IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

България няма да има нужда от нови ядрени мощности до 2037 г.

Съседните страни строят нови мощности и България няма да има пазар на електричеството, смятат експертите от Лабораторията за оценка на риска

11:54 | 20.10.14 г. 58
<p>
	Снимка: <em>АЕЦ &quot;Козлодуй&quot;</em></p>

Снимка: АЕЦ "Козлодуй"

България няма нужда от нови базови енергийни мощности, освен като заместващи до 2030 г. Едва от 2037 г. ще имаме нужда от нова ядрена мощност. Това гласи прогнозата на Лабораторията за риска към Нов български университет за енергийния баланс на страната до 2025 г. Докладът беше представен по време на дискусия днес в Българската стопанска камара.

Като причина за изграждането на нови мощности често се сочи износът на електричество, но оценката на експертите е, че съседните страни строят мощности. Турция например вече е поискала транзитен коридор за 500 мегаватчаса още от 2015 г., посочи Иван Иванов, един от авторите на доклада. Гърция, от своя страна, планира нови мощности, като 40% от производството до 2020 г. се очаква да дойде от възобновяеми източници. Южната ни съседка обаче залага на вятърните, а не на соларните мощности.

На базата на тези очаквания износът на електричество ще бъде не повече от 10-10,5 тераватчаса, изчисляват икономистите от Лабораторията. Вътрешното потребление ще бъде максимално до 43 тераватчаса до 2025 г.

Тези прогнози са правени на базата на няколко фактора. От една страна, това е демографската криза - за последните 10 години населението на страната е намаляло с 1 млн. души и от организацията очакват тази тенденция да продължи през следващото десетилетие. От друга страна стои брутният вътрешен продукт (БВП), чийто ръст предизвиква и повишение на потреблението на електричество. Данните на Лабораторията обаче са, че за последното десетилетие БВП се повишава с 25%, а потреблението - с 5 на сто.

Влияние върху енергийния баланс ще окажат още цената на тока, енергийната ефективност, загубите на преносните и разпределителните мрежи, както и потреблението на природен газ.

От Лабораторията очакват повишение на потреблението на газ благодарение на местния добив, изграждането на газовите връзки и доставките от газопроводите ТАР и TANAP. По този начин до 2030 г. ще бъде изпълнена и целта, записана в енергийната стратегия, 30% от домакинствата да ползват природен газ.

Министерството на икономиката и енергетиката и администрацията като цяло са давали лоши прогнози за развитието на енергетиката, коментира Иван Костов, ръководител на Лабораторията за оценка на риска по време на дискусията. "Има удивително разминаване с истината", допълни още той.

Иван Иванов посочи като пример за нереални очаквания оценките за пазара, изготвени като обосновка за строителството на АЕЦ „Белене“. Според тях още от 2007 г. е трябвало да има недостиг от 1,3 -1,5 мегаватчаса през зимните месеци. Това обаче не е факт, а дори има свръхпредлагане и излишни енергийни мощности, посочи още той.

Прогнозата на Лабораторията е през следващото десетилетие да има намаление на потреблението на домакинствата, като причина за тези очаквания са демографската криза и повишаването на енергийната ефективност. В същото време обаче цената на електричеството ще расте и един от факторите е либерализацията на пазара и европейските екологични изисквания за емисиите въглероден диоксид. Цената на АЕЦ „Козлодуй“ пък ще се повишава заради инвестициите, нужни за модернизацията на пети и шести блок.

Що се отнася до индустрията, заради демографската криза се прогнозира липса на работна ръка, включително и за сектори, които са енергоемки. Това ще намали производството, а следователно и потреблението. От друга страна, и енергийната ефективност за индустрията също ще се подобрява, посочи още Иванов.

Той и колегите му очакват още понижение на цената на природния газ, защото ще се повиши местният добив, ще бъдат диверсифицирани и доставките. Така природният газ ще бъде напълно конкурентен на електроенергията.

В следващите години се очаква да бъдат въведени умните енергийни мрежи, а под натиска на Европейската комисия отношенията в енергийния сектор да бъдат поставени на пазарни условия. Това за България означава затваряне на някои производства. Без привилегии ВЕИ секторът ще забави темпа си на навлизане, но пък тези мощности ще развият своя потенциал към домакинствата, смятат от Лабораторията.

