедни - заради тях.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 7 rate down comment 6
cokrat1
преди 9 години
Много ме е яд,че икономистите на ГЕРБ са все от типа на Дянков...не знаят как да предизвикат растеж на икономиката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 5 rate down comment 2
cokrat1
преди 9 години
Именно, защото синдикатите в България са предимно в държавните предприятия....държавата трябва да помага на над 80% онеправданите и отникъде виждащи помощ заети лица на ТД и пенсионерите с много ниски доходи. Не съм фен на Калфин...но, това което се опитва да направи заслужава адмирации!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 9 rate down comment 1
data
преди 9 години
А и доходи за съжаления не стават с нормативни актове а с силна икономика . И Гърция е точно пример за това - кат назначих 55 % от работната ръка в държавни сектор резултата е фалит !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 9 rate down comment 1
data
преди 9 години
Погледни структурата на фирмите в бг и отново пиши за синдикати ! Синдикатите в бг са в държавните предприятия защото така лесно си осигуряват живуркането и не лошия стандарт на живот
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 4 rate down comment 1
cokrat1
преди 9 години
Цитат /едно към едно/от един друг форум за днешните протести в Гърция...В Гърция и при частното има синдикати ?! ... Тук "чЕсния чАсник" синдикат не търпи, а за стачка не е и чувал ... Имаме някакво гигантско разминаване с ЕС в това отношение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 3 rate down comment 0
cokrat1
преди 9 години
Юристе, я прочети нещо за капитализма в Англия през 19 век/чети ранните Маркс и Енгелс/.....и ще видиш доста...ама доста сходни неща с нашата действителност сега!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 5 rate down comment 0
cokrat1
преди 9 години
В голяма грешка си "брато"....я, виж скандинавските страни....там си е почти социализъм/комунизъм в чист вид!!! Реставрация може да има само в твоята да не кажа каква глава!!! Тук ние си имаме див...див...див...капитализъм!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 7 rate down comment 2
юрист
преди 9 години
27- Безсмислено е да се спори с хора, които нямат базисен бекграунд за това, което им обяснявате. Както виждам, някои искат реставрация на събитията от 09.09.1944г. Винаги е имало и винаги ще има такива хора ""Ако на 20 години не си комунист нямаш сърце, ако след 20 години все още си комунист, значи нямаш мозък":)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още