IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

България няма да има нужда от нови ядрени мощности до 2037 г.

Съседните страни строят нови мощности и България няма да има пазар на електричеството, смятат експертите от Лабораторията за оценка на риска

11:54 | 20.10.14 г. 58
<p>
	Снимка: <em>АЕЦ &quot;Козлодуй&quot;</em></p>

Снимка: АЕЦ "Козлодуй"

България няма нужда от нови базови енергийни мощности, освен като заместващи до 2030 г. Едва от 2037 г. ще имаме нужда от нова ядрена мощност. Това гласи прогнозата на Лабораторията за риска към Нов български университет за енергийния баланс на страната до 2025 г. Докладът беше представен по време на дискусия днес в Българската стопанска камара.

Като причина за изграждането на нови мощности често се сочи износът на електричество, но оценката на експертите е, че съседните страни строят мощности. Турция например вече е поискала транзитен коридор за 500 мегаватчаса още от 2015 г., посочи Иван Иванов, един от авторите на доклада. Гърция, от своя страна, планира нови мощности, като 40% от производството до 2020 г. се очаква да дойде от възобновяеми източници. Южната ни съседка обаче залага на вятърните, а не на соларните мощности.

На базата на тези очаквания износът на електричество ще бъде не повече от 10-10,5 тераватчаса, изчисляват икономистите от Лабораторията. Вътрешното потребление ще бъде максимално до 43 тераватчаса до 2025 г.

Тези прогнози са правени на базата на няколко фактора. От една страна, това е демографската криза - за последните 10 години населението на страната е намаляло с 1 млн. души и от организацията очакват тази тенденция да продължи през следващото десетилетие. От друга страна стои брутният вътрешен продукт (БВП), чийто ръст предизвиква и повишение на потреблението на електричество. Данните на Лабораторията обаче са, че за последното десетилетие БВП се повишава с 25%, а потреблението - с 5 на сто.

Влияние върху енергийния баланс ще окажат още цената на тока, енергийната ефективност, загубите на преносните и разпределителните мрежи, както и потреблението на природен газ.

От Лабораторията очакват повишение на потреблението на газ благодарение на местния добив, изграждането на газовите връзки и доставките от газопроводите ТАР и TANAP. По този начин до 2030 г. ще бъде изпълнена и целта, записана в енергийната стратегия, 30% от домакинствата да ползват природен газ.

Министерството на икономиката и енергетиката и администрацията като цяло са давали лоши прогнози за развитието на енергетиката, коментира Иван Костов, ръководител на Лабораторията за оценка на риска по време на дискусията. "Има удивително разминаване с истината", допълни още той.

Иван Иванов посочи като пример за нереални очаквания оценките за пазара, изготвени като обосновка за строителството на АЕЦ „Белене“. Според тях още от 2007 г. е трябвало да има недостиг от 1,3 -1,5 мегаватчаса през зимните месеци. Това обаче не е факт, а дори има свръхпредлагане и излишни енергийни мощности, посочи още той.

Прогнозата на Лабораторията е през следващото десетилетие да има намаление на потреблението на домакинствата, като причина за тези очаквания са демографската криза и повишаването на енергийната ефективност. В същото време обаче цената на електричеството ще расте и един от факторите е либерализацията на пазара и европейските екологични изисквания за емисиите въглероден диоксид. Цената на АЕЦ „Козлодуй“ пък ще се повишава заради инвестициите, нужни за модернизацията на пети и шести блок.

Що се отнася до индустрията, заради демографската криза се прогнозира липса на работна ръка, включително и за сектори, които са енергоемки. Това ще намали производството, а следователно и потреблението. От друга страна, и енергийната ефективност за индустрията също ще се подобрява, посочи още Иванов.

Той и колегите му очакват още понижение на цената на природния газ, защото ще се повиши местният добив, ще бъдат диверсифицирани и доставките. Така природният газ ще бъде напълно конкурентен на електроенергията.

В следващите години се очаква да бъдат въведени умните енергийни мрежи, а под натиска на Европейската комисия отношенията в енергийния сектор да бъдат поставени на пазарни условия. Това за България означава затваряне на някои производства. Без привилегии ВЕИ секторът ще забави темпа си на навлизане, но пък тези мощности ще развият своя потенциал към домакинствата, смятат от Лабораторията.

Оценката на икономистите за брутното производство на електричеството през последното десетилетие е между 43,5 и 50,3 тераватчаса годишно. След 2011 г. има спад на производството. Потреблението на електричество също намалява, като за 2013 година е 37,9 тераватчаса. Износът за миналата година е бил към 9 тераватчаса, а като цяло за десетилетието износът не е надвишавал 10 - 10,5 тераватчаса годишно.

