IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Калфин: Не се отказвам от ръст на минималната заплата от догодина

Не е сериозно да замразим пенсионната възраст за още една година, предстоят дебати за стъпката, каза вицепремиерът и социален министър за Investor.bg

08:15 | 27.11.14 г. 51
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин за социалната политика пред Investor.bg. <em>Снимка: БТА</em></p>

Вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин за социалната политика пред Investor.bg. Снимка: БТА

Министерството на финансите вече публикува проектобюджета за 2015 година. От неговата част в социалната сфера е видно, че минималната работна заплата няма да се повишава догодина, че нарастването на пенсионната възраст и стаж ще е със стъпката „Дянков”, тоест с по четири месеца годишно. Планирана е също  отмяната на данъчното облекчение за доходите, непревишаващи 12 минимални работни заплати, запазва се швейцарското правило за индексиране на пенсиите, свиват се разходите в бюджетната сфера

Каква е визията за социалната политика догодина, какво можем да очакваме за пенсионната реформа, за осигуровките, за заетостта и безработицата, какви ще са политиките на пазара на труда. Отговорите на тези и други въпроси вижте в интервюто на вицепремиера и социален министър Ивайло Калфин за Investor.bg.

Министър Калфин, беше ли ви полезен пакетът от мерки за оптимизиране на осигурителната система, предаден Ви от служебният министър Йордан Христосков?

Много е полезен този пакет особено заради това, което ще се опитам да направя през следващата година. Той е съгласие върху дългосрочните параметри на осигурителната система – пенсионна възраст, категории труд, осигурителни вноски - така че различните предложени варианти ще бъдат добра основа за обсъждане.

Ще продължавате ли да настоявате за увеличаване на минималната работна заплата още от догодина, след като проектобюджетът залага нарастване от 2016 година?

Това е първоначалното предложение на финансовия министър, предстои да го обсъдим, да мине през комисии и през парламента, така че има още стъпки, докато се вземе решение. Да, ще продължавам да настоявам за нарастване на минималната заплата от догодина и има много икономическа логика в това, защото ниските доходи водят до това, на което сме свидетели през последните 15 месеца – стагнация, дефлация, ниско потребление.

Проектобюджетът за 2015 година залага нарастване на пенсионната възраст с по четири месеца годишно в следващите три години до 2017 година? Ще искате ли промяна на това правило „Дянков”?

Знаем, че законът „Дянков” не беше отменен, а беше замразен през тази година с идеята да се потърси ново решение, което очевидно не е намерено. А сега за поредна година да кажем, че пак догодина ще търсим  решение, е просто несериозно. Това е един от основните ни ангажименти по отношение на европейските фондове. Аз лично не виждам защо беше приета тази стръмна скала – нарастване с по четири месеца годишно, като мъжете се предвижда да се пенсионират на 67 години до 2018 година. Скалата може да е доста по-плавна, но това трябва да е елемент от цялостното съгласие по пенсионната реформа. 

Какви са вашите забележки по проектобюджета в социалната му част?

Една от моите забележки е по отношение на възрастта за пенсиониране. Най-малкото в момента трябва да се помисли за облекчаване на хората в предпенсионна възраст. Увеличението на възрастта за пенсиониране точно на тези хора ще се отрази много зле. Според мен възможности за по-ранно пенсиониране трябва да бъдат предвидени. Ще настоявам хората, които са пред пенсия, да имат възможност да компенсират и то основно за възрастта. Защото стаж може да се купи, но възрастта е незаобиколим фактор и в това отношение трябва да има някакво облекчение, за да могат хората да излязат в пенсия.

Ако успеем да намерим съгласие с финансовото министерство за по-плавно увеличение на пенсионната възраст, с ангажимент то да продължи и да не е само за една година, и ако намерим вариант да подпомагаме тези, които са в предпенсионна възраст, то тогава действително бихме могли да създадем друг модел, различен от сега действащия.

Ще се застъпите ли за автоматичния механизъм за нарастване на пенсионната възраст спрямо продължителността на живота?

Автоматичният механизъм за нарастване на пенсионната възраст спрямо продължителността на живота е задължителен. Той ще бъде включен, след като се стигне до 65 години възраст за пенсиониране. Но сега трябва да стигнем до тази възраст от 65 години, като имам предвид не догодина, а това да се разтегне в един доста дълъг период напред.

Каква позиция ще отстоявате по отношение на ранното пенсиониране на военните и в специалните ведомства?

