IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как Германия бори демографската криза

Не е нужно демографската промяна да се превръща в катастрофа, смята Райнер Клингхолц, директор на Института за население и развитие

20:28 | 26.08.15 г. 41
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Как Германия бори демографската криза

Когато тихото селце Отенщайн в Северна Германия се изправя пред опасността училището му да бъде затворено, кметът Мадфред Вайнер стига до необичайна идея за привличане на млади семейства. Вместо да дава под аренда земя на фермери, той предлага да я подарява на желаещи да се заселят в живописното селище. Успешните кандидати ще получат строителен парцел при едно условие - да имат малки деца и, още по-добре, да възнамеряват да имат още, пише Щефан Вагщил за Financial Times.

На предложението са отговорили около 30 двойки. Новодошлите няма да успеят сами да подмладят застаряващото население от 900 души, но може би ще бъдат достатъчно за спасяване на училището. Властите са обещали то да остане отворено, докато броят на учениците не падне под сегашните 50 деца.

"Трябва да запазим училището", казва 71-годишният Вайнер. "Какво е едно село без училище? Без пекар? Без месар? Без кръчма", допълва кметът.

Кметове в цяла Германия си задават същите въпроси. Въпреки наплива от имигранти (тази година се очакват 800 хил. кандидати за убежище) се очаква населението на страната да се свие от пика от 82 милиона през 2002 година до 74,5 млн. през 2050 г., според ООН. Делът на германците на възраст под 15 години според прогнозите ще намалее до 13% - един от най-ниските в света. Делът на над 60-годишните пък се очаква да нарасне от 27% до 39%.

Имиграцията ще промени етническия състав, но установилите се в Германия имигранти вероятно ще последват примера на местното население, което отглежда твърде малко деца да заместят предишните поколения.

"Демографската промяна е сред най-големите предизвикателства пред нас", призна по-рано тази година финансовият министър Волфганг Шойбле.

Множество европейски страни са изправени пред подобни деформации, но в Германия те са особено остри. На фона на силната икономика и ниската безработица населението в трудоспособна възраст намалява, което поставя работодателите под огромен натиск.

Има и вероятни геополитически последици - очаква се населението на Великобритания и Франция да нарасне и Германия може да загуби позицията си на европейската страна с най-многобройно население или дори на най-голяма европейска икономика след 2050 г. Това пък ще усложни баланса на силите в Европа.

Все пак като богата страна с високообразовано население Германия има възможността да стане иноватор в търсенето на начини за справяне със застаряването на населението.

"Не е нужно демографската промяна да се превръща в катастрофа. Въпросът е как да се реагира", казва Райнер Клингхолц, директор на Института за население и развитие.

"Правителствата все още са свикнали да управляват ситуации на растеж. Сега трябва да се научат как да се справят със свиване. Трябва напълно да преосмислим обществата си", допълва той.

Проблемът е, че застаряващите общества невинаги са добри в преосмислянето. Много от по-възрастните хора изразяват опасения за обществото като цяло, но когато се стигне до политика, имат склонността да се интересуват най-вече от себе си и своите пенсии. Правителствата насърчават исканията им.

Най-голямата отстъпка на канцлера Ангела Меркел при разходите бе намаляването на минималната пенсионна възраст до 63 години за служители с дълъг стаж и увеличаване на пенсиите на майки без трудов стаж.
"Подобно поведение може да доведе до лоши последици", коментира Клингхолц.

Демографският проблем на Германия идва от ниската раждаемост. След Втората световна война западногерманските правителства се придържат към възгледа, че жените трябва да се грижат за децата у дома и предлагат по-малко детски градини и други видове подкрепа за работещи майки спрямо Франция или Великобритания. Изправени пред избора "работа или деца", много германки избират работата.

След обединението на Германия през 1990 г. властите се опитаха да наваксат, увеличавайки осезаемо броя на детските градини, но все още търпят неуспех пред популярността, с която се ползва начинът на живот без деца. Раждаемостта в страната е 1,4 деца на жена спрямо 2 във Франция, 1,8 във Великобритания и 1,6 средно в ЕС.

С по-малко деца Германия "посребрява" все по-бързо - средната възраст на нацията е 46 години и отстъпва само на японската. Всеки 20-и германец вече е над 80-годишен, а до 2050 г. това ще важи за всеки шести, прогнозира ООН.

Проблемите се изострят от специфични промени. Десетилетия след като британските и френски младежи напуснаха малките градове заради градските зони, младите германци са привлечени от вълнението, което предлагат големите градове. Този процес дълго време бе сдържан от децентрализираната структура на Германия, която насърчаваше хората да остават в родните си региони, и от широкото разпространение на по-малките семейни компании, предлагащи висококачествено професионално обучение, макар и в поизостанали от модата места.

