IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Какво вещае дълговата криза в Гърция за Европа?

Евентуален фалит на Атина може да доведе до проблеми както за кредиторите ѝ, така и за целия ЕС, пише Mises Institute

13:01 | 25.01.15 г. 71
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Жена минава покрай надпис в Гърция &quot;Премахнете зависимостта. МВФ, ходи си вкъщи!&quot;. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Жена минава покрай надпис в Гърция "Премахнете зависимостта. МВФ, ходи си вкъщи!". Снимка: Ройтерс

Гърция отново е в новините. Това обаче не трябва да изненадва никого. Би било наивно да се мисли, че гърците ще искат да са роби на дълговете си вечно, пише в свой анализ икономистът от Mises Institute Франк Нолънбек.

Въпреки всички приказки как Гърция ще бъде принудена да напусне еврозоната реално няма механизъм, с който страните от Европейския съюз (ЕС) да могат да принудят една страна да напусне валутния блок. Това е стандартна тактика, с която правителствата подмамват хората да се откажат от свободата си в замяна на малко повече сигурност.

В момента Гърция дължи малко над 300 млрд. евро на различни кредитори. Около 200 млрд. евро се дължат на институции от еврозоната – Европейския фонд за финансова стабилност и Европейския механизъм за стабилност, които събират средства благодарение на гаранции от еврозоната. Останалата част се дължи на Международния валутен фонд, Европейската централна банка (ЕЦБ) и на частни кредитори.

Според Нолънбек ако Гърция фалира, това ще се държи най-вероятно на задълженията към членовете на еврозоната. За да се свали дългът на Атина до управляемо ниво, ще бъде нужно отписване на поне 150 млрд. евро.

Естествено такова отписване ще означава, че гаранциите ще влязат в сила. Политиците от Европа в момента са в паника, тъй като това би бил момент, подобен на фалита на Lehman Brothers, който активира финансовата криза през 2008 г. Испания, Италия и Франция са гарантирали около 50% от този дълг.  Един фалит би довел до значително увеличение на дълга на всяка от тези страни. Това най-вероятно би бил повратният момент за Италия, чийто настоящ дълг спрямо брутния вътрешен продукт (БВП) е над 130% и има няколко десетилетия практически без растеж.

Спасявания на банки и произтичащите от това банкови кризи стават все по-вероятни. ЕЦБ най-вероятно ще трябва да се намеси, за да монетаризира дълга на тези страни. Натискът върху Германия да напусне еврозоната би бил огромен.

Всъщност Гърция е на шофьорското място. В момента тя отчита първичен излишък. Историческите данни показват, че когато една страна достигне такава ситуация е много вероятно тя да фалира в следващите две години. През 1947 г. списание Time цитира следните думи на икономиста Джон Мейнард Кейнс: „Ако дължиш на банката хиляди, тогава имаш проблем. Ако дължиш на банката милиони, тогава банката има проблем“. В сегашната ситуация Европейският съюз има проблем.

Германия заплаши да блокира отпускането на допълнителни средства, ако Гърция отмени или забави настоящите реформи. Това също е блъф. Ако сме научили нещо от европейските правителства, това е, че те нямат характер и винаги ще вземат лесното решение. Гърция най-вероятно ще вземе още пари от ЕС, за да плати лихвите и главницата с обещание да проведе реформи. Това разбира се противоречи на един от основните финансови уроци – не хвърляй добри пари при лошите.

В Европа ние постоянно слагаме временни превръзки на неизлечимо болния пациент. Кризата може да бъде забавена като само ще стане по-лоша в бъдеще. Просто не можеш да решиш проблем с дълга със създаване на нов дълг.

Един ден цялата система ще се срине. С изключение на Унгариядържавните разходи като процент от БВП се увеличават всяка година навсякъде в ЕС от финансовата криза от 2008 г. насам. За 28-те страни от Евросъюза правителствените разходи достигнаха 49% от БВП през 2013 г. спрямо 45,5% през 2007 г. За Гърция съотношението се увеличи от 46,8% през 2007 г. до 59% през 2013 г. Толкова за илюзията за орязване на разходи.

Неразумно е да се вярва, че ръстът ще се завърне, когато управляваш икономиката в посоката на комунистическа Куба вместо капиталистическия Сингапур. Марио Драги говори за реформи като например промяна на трудовото законодателство към по-гъвкаво. Това щеше да бъде смешно, ако той не беше сериозен. Истинският проблем е векът на социалистическа намеса във всичко и ставаща все по-всеобхватна от 60-те години на миналия век. Не можеш да поправиш системата. Трябва да я разрушиш, започвайки от основите ѝ.

