IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Конфронтацията на Русия със Запада може да я вкара в китайски капан

Москва рискува да се превърне в по-малкия търговски партньор на Пекин, пише проф. Дмитрий Травин

10:52 | 01.02.15 г. 79
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Конфронтацията на Русия със Запада може да я вкара в китайски капан

Мястото на Русия в XXI век се определя не само от това колко жизнеспособна е икономиката и политическата система. Русия е затворена между Изтока и Запада, и по-специално – между Америка и Китай, двата полюса на настоящи век. И ако страната се дистанцира от единия полюс, неизбежно започва да привлича другия, тъй като Москва не разполага с достатъчно голяма икономическа и политическа тежест днес, пише в свой анализ за "Росбалт" Дмитрий Травин, професор в Европейския университет в Санкт Петербург.

Бързо ескалиращият конфликт със Запада обективно тласка Русия към Изтока. В основата на това е желанието на руския народ. Важното в тези отношения са не политическите декларации - те могат да се променят. Ако Западът даде на Русия цяла Украйна, веднага Кремъл ще заговори за зачитане на европейските ценности, величието на американската демокрация и за съвместен натиск върху Сирия, Иран и други режими, противопоставящи се на Вашингтон.

Но нещата скоро няма да се променят. Изглежда много малко здравомислещи хора вярват в това, че руската икономика е по-силна във всичко друго, с изключение на енергията. Руското благосъстояние зависи изцяло от посоката на тръбопроводите. Ако страната предоставя ресурси на Запада, след това следва да играе по западните правила, а ако се ориентира на Изток – по източни.

С постепенното изчерпване на западните сибирски находища Русия започва да се съсредоточава върху ресурсите в Източен Сибир. Кремъл вече подписа споразумение с Китай за изграждане на газопровода "Силата на Сибир", чрез който ще предоставя на Поднебесната империя газ от находището Ковикта. Очевидно това ще е основният проект на Кремъл в обозримото бъдеще. Западен Сибир пък вероятно би могъл да изгуби традиционните си купувачи и също да изпраща суровините си за Китай, ако Пекин е склонен да плаща за тях.

В отношенията си с Китай Русия има сравнително рядко срещащата се ситуация на монопсонична структура (с единствен или доминиращ купувач - бел. ред.) на икономиката. Китайците могат, ако е необходимо, да се откажат от енергийните доставки от Русия, заменяйки ги с този, който ще им осигури алтернативни доставки. Но руската икономика няма да бъде в състояние да изпрати своите суровини в различна посока, фокусирайки се в тръбопроводите до само един клиент.

Китай днес получава газ от Туркменистан. Огромни залежи на "синьо гориво" има и Иран – рано или късно и тази страна ще насочи усилията си към китайския пазар. Значителни газови находища има и в близост до Параселските острови, които са във владение на Виетнам. Като цяло Пекин, водейки битка за надмощие със Запада, ще има в близките десетилетия силно диверсифицирана система за снабдяване с горива.

Ако Русия ограничи по-голямата част от приходите си в чуждестранна валута от Китай, страната може да загуби възможността да прави независима политика. Москва се намира в нещо като капан, който всъщност почти е щракнал. В ръцете си Пекин разполага с възможността да оказва натиск върху Кремъл по няколко основни позиции.

Първо, Китай ще бъде в състояние да диктува цената, на която ще купува руския газ. Естествено, като всеки монопсон, цените не може да се променят напълно произволно. Китай ще трябва да плаща на Русия поне толкова пари, колкото изисква системата на производство и транспортиране на газ, за да функционира правилно. Хората трябва да получават заплащане, в противен случай те ще престанат да работят и ще избягат от Сибир към други региони. Въпреки това на Москва ще ѝ бъде изключително трудно да гарантира, че "Газпром" ще постига добра печалба, което да позволи да се запази субсидирането на горивата за отделните региони на страната.

Кремъл обаче се нуждае от това с оглед на многобройните гласоподаватели, които дадоха вота си за управляващия режим в замяна на финансова помощ. Въпреки това Пекин е малко вероятно да склони да плаща за газа на цена, която би позволила на руския бюджет да субсидира щедро например Чечения.

Второ, Китай в един момент може да стигне до заключение, че трябва да приложи сериозен политически натиск върху Русия. Парадоксално, но почва за тези предположения ни дават събитията, случили се през 2014 г. в Украйна.