Според мен е задължително, като част от цялостната пенсионна реформа, да се търси фактора "възраст" като елемент от промените. Това може да се случи в по-дългосрочен план. Но това, което догодина трябва да избегнем, е да не се разширява още повече ножицата между трета категория труд, от една страна, и първа и втора, от друга.

Все още не е сигурно дали догодина нещата с ранното пенсиониране за първа и втора категория ще останат както са сега, предстоят срещи със синдикати, с бизнеса, с политическите ръководства. Но трябва да търсим някакъв вариант. Не трябва да си мислим, че ако остане сега този модел, той ще си остане така завинаги.

Последна актуализация: 07:44 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

18
rate up comment 8 rate down comment 2
data
преди 9 години
не си запознат с реалността :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 3 rate down comment 10
cokrat1
преди 9 години
Абе пич не ми обяснявай две + две колко е. Всичко ми е ясно ...така че си задръж съветите за някой друг... Нали, не искаш да кажеш, че имаме почти 300 000 нарушители...щото това което пишеш е нарушение на закон...Другото, което ако успеят заедно с профсъюзите да направят , е затвор за неплащане на реални осигуровки!!! Ха, дано стане...ама аз не съм много сигурен, че ще удържат фронта профсъюзите и НОИ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 7 rate down comment 0
Lucifer
преди 9 години
Вярно че дупките са преднамерен политически (четвърт вековен) театър за предстояща драма в близко бъдеще но напрежението расте неудържимо и вече сме на прага на много кърваво решение, което само *** не го виждат!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 20 rate down comment 3
nesduhan_trader
преди 9 години
Трябва не да увеличаваме със закон доходите, а да създадем такива условия, основани на свободния пазар, които да доведат по естествен път до увеличаване на благосъстоянието, защото последното е функция на икономиката и не може с едно административно решение да се поправи разбитото стопанство, като с вълшебна пръчица. Конкретно увеличаването на МРЗ ще бъде от полза само на арнмията бюрократи и писарушки, които и без това унищожават държавата, заради хиепртрофиралия и хиперкорумпирания държавен апарат. Основните губещи ще са бизнеса, който и без това издъхва, но и безработните - азбучна истина е че увеличаването на МРЗ води до увеличаване и на безработицата. С една дума г-н Калфин се бори за охранената прослойка от номенклатурчици, връзкари, за кооито и са запазени топлите държавни синекурни службици. Ако проследите и другите му идеи ще видите, че имат същата насоченост. Не да им увеличаваме заплатите - половината администрация трябва да съкратим!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 7 rate down comment 0
data
преди 9 години
Дупките се оставят съвсем преднамерено !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 13 rate down comment 0
Lucifer
преди 9 години
моделът ни е тотално сбъркан, левите ни са откровени леваци а десните ни са пладнешки обирджий..просто всички са наследници на БКП..за това и професионалните ни фондове никога няма да бъдат готови да плащат пенсий на категорийните, защото просто никога нищо не са внасяли в тях. Дори и да препишем нечий чужд, авангарден икономически модел, пак ще бъде тотално изопачен и деформиран заради болните амбиций на хора с болни мозъци
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 1
data
преди 9 години
Колегата от пост 6 ви го е казал в кратце, *** никой не ви е крив , че не познавате нормативната база . Ограмотете се малко
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 9 rate down comment 4
data
преди 9 години
:) Пич според теб колко от тия 300 хил. люде ДЕЙСТВИТЕЛНО получават МРЗ ? Та да обесня за семплите орица : Осигуряването е на МОД независимо дали се водиш на МРЗ или не . Облагането обаче с ДДФЛ е върху заплатата по ТД . Демек - ако си Управител и се водиш на МРЗ а се осигуряваш на МОД от 1000 лв. данък , а който плащаш е върху МРЗ намалена с личните ти осигуровки - демек почти не плащаш 10 % данък . Ей заради това МРЗ е важна за бюджета - кат я вдигат вдигат базата за облагане с ДДФЛ . Та стана ли ти ясно или не вдяваш за кво ти хортувам ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 7
cokrat1
преди 9 години
Пич..сори...абе, има значение и за тия 300 000 човека бе човече!!!! не пиши глупости!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 4
data
преди 9 години
Има значение основно за държавния бюджета . МРЗ се коригира кажи речи ежегодно и не виждам някакъв кой знае ефект от това . Обаче ако продължат да падат лихвите по депозитите нещата ще изглеждат по друг начин :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още