От 2003 г. до 2013 г. Франция изпитваше постоянна „инфлация на законите“. Да вземем например законите за ползване на земя. От 80-те и 90-те години на миналия век природозащитниците успяха с помощта на институциите на ЕС да издигнат планина от регулации. Използването на земя трябва да пасва на правителствения урбанизационен план, да отговори на планина от ограничения като закони за крайбрежната ивица, закон за мократа земя, закони за биоpазнообразието и закони за защита на природни зони. Земята за строителство близо дори до малки градове може да е до 1000 пъти по-скъпа от земеделската земя. Тези по-високи цени и хилядите други ограничения доведоха частното строителство във Франция до пълен застой.

При правителствени харчове в много европейски страни на нива над 50% от БВП мнозинството от хората работят за правителството или зависят от правителството. Почти половината от заемите, които вкараха Гърция в този капан, бяха за привличане на гласове на работещите в публичния сектор чрез увеличаване на заплатите им. Въпреки това дори и днес заплатите в държавния сектор в Гърция едва са помръднали. Ако гръцката крайнолява партия СИРИЗА спечели предстоящите избори, тя обеща да отмени минималните орязвания на заетостта в публичния сектор, които бяха приети.

Европа спаси Гърция, за да спаси банкерите си. Без помощта Гърция щеше да фалира и да се завърне към драхмата. Тя щеше да бъде принудена драстично да намали заплатите и бонусите в държавния сектор. Щеше да ѝ се наложи да ореже увеличенията на заплатите, които я вкараха в дълговия капан. Сега Гърция може да потопи цяла Европа, а европейският данъкоплатец и гражданин не знаят какви трудности ще ги сполетят скоро. И всичко това - за да се премести богатство от нямащите към имащите.

За съжаление икономическата платформа на крайнолявата партия на Алексис Ципрас ще направи икономическата ситуация много по-лоша. Не можеш да отмениш икономическия закон за недостига на ресурси. Същото е валидно и за икономическата платформа на „Подемос“ в Испания и Националния фронт във Франция. Дръжте се, тъй като навлизаме в бурно бъдеще за Европа. А не трябваше да става така...

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:40 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

