IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как Германия може да погуби еврото

Eдинната европейска валута наистина ще се разпадне, а екзекуторът на еврото ще бъде Германия, пише Financial Times

13:19 | 23.11.10 г. 31
Автор - снимка
Създател
Как Германия може да погуби еврото

„Кажете ми как свършва всичко това“, беше въпросът на генерал Дейвид Петреъс за войната в Ирак. Европейските лидери си задават същия въпрос, докато наблюдават кризата в еврозоната, пише Гидеон Рахман, анализатор на Financial Times в коментар за изданието.

След като се провалиха в опита да създадат буферна зона около Гърция, европейците се надяват да спрат пожара на кризата в Ирландия. Но дори сега, когато спасителният пакет за Ирландия е почти приет, облигационните пазари гледат с нездрав интерес към Португалия.

След Португалия ще последва Испания. И ако наистина голяма икономика като Испания изпита нужда от финансова помощ, бъдещето на еврото ще бъде поставено на карта.

Затова въпросът „как ще свърши всичко това“ е очевиден и спешен, но също така и дяволски труден. Все едно гледате триизмерна игра на шах, в която финансовите, икономическите и политическите аспекти зависят един от друг в сложна плетеница.

Най-доброто ми предположение, е че единната европейска валута наистина ще се разпадне и че екзекуторът на еврото ще бъде Германия – най-силната икономика в Европейския съюз (ЕС).

Не са изолирани обвиненията на много европейски анализатори, че последният епизод от еврокризата е предизвикан от липсата на гъвкавост в германската политика.

Но германците имат много причини да бъдат сърдити за начина, по който единната европейска валута се развива. Тяхната страна премина през трудно десетилетие на изкуствено задържани ниски заплати и съкращения на федералните разходи. Много гласоподаватели са възмутени от опасността, че събраните от тях данъци може да бъдат използвани за финансиране на по-ранното пенсиониране на гърците или за компенсиране на супер ниския корпоративен данък в Ирландия.

На германците също така беше обещано, че еврото ще бъде стабилно като германската марка и че няма да има клаузи, предполагащи, че по-богатите страни в Европа трябва да спасяват по-бедните. И двете обещания съвсем скоро могат да бъдат нарушени. Това, от друга страна, увеличава риска германският конституционен съд да обяви участието на федералното правителство в европейската схема за финансова подкрепа за незаконно.

Страхът на германското правителство от собствения си конституционен съд сам по себе си наля допълнително масло в огъня. Тази година германците бяха обвинени за това, че са действали твърде бавно, за да организират спасителната операция за Гърция. Въпреки това привидната ленивост беше обоснована от страха, че евентуални прибързани действия биха нарушили европейските договори.

Непосредствената причина за кризата в Ирландия беше изказване на германския канцлер Ангела Меркел от преди месец, когато тя заяви, че при бъдещи кризи в еврозоната частните инвеститори в облигации трябва да поемат по-голяма част от загубите и че за това са необходими промени в европейския договор. Тази забележка беше направена под натиска на германския конституционен съд.

Действията на Германия изостриха политическия и правен натиск върху страните, нуждаещи се от финансова помощ. В Гърция станахме свидетели на масови бунтове, като високопоставен правителствен представител в Атина дори направи алюзия с окупацията на страната от нацистите през 40-те години на миналия век. В Ирландия също се коментира заплахата за националния суверенитет и в понеделник тази теза беше застъпена дори от представители на правителството.

Възможно е подемът на националистически и анти-капиталистически партии, като ирландската Шин Фейн да накара страните, получаващи финансова помощ, да решат да проверят дали животът без единната европейска валута няма да е по-лесен. Страни като Гърция и Португалия може да бъдат много по-конкурентоспособни, ако имаха възможност да девалвират валутите си.

Напускането на еврозоната обаче може да се приеме за национално унижение. Също така не съществува контролиран механизъм за напускане на еврозоната, а всички явни приготовления за подобно действие биха предизвикали банкова паника и масово изтегляне на депозити.

Така че ако еврото ще се разпадне, страната, която най-вероятно ще поиска развода, ще е Германия. Германците няма да прибегнат до тази стъпка бързо или лесно. Подкрепата за европейската интеграция беше основен мотив на германската външна политика в продължение на близо половин век

Но ако германците се убедят, че нищо не може да бъде направено за европейските им партньори – и поради тази причина експериментът с единната европейска валута е неуспешен – те може да решат да напуснат еврозоната. Рахман предлага два сценария, как може да се случи това:

Първият предполага вълна от финансови кризи в цялата еврозона, която ще засегне и големи страни и постепенно ще стопи доверието на германските данъкоплатци, че „заемите“, които ЕС предлага на по-слабите си членове, изобщо някога ще бъдат върнати.