Какво поиска като цяло Москва от Киев? Нещо абсолютно безобидно на пръв поглед – федерализация. Москва не се стремеше да анексира Донецк и Луганск, но настоя Киев да предостави на тези региони много висока степен на независимост. С такава федерализация Кремъл вероятно ще получи повече възможности да влияе върху управлението на т.нар. "Нова Русия".

Налице е възможността Пекин да погледне по сходен начин върху относително богатите на ресурси региони в Сибир и Далечния Изток. Да, малко вероятно е Пекин да се опита да откъсне руска територия с военни средства. Вместо това обаче може да бъде използвана картата с "федерализацията".

Ясно е, че сегашното ръководство на Русия, което заложи на конфронтация със Запада, не може и най-вероятно няма да иска да бъде упорито поради възможно влошаване на отношенията с Китай. Москва всъщност сега се превръща в по-малкия партньор на Пекин и ще остане такъв и в бъдеще. Ето защо страната е принудена да се огледа за алтернативни пазари и да формира специална система от отношения между Пекин и източните руски региони.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:52 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

15
rate up comment 13 rate down comment 12
Стефчо
преди 9 години
В прокопиевите медии такива "статии" се публикуват по 10 на ден.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 9 rate down comment 11
michaelis
преди 9 години
че и тука да поснтнем гелендите .... ако са легенда и мит ама никой не смее да ги нападне да нема една в муцуната там .... Russia - Rank 2, China Rank 3http://***.globalfirepower.com/countries-comparison.asp
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 10 rate down comment 14
michaelis
преди 9 години
ей ти и на тебе една легенда, кат видиш нещо НАТОвско такоа да прай, тагай може и да са легенда ..https://***.youtube.com/watch?v=fVL860p72Bs
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 10 rate down comment 15
michaelis
преди 9 години
ей тука Китай ше вкара още едни в капана заедно с Русия и ше ги налага с камшици, и ше им кае ... - Вие сте слугите и са ше ви разтуриме кат САЩа и ше прайте квот ви кажем и на ангария ше работите за нас ...China, Russia, India FMs to meet in Beijing on Monday http://thebricspost.com/china-russia-india-fms-to-meet-in-beijing-on-monday/#.VM4PiCxup8I
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 21 rate down comment 22
MZ/X
преди 9 години
Военната мощ на Русия е по скоро легенда от колкото реалност. САЩ имат 10 пъти по големи военни разходи от Русия.С конвенционалните си оръжия Русия може да е заплаха единствено за държави като Украйна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 19 rate down comment 16
michaelis
преди 9 години
манджа с гроздето ти го напрайха САЩа и техните васали ЕС не се ли научихте вече кви сте такиа щрауси ... ?!? те от 1990 се разбираха и изведнъж през 2013 понеже Русията набра инерция и айде решила да се фалира сама и да преебе и Украйната .... *** и логиката. Ама нищо чудно метнах едно око то имало и Инвестор Facebook. "Investor.bg ви помага да сте първи" .... леле майко в кое да сме първи в глупостите дам .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 30 rate down comment 16
MZ/X
преди 9 години
Русия много греши ако си мисли, че с Китай могат да станат истински съюзници! Китай просто ще ги използват и ще ги изхвърлят като носна кърпичка!Единствените с които Русия имаше реален шанс да се съюзи е ЕС. Преди 10 години имаше разговори евентуално Русия да стане асоцииран член на ЕС, но болните амбиции на Путин не позволиха събитята да се развият в тази посока!В сегашната битка губят ЕС и Русия, а печелят САЩ и Китай :(
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 19 rate down comment 10
eboyanov
преди 9 години
съгласен съм, само че Русия може да играе като баланс между Изтока и Запада. Откъде минава основния транспорт от Европа към Китай - през Русия. Северния ледовит океан и транснационалната железница. Ако Русия не бе правила тази манджа с грозде в Украйна можеше да бъде много по влиятелна държава отколкото бе преди. Русия може да бъде именно мост между китай и ес най вече защото има обща граница с тях. както на тях така и нас логистиката ние основна сила.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 10 rate down comment 22
Grosss
преди 9 години
Във момента вследствие спада на рублата руската икономика има конкурентнопредимство,което се изразява в намаляване вноса от Китай и повишаванена износа за поднебесната империя.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 28 rate down comment 19
MZ/X
преди 9 години
Русия има много доброжелатели, защото въпреки, че е едно икономическо и демографско джудже (2-3% от световното население и БВП) се държи като голяма и агресивна сила, която искат да определя начина на живот на мнозинството на хората живеещи на планетата Земя!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още