IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

България няма да има нужда от нови ядрени мощности до 2037 г.

Съседните страни строят нови мощности и България няма да има пазар на електричеството, смятат експертите от Лабораторията за оценка на риска

11:54 | 20.10.14 г. 58
<p>
	Снимка: <em>АЕЦ &quot;Козлодуй&quot;</em></p>

Снимка: АЕЦ "Козлодуй"

България няма нужда от нови базови енергийни мощности, освен като заместващи до 2030 г. Едва от 2037 г. ще имаме нужда от нова ядрена мощност. Това гласи прогнозата на Лабораторията за риска към Нов български университет за енергийния баланс на страната до 2025 г. Докладът беше представен по време на дискусия днес в Българската стопанска камара.

Като причина за изграждането на нови мощности често се сочи износът на електричество, но оценката на експертите е, че съседните страни строят мощности. Турция например вече е поискала транзитен коридор за 500 мегаватчаса още от 2015 г., посочи Иван Иванов, един от авторите на доклада. Гърция, от своя страна, планира нови мощности, като 40% от производството до 2020 г. се очаква да дойде от възобновяеми източници. Южната ни съседка обаче залага на вятърните, а не на соларните мощности.

На базата на тези очаквания износът на електричество ще бъде не повече от 10-10,5 тераватчаса, изчисляват икономистите от Лабораторията. Вътрешното потребление ще бъде максимално до 43 тераватчаса до 2025 г.

Тези прогнози са правени на базата на няколко фактора. От една страна, това е демографската криза - за последните 10 години населението на страната е намаляло с 1 млн. души и от организацията очакват тази тенденция да продължи през следващото десетилетие. От друга страна стои брутният вътрешен продукт (БВП), чийто ръст предизвиква и повишение на потреблението на електричество. Данните на Лабораторията обаче са, че за последното десетилетие БВП се повишава с 25%, а потреблението - с 5 на сто.

Влияние върху енергийния баланс ще окажат още цената на тока, енергийната ефективност, загубите на преносните и разпределителните мрежи, както и потреблението на природен газ.

От Лабораторията очакват повишение на потреблението на газ благодарение на местния добив, изграждането на газовите връзки и доставките от газопроводите ТАР и TANAP. По този начин до 2030 г. ще бъде изпълнена и целта, записана в енергийната стратегия, 30% от домакинствата да ползват природен газ.

Министерството на икономиката и енергетиката и администрацията като цяло са давали лоши прогнози за развитието на енергетиката, коментира Иван Костов, ръководител на Лабораторията за оценка на риска по време на дискусията. "Има удивително разминаване с истината", допълни още той.

Иван Иванов посочи като пример за нереални очаквания оценките за пазара, изготвени като обосновка за строителството на АЕЦ „Белене“. Според тях още от 2007 г. е трябвало да има недостиг от 1,3 -1,5 мегаватчаса през зимните месеци. Това обаче не е факт, а дори има свръхпредлагане и излишни енергийни мощности, посочи още той.

Прогнозата на Лабораторията е през следващото десетилетие да има намаление на потреблението на домакинствата, като причина за тези очаквания са демографската криза и повишаването на енергийната ефективност. В същото време обаче цената на електричеството ще расте и един от факторите е либерализацията на пазара и европейските екологични изисквания за емисиите въглероден диоксид. Цената на АЕЦ „Козлодуй“ пък ще се повишава заради инвестициите, нужни за модернизацията на пети и шести блок.

Що се отнася до индустрията, заради демографската криза се прогнозира липса на работна ръка, включително и за сектори, които са енергоемки. Това ще намали производството, а следователно и потреблението. От друга страна, и енергийната ефективност за индустрията също ще се подобрява, посочи още Иванов.

Той и колегите му очакват още понижение на цената на природния газ, защото ще се повиши местният добив, ще бъдат диверсифицирани и доставките. Така природният газ ще бъде напълно конкурентен на електроенергията.

В следващите години се очаква да бъдат въведени умните енергийни мрежи, а под натиска на Европейската комисия отношенията в енергийния сектор да бъдат поставени на пазарни условия. Това за България означава затваряне на някои производства. Без привилегии ВЕИ секторът ще забави темпа си на навлизане, но пък тези мощности ще развият своя потенциал към домакинствата, смятат от Лабораторията.

Оценката на икономистите за брутното производство на електричеството през последното десетилетие е между 43,5 и 50,3 тераватчаса годишно. След 2011 г. има спад на производството. Потреблението на електричество също намалява, като за 2013 година е 37,9 тераватчаса. Износът за миналата година е бил към 9 тераватчаса, а като цяло за десетилетието износът не е надвишавал 10 - 10,5 тераватчаса годишно.

