IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

"Тайното оръжие" на Русия

Световната автомобилна индустрия ще пострада сериозно, ако Москва ограничи износа на паладий

11:00 | 24.04.14 г. 107
Автор - снимка
Създател
<p>
	Производство във фабриката за паладий &quot;Красцветмет&quot; в Красноярск. <em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Производство във фабриката за паладий "Красцветмет" в Красноярск. Снимка: архив Ройтерс

Русия не се плаши от възможните икономически санкции срещу нея и заплашва с контрамерки. Санкциите биха били "задънена улица", заяви министър-председателят на страната Дмитрий Медведев във вторник в парламента. Ако Западът все пак ги наложи, Русия "няма да има никакъв избор", освен да се защити срещу тях. По-специално, това означава, че Русия може да ограничи предлагането на основни суровини. При това мнозина си мислят за нефт и газ. Но има и един метал, при който степента на зависимост на Запада е дори по-висока: става дума за паладия, пише в свой материал германският икономически всекидневник Handelsblatt.

Пазарът на паладий е малък, но влиянието на руската държава на него е голямо. Русия има дял от над 42% от световното производство. „Норлиск Никел“, най-големият производител, трябва да координира действията си по износа с „Гохран“ (държавна институция за съхранение и използване на благородни метали и скъпоценни камъни, която се явява подразделение на руското Министерство на финансите). Така „Норлиск Никел“ е задължен да съгласува експорта за всяка отделна страна с „Гохран“. 

В миналото държавата изкупуваше част от производството. Колко големи са в момента запасите, не е известно. Експерти обаче смятат, че складовите запаси през последните години са били продадени до голяма степен. Паладият често се добива като страничен продукт от добива на други метали.

През 2000 г. Русия вече причини сериозен смут на световния пазар. Тогава правителството забави издаването на официалните квоти за износ и се стигна до сериозен недостиг на доставките. В резултат на това цената на паладия се удвои и скочи до над 1000 долара за тройунция – недостигнато и до днес равнище. Тогава индустрията започна да търси алтернативи. Малко по-късно обаче последва и катастрофален срив, като цената се смъкна до 200 долара за тройунция. На пазара му трябваха години, за да се успокои ситуацията.

През март цената на паладия се покачи до най-високото си равнище в последните 2,5 години, след като Западът засили заплашителния си тон спрямо Москва и действията на Кремъл на украинския полуостров Крим. Фючърсите върху благородния метал с доставка през юни поскъпнаха до 777,90 долара за тройунция, което е най-високата стойност от средата на август 2011 г.

Така от началото на годината цената на метала скочи с десет процента, което освен на опасенията за санкции срещу Русия се дължи и на стачки в Южна Африка. Ако конфликтът в Украйна ескалира, цената може да продължи да расте. „Не е изключено да се стигне до недостиг на доставките. Аз не бих подценявал подобна възможност", казва Ойген Вайнберг, експерт по суровините в Commerzbank.

Русия обаче не може да си позволи пълно спиране на доставките  - страната е твърде зависима от приходите от износ. Но дори и сега търсенето на паладий е по-голямо от предлагането. Глобалното производство възлиза на 200 тона на година. Анализатори на Barclays предвиждат за тази година дефицит в доставките от 24,4 тона.

Последна актуализация: 09:22 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

96
rate up comment 6 rate down comment 4
kalendar
преди 10 години
Да не са ти пуснали интернет на сергията, дето продаваш апартаменти?:) Ако не ти трябва-не го приемай за монета. От всичките ми писания(за половин романи *** само под тая тема) това ли хвана? ***...те за това нивото ти е като на бай Драган, дето го викам да ми коси тревата на вилата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
95
rate up comment 4 rate down comment 0
georgi_shum
преди 10 години
Приема се:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
94
rate up comment 3 rate down comment 4
cokrat1
преди 10 години
между другото-финансирането на разни фондации (НПО-та) от САЩ в Бг е над 2 милиарда на година. Няма как да го докажа, знам го от човек, който е пряко отговорен за това, така, че приеми го за чиста монета. Това си е чиста манипулация...от типа ЕЖК/една жена каза/. Сигурно е част от опорните точки които е спуснала Моника Станишева към червените активисти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
93
rate up comment 7 rate down comment 0
deant
преди 10 години
Извинявам се за острите си коментари, наистина те засегнах. По принцип така гледам на крайно русофили и русофоби, което ти очевидно не си. Така, че приеми извиненията ми за острия тон, моля.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
92
rate up comment 2 rate down comment 0
deant
преди 10 години
бързах да отговоря на Георги.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
91
rate up comment 2 rate down comment 3
kalendar
преди 10 години
а как може баш моите постове да пропускаш?????
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
90
rate up comment 2 rate down comment 7
kalendar
преди 10 години
между другото-финансирането на разни фондации (НПО-та) от САЩ в Бг е над 2 милиарда на година. Няма как да го докажа, знам го от човек, който е пряко отговорен за това, така, че приеми го за чиста монета. Истината е, че голяма част от тия 2 милиарда отиват за хубави неща, но все пак-10% да отиват за манипулация, кво правим? Заслужава ли си да търпим това?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
89
rate up comment 6 rate down comment 0
georgi_shum
преди 10 години
Като те нерекох про - руски, имах предвид, отношението ти по Украйнската криза. Съжлявам, че не го уточних. Просто признавам. че леко се засегнах от определенията дето беше ми дал, още повече, че като изключим евроскептицизма ти, който е очебиен, по почти всички теми, обсъждани тук с теб сме били на еднакви позиици.. Но това не е вжано толкова. Подркрепям и аз извода ти от последния пост и затова казвам, че това безумие, за което имат вина всички трябва да спре..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
88
rate up comment 2 rate down comment 5
kalendar
преди 10 години
мнение. В момента даже критичните социолози в Русия му дават 80%+, даже голяма част от опозицията стои зад него(между другото, четох, че имал 70% одобрение и в България-толкова сме питомни за добър управляващ). Що не кажеш, че Швеция, Испания и Великобритания са монархии? Е-Русия пък си имат диктатор в древноримският смисъл. Как смяташ, че Хановерската династия(щото Уинзорската-или Сакскобургготската става чрез династичен брак) е дошла на власт? Смяташ, че не е имало кръв и пристъпвания на законодателството ли? Или смяташ, че са избрани от народа?:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
87
rate up comment 5 rate down comment 7
kalendar
преди 10 години
мъча се да се сетя, коя е руската доктрина(съветска), според която те предупреждават, че ако някой се намърда в непосредствена близост до тяхната сфера на влияние ще яде шамари. А последващите доктрини винаги са допълващи, а не коренно изменящи предходните(с малки изключения). В доктрината на Кенеди(май Кенеди беше, доста отдавна съм ги чел) пише, че САЩ имат право да дават шамари дето им хареса-където преценят, че имат интерес. Благодарение на това има Варшавски договор за приятелство, съдействие и взаимопомощ. С две думи-руснаците са си предупредили(с което не стават автоматично прави) какво ще стане, ако се изсипе някой точно до тях. Та това е ненужно конфронтация с Русия. Самата Русия никога не е искала да бъде много демократична, да бъде носител на много свободни ценности(ако и пропагандата да казва друго) и си е доста последователна от как е Путин на власт. А дали той си е провел вътрешни реформи-ако иска и Цар може да се направи-това си е тяхна работа, а аз и ти нямаме право на
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още