Вторият възможен и доста вероятен сценарий е промените в договора за ЕС - за които настоява германското правителство, за да удовлетвори искането на германския конституционен съд - да не бъдат ратифицирани от някоя от останалите 26 страни от ЕС.

В този момент германците могат да вдигнат ръце и да кажат: „Дадохме най-доброто от себе си, но другите не желаят да направят това което е необходимо, за да се спасят“. Тогава Германия може да се чувства освободена от историческото си задължение да „изгражда Европа“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:00 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

11
rate up comment 2 rate down comment 5
moderebov
преди 13 години
Статията е много вярна - по-лесно е да има отново немска марка отколкото драхми, песос и прочие дивотии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 8 rate down comment 2
Nabludatel777
преди 13 години
Не знам доколко статията супер зле или не но е напълно вярно, че ако германците кажат КРАЙ то тогава наистина ще настане край на еврото. Никоя друга страна в Еврозоната не е в състояние , а определено и Германия явно има проблеми да поема огромните задължения на слаборазвитите страни членки. Грешката да се обхване в единен валутен съюз страни като Германия и Португалия не минуемо ще лъсне още по ярко в близките месеци. В еврозоната няма място за Гърция , Испания , Португалия , Ирландия и Италия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 7
CNNinov
преди 13 години
Така трябва да бъде, как еврото в последните години е по-скъпо от долара това е смешно и абсурдно,еврото винаги е било и ще бъде по евтина валута от долара просто Америка не иска все още да активира силата на долара, за да смятат от Европа че са все още 'някаква' икомическа сила.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 11 rate down comment 0
varna
преди 13 години
Истината е, че еврото няма да загине до момента в който германците не кажат "Ние бяхме до тук!"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 3
FNM
преди 13 години
Поредният платен ***-драскач
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 1
hellwitch
преди 13 години
Amerikanskite medii se skusvat da predvestavat krah na Evroto za da se izmesti focus-a ot sobstveniq im dolar i ikonomika. Problema na USA e 4e 30% ot BVP se generira ot finansovo posredni4estvo i spekulacii, a ne ot realni uslugi ili proizvodstvo. Poradi tova realnoto im suotnoshenie BVP dulg e pla4evno. No te se vuzpolzvat ot tova 4e dolara e rezervna valuta. Poradi tazi pri4ina pluqt evroto zastoto ako tazi rolq na dolara namalee(nqma da iz4ezne estestveno) ste ima golemi problemi v US.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 2
hellwitch
преди 13 години
Statiqta e pulna s gluposti!Germaniq dade zaem na Gurciq zastoto ako ne beshe dala imeno nemskite banki trqbvashe da otpishat nqkolko desetki miliarda kato zagubi. A tova steshe da srine bankovata im sistema.Istoriqta s Irlandiq e dori po groteskna. Bez Irlandcite da iskat zaem im be natrapen takuv za da ne bi nemskite i angliiskite banki da zagibqt 20-30 miliarda ot obezcenen Irlandski dulg.Problema s Gruckiq dulg beshe 4e trqbvashe da se refinansira, dokato pri Irlandiq takava neobhodimost nqmashe!Prez cqloto vreme Germaniq zastitava sobstvenite si interesi kato pokraj tova razpravqt 4e edva li ne finansirat gruckite pensii, a v dejstvitelnost spasqvat sobstvenite si banki, koito biha naj zasegnati ako Gurciq spre da plasta.Kogato mina;ata godina Dubai sprq da plasta dulgovete si kakvo stana - nisto. Edin kup 4astni banki trqbvashe da si otpishat zagubite v riskovi investicii tam. Sustoto steshe da stane i ako Gurciq beshe sprqla da plasta, no zasegnati stqha da sa nemcite.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 3
Libor
преди 13 години
напоследък Financial Times ходят по доста тънък лед. не харесвам тенденцията анти-евро, която са захванали
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 2
BigBear
преди 13 години
След като срешнах в едно изречение Евро, разпад и Financial Times - спрях да чета ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 12 rate down comment 2
VP
преди 13 години
Статията е супер зле - толкова спекулации и лични мнения отдавна не бях чел в една статия- ужас!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още