През първите девет месеца на тази година има ръст на производството, породен от рязкото намаление на цената за преноса, което доведе и до ръст на износа. В същото време потреблението се увеличава с 1,58% на годишна база. Заради увеличението на цената на тока през последните месеци обаче ръстът на потреблението за цялата 2014 г. се очаква да бъде нулев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:59 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

25
rate up comment 6 rate down comment 7
Danny666
преди 9 години
Опаааа другото *** календара цъфна ха ха ха разбира се и той требе да се изходи по темата !Мили календаре ПРЕФЕРНЦИАЛНАТА ЦЕНА е цената която ТВОЯТА СОЦИАЛНА държава чрез законов МОНОПОЛ е посочила КАПИШ ? Не е цената на свободният от ргулации пазар !А за всички лековерни мухолапащи рибета дето толкова искат АЕЦ само да попита ако гръмне ( недай си боже ) КОЛКО струва МАТКАТА на ДЪЩЕРЯВИ или РАК на ГЪРДАТА на жена ви , щото от чернобил насам май доста българки разбраха какво е АЕЦ и КОЛКО СТРУВА !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 4 rate down comment 8
Danny666
преди 9 години
как да т еоставя бе мили. Та на тебе ВСЕКА дума ти е какво ТРЕБЕ НИЕ простите да правим за да сме добре. И особенно когато става дума за РУСИЯ и нейните интереси !Аз не съм избегал тука. Роден съм Българин и колкото и да ти се иска на теб и такива като тебе се връщам и имам бизнес тука ( както и в Щатите ) и Южна Америка :)Сладур НАЛИ си против бегащите от БГ деца ха ха ха ИЛИ ти САМО ЗА ТВОИТЕ деца тъгуваш ха ха ха ТИПИЧЕН ЧЕРВЕН ХИПОКРИТ !Интересно като произвеждаш кашони и там други *** що НЕ РИВЕШ че и преди сме ги произвеждали бе мили ? Или си мислиш че всички сме гласоподаватели на Атака и Бареков ха ха ха ....Постовете ти са ЕФФФТИНА червена пропаганда в стил ЕХ КАТО БЕХМЕ МЛАДИ ха ха хаКомиците имат ТРИМА ДЪРТАКА като тебе :) ехххх навремето какво беше ха ха ха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 6 rate down comment 4
ihrivanov
преди 9 години
сега сме частично енергийно независими ,защото имаме АЕЦ , после ще бъдем изцяло зависими от вноса . Аз мисля , че е по-добре да сме енергийно независими( колкото е възможно) това е стратегически важно , за да не ни поставят на колене като с газа от русия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 5 rate down comment 1
ivanrog
преди 9 години
Подмяната на части е към стандартната експлоатационна поддръжка, при всяко съоръжение има такава и тя се вкарва в цената, но нормалния експлоатационен срок е 50 години при ВЕЦ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 4 rate down comment 2
Людени
преди 9 години
При ВЕЦ също се износват (и съотв. подменят) турбини, лагери .... да не говорим, че има метални части които от водата корозират (ръжда) .... подобно на ветрогенераторите !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 7 rate down comment 7
ivanrog
преди 9 години
Хайде да видим къде излъгахте: 1."към цената на електричеството трябва да се довавят и разходите за обслужването на заема от 10 милиарда евро" - дори според направената оценка, цена от 10 млрд. евро е максималната заедно с цената на привлечения ресурс за построяването на АЕЦ "Белене". Цената на реакторите и на инвестициите към момента беше ясна.2."При ВЕИ пак прави грешка, защото там цената е висока само в началото" - това начало е 25 години, за такъв период са договорите.3."а след това став по евтина и от тока в АЕЦ Козлодуй! " а след това просто не работят, защото след 25 години фотоволтаиците работят на минимална мощност, ветрогенераторите са приключи експлоатационния си живот и единствените, които продължават да функционират са ВЕЦ-овете, които не са някакъв фактор във ВЕИ сектора.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 4 rate down comment 9
kalendar
преди 9 години
я пак:) това може и да е вярно...може и да не е...ама все си мисля, че производствената цена няма общо с преференциалната, на която се изкупува(за цената на тока на ВЕИ говоря).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 10 rate down comment 5
MZ/X
преди 9 години
ИМа огромна разлика, между цената на ток от АЕЦ Козлодуй в момента и цената на ток от нова ядрена мощност! В Белене например освен тези 17,5 евро на мегават към цената на електричеството трябва да се довавят и разходите за обслужването на заема от 10 милиарда евро! При ВЕИ пак прави грешка, защото там цената е висока само в началото докато се избие инвестицията, а след това став по евтина и от тока в АЕЦ Козлодуй!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 6 rate down comment 11
Mavi Goz
преди 9 години
Ти ме остави мене, аз произвеждам ТУК вече 20 години каквото мога и нямам залежала стока.Разкажи ТИ защо избяга "На изток от рая"?? хахаха... Защо бега от Щатите и се прибра тук при червените крадци, пиле еднооко? хахаха...!!!Май съм ти споменавал, че имам в махалата един, същия като теб антикомунист, дето се върна от Америка като нас^ран след 3 години борба с капитализма там... хахаха! И за всичко са му виновни комунистите - и там било пълно - така вика. И ти май нещо такова спомена! хахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 17 rate down comment 4
alphaomega
преди 9 години
Абсолютно са прави хората. Не само че няма да имаме нужда от нови мощности, а ще трябва да се закрият и много от сегашните защото ще носят само загуби. Кой ще я консумира тая енергия при положение че всички съседни държави са подсигурени достатъчно а ние се топим като на война и вече нямаме почти никаква икономика и големи производства!?. До 2037г. България ще е не повече от 3,5 - 4 милиона.като половината ще са пенсионери. Това са числата и фактите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още