51
rate up comment 27 rate down comment 2
SSIW
преди 9 години
Изложеното до тук е най-обща рамка на антропологичните предпоставки, сочещи теоретичната възможност и обосновка за установяване на социяло- икономическа организация от типа на социализма. Това което обаче, ще изиграе ролята на спусък в този транзит от една конструкция към друга, е непреодолимия вътрешно системен конфликт (на много нива), до който достигна в развитието си системата на икономически и обществени отношения в която западния свят живее от няколко века и която в една или друга степен, една или друга форма, интегрира почти цялото човечество. Най-очевидния и изострящ се конфликт от системно естество се явява невъзможността да се поддържа работеща (в баланс) икономика на пазарни принципи. От десетилетия растящата по експонента ефективност и производителност, поставя под огромен натиск нивата на заплащане и заетост, а това от своя страна оказва непосредствен и тежък ефект в/у потреблението.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
50
rate up comment 27 rate down comment 3
SSIW
преди 9 години
В светлината на изложените факти и констатации, обосновано може да се заключи, че проявата на управленски качества, капацитет и ефикасност може да бъде мотивирана както в частна , така и в държавна структура, която е предмет на управлението. Въпроса опира до среда и култура, които формират системата от ценности, мотивации и поведенчески модел у човека като пример могат да се дадат не малко азиатски държави (респективно азиатски култури), където чувството за дълг пред общество и държава, с векове е възпитавала хора, които и през ум не им минава, че могат да дадат нещо по-малко от най-доброто, на което са способности, като усилие и старание.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
49
rate up comment 27 rate down comment 3
SSIW
преди 9 години
Друг по-широко известен факт, който е установен от науките изследващи устройство и работа на човешкия мозък, както и тези, които се занимават с изследване на ценностно-поведенчески модели и психология е това, че мислене, система от ценности и поведенчески профил у човека се формира от културата и средата в която се е появил, живее и се развива, т.е. за човешкото същество (в огромната част от случаите), не е никакъв проблем да бъде възпитано, както като краен егоист, така и като краен алтруист то притежава потенциала да формира в себе си и двата типа поведенчески и психологически профил, всичко зависи от заобикалящата го среда.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
48
rate up comment 27 rate down comment 3
SSIW
преди 9 години
Това обаче, което изглежда малко хора са чували е обстоятелството, че науката е установила наличието на център в човешкия мозък, който отговаря за споделянето споделяне не в смисъл на това да си излееш чувствата и емоциите пред някой, а да споделиш храна или материално притежание от всякакво естество, като действието на този мозъчен център е в състояние да доведе до пълно пренебрегване и подтискане на заложените инстинкти за оцеляване , което поведение може да прерасне в акт на саможертва, нещо което едно куче не може да направи, колкото и привързано да е към стопанина си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
47
rate up comment 27 rate down comment 3
SSIW
преди 9 години
Качеството на управлението, за което говориш е функция на управленски умения, натрупани знания и интуиция, те съществуват обективно при определен индивид, без оглед на типа структура в която се намира или е поставен (в случая разглеждаме алтернативите частна/ държавна икономическа единица). От тази констатация може да направим извода, че изявата на такива обективно присъстващи при определен човек качества, зависи от мотивацията : ако е налице подходящата мотивация, ще наблюдаваме изява на тези качества (защото индивида обективно ги притежава), без оглед на типа структура по отношение на разглежданата алтернатива : частна/ държавна в която той действа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
46
rate up comment 25 rate down comment 3
Pitashtia
преди 9 години
Гърците отдавна са прецакани и това,което трябва да направят е да прецакат виновниците, а това са политиците и банкерите които са им отпуснали кредит. Някои казват, че Гърция била като една голяма таверна и всички са живели на аванта, яли пили и се веселили, а сега просто е дошла сметката . Добре ,бе умници, а кой поръчваше яденето и пиенето. Ако аз ви обещая ,че ще ядем и пием цяла нощ в кръчмата и накрая се измъкна и ви оставя да платите сметката ,дали ще ви хареса , дали ще сте съгласни че това е справедливо. Сега вече разбирате предполагам защо избраха Сириза. 300 милиарда разделено на 10 милиона колко прави? 30 000 на човек. Това е масрафа, но не всички са се облажили с толкова . поне 200 милиарда са влезли в джобовете на върхушката и бизнеса и не са стигнали до обикновения грък. Защо не се разберат да платят дълга наведнъж със част от имуществото на гражданите и държавата . С колко процента от богатството си трябва да се раздели всеки грък за да се разплатят?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
45
rate up comment 24 rate down comment 4
Chick-Chirick
преди 9 години
А сега ти ми кажи, как тези "управленски" чудеса на природата, купувайки на безценица според теб много успешни и качествени държавни предприятия успяха да ги фалират? Лошият западняк купува скъпо и плаща Goodwill и пак прави пари, а в БГ фалират. Бившият министир-президент на Баден-Вюртемберг продаде енергията на областта и после с държавни - пари обратно изкопуване на дебела цена... Иначе държавата е супер управяваща. Корупцията в държавата е безгранична на всякъде по света! Такива са ми примерите, все лоши и все против държавата майка! Аз една майка си имам, повече не ми трябват! Айде лека.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 23 rate down comment 4
Chick-Chirick
преди 9 години
Мави, страхотен пример. Особено за железницата, чиито шеф дойде не от къде да е, а от Мерцедес. Освен сега да кажеш, че Мерцедес е люпилна за управленски кадри за държавни предприятия. Разбирам, че примерите ми са ти под нивото, но ще дам и още един, или да кажа ще ти припомня още един понеже казваш, че ти е ясна тя немската държава. Има един закон за железниците, който не позволява да се полагат линии над определен наклон. Айде за домашно виж колко е този наклон и колко земя трябва да се гребе излишно за да се изпълни и колко пари струва това свободно начинание на данъкоплатците. Освен това погледни и колко е изоставането в инвестициите на чудесната държавна фирма, както и колко пари заделиха за изплащане на щети на жертви от катастрофи на влакове поради занемарена инфраструктура. Що се отнася до добрите стопани на българската приватизация, то това е вторият ешалон на комунистическата партия. "Възпитани" в управление на държавна собственост.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 25 rate down comment 6
Mavi Goz
преди 9 години
За да не нарушавам уговорката ни за спазване на бон-тон ще и кажа, че и тезата ти, и примерите ти издишат. Ако трябва да съм честен - ниски са ми като ниво.Не знам за разни семейни кинкалерии кое-как е, но една огромна структура в Германия, работеща като швейцарски часовник, е държавна откакто я има - Deutsche Bundesbahn. Свети отвсякъде! И Люфтнанза беши така, преди банкстърите да я шитнат на борсата! Има още много примери в родната ти Гермония - Deutsche Bundespost, Bundesdruckerei... да не ги изреждам, щото доста съм поработвал с германски фирми и даста време съм прекарал там!И стига с тези фалити на България! Не е имало фалити!!! Фалит е когато дълговете ти са по-големи от активите! Мораториумът на Луканов беше за едни посрани 600 млн. долара - пак политика, момче!!! Никаква икономика!А колко добри стопани са частниците видяхме и в България - знаем съдбата на всички приватизирани предприятия каква е - на Балкан, Кремиковци, Плама.. нагледахме се на добри стопани из цяла България
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 21 rate down comment 7
kalendar
преди 9 години
не ти е коректен въпроса-след като капитализмът е толкова страхотен що фалира през има няма 10 години?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още