Оценката на икономистите за брутното производство на електричеството през последното десетилетие е между 43,5 и 50,3 тераватчаса годишно. След 2011 г. има спад на производството. Потреблението на електричество също намалява, като за 2013 година е 37,9 тераватчаса. Износът за миналата година е бил към 9 тераватчаса, а като цяло за десетилетието износът не е надвишавал 10 - 10,5 тераватчаса годишно.

През първите девет месеца на тази година има ръст на производството, породен от рязкото намаление на цената за преноса, което доведе и до ръст на износа. В същото време потреблението се увеличава с 1,58% на годишна база. Заради увеличението на цената на тока през последните месеци обаче ръстът на потреблението за цялата 2014 г. се очаква да бъде нулев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:59 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

45
rate up comment 4 rate down comment 2
lilivan
преди 9 години
България няма да има нужда от нова атомна централа, ако започне да търси и разработва газовите си находища. Каито са доста..!И шистов газ не е вреден, както се пропагандира от платените агитки!А ще бъдем независими енергийно.Но Бг винаги си патиме - от корупция и хора, които разчитат, че хората в бг не могат да мислят...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 5 rate down comment 1
Danny666
преди 9 години
ааа забравих ИМПЕРАТОРА ти СИНА си ще пратиш ли да копа УРАНА ? Или може би дъщерята на Мави ще го вади този УРАН ха ха хаАбе знам това не е работа на *** тъпънарите дето нищо не разбират те да го копат ВИЕ *** само ще давате акъла НАЛИ СМЕ *** !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 3 rate down comment 2
Danny666
преди 9 години
Абе некой е невежа ха ха ха ....Алоооо приятел абе ти знаеш ли къде е заровено кучето с горивото ?Ако имаш СОБСТВЕНО гориво требе да имаш и ХРАНИЛИЩЕ за отработеното такова мили. А такова хранилище и внуците на твоите внуци нема да могат да платат ха ха ха Или ще ти го зароват в задният двор ха ха ха.....А за форума на инвестор не съм видел некой да може да ПРИКАЗВА тука се ПИШЕ ха ха ха Поредният дърт комунист !Държавата има ВСИЧКО необходимо като документация да се гради АЕЦ мили. Ако имаше далавера държавата можеше да продаде правото на частен консорциум, ама ИСТИНАТА е че балами нема. Защо ли ?А комунетат за да ЛАПНАТ едни 100 милиона комисонна и дъщерите си ще продадат ! Иначе ни се обеснява колко сме *** и как не разбираме какво губим :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 4 rate down comment 1
data
преди 9 години
ФЕЦ определено са бъдещето ( както АЕЦ и ТЕЦ са настоящето ) , особено ако се развие добива на синтетичен газ . Но това е дълга тема и не бива да се смесват нещата . Дали АЕЦ ще остане конкурента при новите изисквания за безопасност предстои да разберем , но не бива да забравяте факта , че само изграждането на едно модерно хранилище за ядрено гориво може да ви избие всички мераци за АЕЦ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 5 rate down comment 2
data
преди 9 години
Това с урана го забрави - честно . Не осъществим проект е !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 6 rate down comment 0
SSIW
преди 9 години
А зимата какво правиш когато плочките ти ги засипе снегът и не се показва слънцето по цял месец и денят е 8 часа?................За БГ специално не e кой знае какъв проблем : живота тука ти дава достатъчни поводи и газ да пи*каеш и да го ду*аш мощно, въобще от всякъде си диверсифициран , да не използвам по тежки квалификации;))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 4 rate down comment 3
vlado157
преди 9 години
Е как ще има нужда?Този гербаджийски ***/енергийния експерт ББ/ нали сложи безумна такса за достъп при износ на енергия,та за една година си загубихме почти всичките пазари.Като си замина я махнаха но след дъжд качулка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 2 rate down comment 5
kalendar
преди 9 години
И последно ти какъв си? Болшевика?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 3 rate down comment 1
data
преди 9 години
п.п. По принцип АЕЦ е доста трудна за управление и в повечето страни не надхвърля 15-20 % от общото производство . В Турция която често давате за пример след изграждането на 2 АЕЦ делът им ще стигне 15 % от произведеното електричество като пример
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 4 rate down comment 2
data
преди 9 години
Мави , не лоша комбинация е ВЕИ+ВЕЦ ( за управление ) + ТЕЦ на местни въглища
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още