Насърчавани от по-евтиния транспорт обаче, младите германци станаха по-динамични и започнаха да предпочитат университетите пред заводското обучение. По този начин въпреки лекия спад на населението като цяло от 2000 година общото население на най-големите градове - Берлин, Мюнхен, Хамбург, Кьолн и Франкфурт - е нараснало с близо 10%.

Към тези движения се прибавя и преместването на 2 млн. източногерманци към Запада в търсене на работа след падането на Берлинската стена през 1989 година. Ако Източна Германия все още бе отделна държава, тя щеше да има най-старите жители в света със средна възраст над 47 години.

Бившата ГДР обаче не е сама в тази беда, както показва примерът с Отенщайн. Населението на близката област е намаляло с около 15 % през последните 20 години и се очаква да се свие с още 15 % през идното десетилетие. Няма недостиг на работни места, но младите хора предпочитат да живеят в близките градове като Хановер. 

Кметът отхвърля обвиненията, че кампанията му за увеличаване на населението е за сметка на другите села. Според представител на федералното правителство обаче между общините има засилваща се конкуренция за привличане на хора.

Имиграционната вълна, появила се заради кризите в Близкия изток и Африка, спря спада на населението. През последните две години нетният приток на имигранти е бил над 400 хил. души годишно спрямо предишното средно ниво от едва 100 хил. годишно. Тази година е почти сигурно, че нетният приток ще бъде два пъти по-голям.

Имиграцията не е достатъчна

Берлин обаче предполага, че тази вълна е временно явление и изчислява, че дори ако нетният имигрантски приток в дългосрочна перспектива се увеличи до 200 000 души годишно, населението ще продължи да намалява. Подобен устойчив приток е малко вероятен, тъй като според прогнозите на ООН източноевропейските страни, които отдавна са източници на имигранти за Германия, сами са изправени пред намаляване на населението. Междувременно германците се страхуват, че имигрантите от по-далечни райони като бежанците от Северна Африка и Близкия изток могат да се окажат по-трудни за интегриране в обществото.

За работодателите най-непосредственият проблем е увеличаващият се недостиг на квалифицирани служители, който според прогнозите ще се равнява на общо 1,8 млн. квалифицирани работници до 2020 г. и 3,9 млн. до 2040 г.

Имигрантите, които често биват наемани направо в чужбина, запълват някои дупки. Имиграцията обаче не е достатъчна, за да покрие недостига на квалифицирана работна ръка.

Ухажване на възрастните гласоподаватели

Заради тези тенденции е още по-важно хората в трудоспособна възраст да продължат да се трудят. След години изоставане от Великобритания и Франция Германия почти навакса изоставането си по дела на жените на трудовия пазар. Сега работят 54% от германките в трудоспособна възраст спрямо 43% през 1990 г. При жените на възраст 60-64 години резултатът в дори още по-забележителен - от 2008 г. делът на работещите е скочил от 28% до 50%.

Ако по-малко германци работят, ще бъде трудно да се поддържа увеличението на брутния вътрешен продукт (БВП) дори на сегашния дългосрочен темп от 1,2%. Очаква се разходите за пенсии и здравеопазване да се нараснат още по-бързо, което ще увеличи бремето върху свиващото се работещо население.

Европейската комисия прогнозира по-рано тази година, че общите разноски за възрастните граждани в Германия ще се повишат от 19% от БВП през 2013 г. до 23,8 % през 2060 г. при икономически растеж от 1%.

В отговор правителството повишава пенсионната възраст и насърчава гражданите да спестяват. Берлин също така успя да сведе бюджетния дефицит до нула, въпреки че повечето правителства от еврозоната са силно на червено. Целта е държавното кредитиране да бъде намалено от близо 80% от БВП до под 70%. "Предвид застаряването на населението е още по-важно да избягваме нови дългове", заяви представител на финансовото министерство.

Малко възрастни хора обаче харесват промените, а възрастните имат непропорционално силен глас в германската политика. При парламентарните избори от 2013 г. 36% от гласоподавателите бяха на 60 и повече години, въпреки че от цялото население те са били само 27 %.

"Зависимостта от гласовете на над 60-годишните нараства. Проблемът не е, че те не се интересуват от по-младите поколения. Проблемът е, че политиците ги ухажват с обещания", посочва Клингхолц.

Според други все пак не е толкова лесно възрастните избиратели да бъдат купени с благодеяния.