През първите девет месеца на тази година има ръст на производството, породен от рязкото намаление на цената за преноса, което доведе и до ръст на износа. В същото време потреблението се увеличава с 1,58% на годишна база. Заради увеличението на цената на тока през последните месеци обаче ръстът на потреблението за цялата 2014 г. се очаква да бъде нулев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:59 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

15
rate up comment 16 rate down comment 6
Danny666
преди 9 години
Като ти требе ток от АЕЦ събери пари НА ЧАСТНО и си построй мили. После тамън ще ни сдереш кожите на нас ТЪПАНАРИТЕ дето не разбираме нуждата от АЕЦ ха ха хаСмръдливи червени крадци !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 0 rate down comment 5
Mavi Goz
преди 9 години
АБСОЛЮТНО!!! +++++
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 15 rate down comment 15
Danny666
преди 9 години
Другаю Мави вземи си хапчетата ! Хората САМИ си бегат НИКОЙ не ги изнася ха ха ха бегат от червени кратуни като тебе дето все СЪВЕТИ им дават ха ха хаКато толкова ти е мило за чесъна, доматите и всите простотии дето си надрусал ЩО НЕ ВЗЕМЕШ да ги ПРОИЗВЕДЕШ бе мили ?Щото робите по селата ИЗМРЕХА а хората поумнеха и не искат да копат за ЦВЕТЛОТО бъдеще на КОМУНИСТИ като тебе !Мили КОМУНИСТЕ дай пример стига МОРАЛНО си съдил другите МЕРЗАВЕЦО !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 24 rate down comment 9
Mavi Goz
преди 9 години
Ние се оказахме толкова тъпо племе, че абсолютно заслужаваме да изчезнем!Честно си признавам, че преди 15 г. ми звучаха като хипербола предупрежденията на някои стари ***, че България ще се докара до там, да внася ток от Турция! Виках си - хайде сега, чак пък толкоз! После ми се виждаше като виц да купувам китайски чесън, турски домати, гръцки праскови и ябълки и македонски магданоз. Неусетно преживяхме и свикнахме обаче и с полските домати, и с канадската леща, и с египетския боб, и със сухото мляко и месо, които даже вече никой не знае от къде са...Някой помни ли, че някога България произвеждаше обувки, дрехи, храна, машини...В един момент осъзнах, че изнасяме само население - отглеждаме, образоваме и възпитаваме децата си и ги изпращаме навън - това е единствената ни експортна стока, Емзетче - разпиляваме по всички краища на света децата си, щото тук *** като теб вече 25 години твърдят, че няма нужда нищо да правим, защото няма да ни трябва, а ако ни потрябва, другите ще ни го направят!Остана да си отрежем и патките, за да започнат и децата да ни ги правят по-развитите! То и деца започнахме да си внасяме сирийците си идват с цели детски градини! Ние само ще теглим кредити за да ги отгледаме, после и те по пътя си...!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 8 rate down comment 2
ivanrog
преди 9 години
Дам, съседите строят, но въпроса не е дали ще имаме пазар, а на каква цена. Друга е темата за всеобщия недостиг на енергия, който се очаква в Европа, друга тема е изграждането на цялостна свързаност на елекропреносните мрежи в Европа и разширяването на пазара към целия континент, възможности бол и те са важните.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 16 rate down comment 13
Internet
преди 9 години
Производствена цена без ДДС и другите надбавки- АЕЦ - 17. 5 лв на мегават- ТЕЦ-60-80 лв- ВЕИ-тата на мафията 600-800 лвВиж сайта на ДКЕВР
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 17
Internet
преди 9 години
Тези са взели пари за да ни накарат да внасяме ток до края на дните сиРазбирам ги, и те трябва да живеят, *** също ядат
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
7
rate up comment 18 rate down comment 11
888
преди 9 години
Според тези лаборанти трябва да има погребални агенции
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 50 rate down comment 1
alexx
преди 9 години
Аз съм съгласен, че няма нужда от мощности, но не просто от ядрени, а от всякакви. Особено нови субсидирани мощности като соларки, перки и когенерации. През субсидиите за ВЕИ ежегодно се източват стотици милиони от джоба на потребителя, които можеха да отидат за по-добър живот, за спестявания, за инвестиции. ВЕИтата на субсидирани цени са най-голямото престъпление за последните десет години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още