IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Намираме ли се вече в нова студена война?

Изолирайки Кремъл, Западът подклажда стари вражди, пише в анализ Guardian

08:30 | 16.05.15 г. 65
Автор - снимка
Създател
Намираме ли се вече в нова студена война?

Пътувам из Русия от 30 години и съм ставала свидетел на всякакви неща - от еуфорията при падането на комунизма до благоденствието, а, в по-ново време, и на политическото отчаяние. Но когато отидох там за пръв път след анексирането на Крим, бях шокирана от видяното, пише в анализ за The Guardian Сюзън Ричардс.

Сблъсках се със страна, готова не за някакъв замразен конфликт, не за война чрез марионетки, а за пълномащабна война срещу Запада. Никога моите приятели не са се държали по-любящо – но този път у тях усещах безпокойството на хора, които не бяха сигурни кога и как ще можем да се срещнем отново.

Вярно е, че това душевно състояние се настани в резултат на непрекъснатата медийна кампания на Кремъл през последната година. Но бързо разбрах, че повечето от тях споделят мрачното виждане на правителството им за Запада, с неговите "кухи представи" за демокрация и свобода.

Понеже режимът се е фиксирал в идеята да си върне обратно империята, избухването на голям конфликт наистина изглежда възможно. Руски самолети и подводници провеждат военни маневри край бреговете на Европа. Но някой навлязъл самолет в балтийското въздушно пространство може да предизвика ответна реакция на НАТО с конвенционални оръжия, а това от своя страна може да доведе до изпреварващ ядрен удар от Русия – стратегически отговор, породен от опасението за слабост пред лицето на превъзхождащата американска военна мощ.

Докато алиансът се мъчи да убеди членовете си да отделят по 2 на сто от брутния си вътрешен продукт (БВП) за отбрана, тази година Русия увеличи повече от два пъти това свое перо до 4,2% от БВП и същевременно орязва други бюджети, включително за здравни и социални услуги. Съботният парад за 9 май в Москва беше нещо повече от честване на победа – това беше демонстрация на военна мощ.

Междувременно икономическата криза в Русия ще се задълбочи през тази година. Заплатите на държавните служители бяха замразени. Възнагражденията в частния сектор намаляха с 10%. Прогнозират се масови съкращения на работни места, предава БТА. 

Путин обяви, че тази година ще получава с 10% по-малка заплата, но тъй като оценките за неговото истинско, сенчесто богатство варират между 70 и 200 млн. долара, е малко вероятно той да усети някакви затруднения. Въпреки кризата, подкрепата за него се превърна в нещо близко до идолопоклонничество.

Как се озовахме в тази нелепа и опасна ситуация? В края на Студената война руснаците си представяха, че ще станат част от една по-голяма Европа. Вместо това, чрез съчетание от триумфализъм и незнание, засилихме старите страхове на Русия, че ще бъде изключена и ще стане жертва.

Традиционното схващане на запад е, че вината е у Путин и клептократичния му режим. Според този наратив режимът е преминал към настъпление, след като се е понижила цената на петрола. Той е отвлякъл вниманието на обществото от неспособността си да диверсифицира икономиката, като се е нахвърлил срещу външен враг и е предприел брилянтна пропагандна кампания.

Тази версия за събитията, макар да не е невярна, освобождава Запада от отговорност прекалено лесно. Когато съветският режим рухна, идеологията на свободния пазар беше във възход на запад. Хората на властови позиции наистина прегърнаха идеята, че преживяваме "края на историята" – че в еднополюсния свят външната политика ще бъде изключително битка за пазари.

Последна актуализация: 20:13 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

53
rate up comment 10 rate down comment 1
ABBA
преди 8 години
Ааааабсолютно! :)"Статията показва колко вредно е действието на ГМО храните"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
52
rate up comment 6 rate down comment 8
STRAHO
преди 8 години
"Анализаторът привежда ред доказателства. В наскоро излезлия рейтинг за световния човешки капитал (The Human Capital Report), подготвен за Световния икономически форум, Русия се изкачи от 55 на 26 място, отбелязва Рапоза. Индексът на човешкия капитал се определя според навиците и способностите на населението, насочени към производствени цели."Дотук с мита за пияните руснаци! Излиза че повечето европейци са по пияни!:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
51
rate up comment 11 rate down comment 8
STRAHO
преди 8 години
цитат: "Западните санкции трябваше да станат за Русия удар, обаче нейната икономика сега е в много по-добро състояние, отколкото разчитаха, пише коментаторът на Forbes Кенет Рапоза.Анализаторът привежда ред доказателства. В наскоро излезлия рейтинг за световния човешки капитал (The Human Capital Report), подготвен за Световния икономически форум, Русия се изкачи от 55 на 26 място, отбелязва Рапоза. Индексът на човешкия капитал се определя според навиците и способностите на населението, насочени към производствени цели."И това е оценка идваща от недолюбващи Русия страни! Реалността е още по лоша за запада! Реално руснаците са първата 5-ца! Просто им трябва време да го признаят защото в противен случай ще излезе че е МАЗНЕНЕ ...каквото всъщност наистина ще стане в не много далечно бъдеще. Все пак е минала само малко повечче от година от как започна интензивната атака срещу Русия! :))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
50
rate up comment 11 rate down comment 4
balkando
преди 8 години
Както в хората, така и в държавите се "борят" различни сили. Заклеймявайки нации, народи, държави..., се отрича наличието на здрав разум у всеки. Както в Русия, така и в САЩ, така и в ЕС, са налице и здрав разум, и лобизъм, и икономически интереси, и стереотипи... Някъде здравият разум е по-слаб от лудостта, алчността или стереотипите. Някъде е по-силен. Разделението и противопоставянето могат да бъдат полезни, като тренировка между съотборници. Могат да бъдат и вредни, когато се стигне до непримиримост, фанатизъм и войни. Светът още си търси баланса след Студената война от 20-и век. Възможно е връщане към същия модел, ако липсва нов, по-добър. Военните корпорации имат интерес да се върне, други искат светът да продължи напред. Въпрос на политически и икономически борби във ВСЯКА държава и общество.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
49
rate up comment 13 rate down comment 17
Стоян Петров
преди 8 години
Ама то на рашняците гените са над 30% азиатски(от алтайската група) . Не говоря за пришълците от републиките , а за тези които се считат за славяни. Затова и им викат русите монголци. И да ми представяте славяно-монголите за висша човешка раса е много, ама много тъпо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
48
rate up comment 11 rate down comment 5
valentino29
преди 8 години
Статията показва колко вредно е действието на ГМО храните
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
47
rate up comment 24 rate down comment 8
nomche
преди 8 години
чак пък нито един квадратен метър да не са присволи САЩ ми се струва "леко" пресилено. Питай в Мексико дали така мислят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
46
rate up comment 6 rate down comment 2
d333
преди 8 години
А, стана чудо, коментара ми се върна. Но като си погледна списъка с моите си коментари, и там все още си пише, че е изтрит. Оправете си сайта, че нещо бъгясва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
45
rate up comment 13 rate down comment 3
d333
преди 8 години
Искам да потиптам кой *** ми изтри въпроса, който зададох в тази тема и на какво основание - расизъм ли, неприлично поведение ли, нещо против банките ли съм казал, или... или просто инвестора е медия-изпълнителка на нечии чужди интереси?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 10 rate down comment 11
STRAHO
преди 8 години
Заплаха ли са тези хора? С какво? Че могат да мислят? :))))) Няма човек няма проблем а демократе? :)))) Е как да не съжелява човек че са били толкова великодушни Руснаците!? ...а и българите между другото!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още