Именно хората, които сега са 60-70-годишни, допринесоха за утвърждаването на мощното зелено движение в Германия и за революцията на екологично чистата енергия, посочва Манфред Гюлнер от института Forza.

"По-възрастните хора не са непременно по-малко напредничави", допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:10 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

10
rate up comment 11 rate down comment 1
khao
преди 8 години
няма смисъл, даже по скоро в това се крие корена на злото и лошата демографска картина.... бачкаш по 8 часа, пътуваш още 2 и малкото свободно време дето имаш искаш да живееш ... а гледането на деца иска време, което нямаш ... и си казваш, ае макс едно поне да има нещо.Икономиката се храни от емигрантите, ама след едно поколение и те ще почнат така да правят ... и след 50 пак ще са стари със същия проблем но с по малко Мюлер и повече Таркан.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 0
khao
преди 8 години
уффф, нови луди ли се появиха :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 12 rate down comment 1
misanthrope
преди 8 години
"В отговор правителството повишава пенсионната възраст и насърчава гражданите да спестяват. Берлин също така успя да сведе бюджетния дефицит до нула, въпреки че повечето правителства от еврозоната са силно на червено."Някой вижда ли смисъл в това? Това, че си спестил бели пари за черни дни, никак няма да им помогне срещу застаряването. Липсата на млади хора, комбинирана със спестяване ще доведе до брутална инфлация, която да им изяде спестяванията. Спестяванията не могат да променят демографската картина, нито трудовия пазар. Те са само част от пейзажа в този контекст
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 10 rate down comment 1
misanthrope
преди 8 години
Прощавай, *** не ти схванах тезата :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 11
Атил
преди 8 години
Това орсовските текезесета в България не биха могли да го направят. Те са паразитни и монополни. От тях се хранят и другите *** с каруците и многото деца, като си прибират от полето каквото им трябва. Както се вижда Германия има все пак някакви правилни действия за справяне с кризата, които у нас са неприложими тъй като мутиралият комунизъм не го позволява.(Бежанците-преселници са друг проблем, но той е сервиран на Европа пак без да я питат. Остава да видим докога така...)Въпроса който ще излезе скоро на дневен ред е - Кой ще ни освободи следващия път? Пак дядо Иван ли или сами ще вдигнем въстание както по времето на братята Петър и Асен!? Или ще дойдат германците пак?За варианта на изчезване и стопяване не мисля щото нали врачките казали друго?!Намериха богомили и в Британия... Това нещо не може да не впечатли човека. Били "просветените"...?! Аз досега не съм чул някой богомил да е бил просветен ама щом казват... Те нали бяха на три степени и най-висшата била - съвършените! Съвършени ама не са просветени я. Пък по времето на бай Артура, богомили нямало бе джанъм. Тез хора наште съвременни книжни патриоти, като не се занимават да кръстят тенгрианските владетели, почват да побогомилчват тамплиерите... Мани, мани...И все пак кой ли ще ни освободи следващия път - дядо Иван ли или германците?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 12 rate down comment 2
supertrader
преди 8 години
Фалшиво стабилните германски банки изнасят парите им в Азия, инфлацията е прекалено ниска и не може да се каже че икономиката им е добре. Как да има раждаемост висока - хората не искат да раждат роби, живота е труден и ги скапват от високи такси, такси. Страна в която не можеш да имаш собствено жилище, защото таксата му е голяма като наем.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 12 rate down comment 0
studioaa
преди 8 години
В последната 1 година са има поне 20-на такива инцидента, роди се PEGIDA както и AfD(Alternative f
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 12 rate down comment 0
studioaa
преди 8 години
Германците не са *** и изобщо не посрещат бежанците с добре дошли в тяхната страна и масово палят държавните жилища, в които ще се настаняват лъжливите бежанци. Ето ви http://***.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/germany/11822816/German-refugee-shelter-torched-in-anti-immigrant-attack.html ако не вярвате.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 25 rate down comment 7
TomaNeverni
преди 8 години
Германия.2039 година. Полицейски патрул спира самотно вървящ мъж, който е и бедно облечен. Карат го да се легетимира. Мъжът си подава документите. Единият полицай чете, а след малко казва на другия: - Виж, Ахмед, какво смешно име - Мюлер!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 15
Nikola666
преди 8 години
"Зависимостта от гласовете на над 60-годишните нараства. Проблемът не е, че те не се интересуват от по-младите поколения. Проблемът е, че политиците ги ухажват с обещания", А какво да кажем за България? Според мен една от причините че сега животът е корено различен от този през 90-те е че хората, които бяха пенсионери през 90-те вече значително намаляха и като резултат твърдият електорат на БСП намалява постоянно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още