IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Пенсионните фондове в очакване на промените

Вижте гледната точка на изпълнителните директори на някои от пенсионноосигурителните дружества пред Investor.bg по промените в осигуряването

11:53 | 21.01.15 г. 27
Пенсионните фондове в очакване на промените

За период от около 12 години средствата на осигурените лица в универсалните пенсионни фондове (УПФ) са нараснали повече от инфлацията и покупателната способност на парите е съхранена. Ако бъде създаден капиталов стълб в НОИ, управлението на средствата трябва да се осъществява по правилата, които се прилагат към частните дружества. Конкуренцията между дружествата може да се стимулира чрез въвеждане на мултифондовете, а рисковото управление гарантира, че в момента на пенсионирането лицето ще получи най-висок доход. Таксите за управление на активите може да се намалят, но след оценка на въздействието на евентуалните промени върху дейността на пенсионните дружества. Тристълбовият пенсионен модел трябва да се запази, за да се видят след години резултатите от него.

Това са основните тези, които директорите на пенсионноосигурителни дружества защитават и ще отстояват по време на предстоящите дискусии по темата.

Законодателната промяна от края на миналата година, даваща възможност на започващите за пръв път работа през 2015 година и на родените след 31 декември 1959 година да избират къде да се осигуряват - изцяло в НОИ или и в задължителен пенсионен фонд, продължава да бъде сред най-горещите теми и в началото на тази година. Дебатите продължават и днес в рамките на парламентарната комисия по труда и социалната политика.

Въпреки че НС прие поправката, тя не е в сила до края на март, когато трябва да имаме цялостна нова визия за този конкретен казус и за пенсионната реформа.

Пред Investor.bg позиция изразиха изпълнителните директори на ПОД Алианц България, ING Пенсионно осигуряване, и ПОД ЦКБ „Сила“.

София Христова, изпълнителен директор на ПОД Алианц България

Спекулативни са твърденията, които се тиражират в публичното пространство, че парите в универсалните пенсионни фондове намаляват. Не само, че не намаляват, а за 12 години сме компенсирали инфлацията, а покупателната способност на средствата е съхранена. По последни данни доходността на спестяванията е с 0,5 процентни пункта над натрупаната инфлация, каза Христова.

Относно таксите, които удържат УПФ - 5% еднократна такса върху новата вноска и 1% такса за управление на активите, тя каза, че още преди две години от Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване са дали предложение до КФН за тяхното намаляване с идеята да се стабилизират финансово дружествата, независимо от периода на създаването им, тъй като те са започнали работа по различно време през годините. Христова посочи, че тогава промените на таксите не са били гласувани от парламента, за което дружествата нямат вина. Тя уточни, че принципно УПФ нямат нищо против намаляването на таксите за управление, единствено трябва да са обвързани с дейността на дружествата. Христова напомни и че тези 5% не са събирани през 12-те години, защото при стартирането на дейността таксата е била по-ниска. 

Относно излязлата на дневен ред стара идея – да се въведат мултифондовете, тоест осигурените за втора пенсия сами да управляват парите си в даден фонд, като избират консервативни или рискови инвестиционни портфейли, Христова коментира, че преди няколко години е участвала в обсъждания за въвеждането им – да се управляват портфейли с висок рисков профил, обвързан с жизнения цикъл на хората. „Това е единствената гаранция срещу кризи и гаранция за парите на хората", каза тя и допълни, че това вече е направено в други държави – Хърватия, например. По нейни думи именно рисковото управление на средствата гарантира, че в момента на пенсионирането лицето ще получи най-висок доход. Христова посочи, че за въвеждането на рисковите инвестиции са необходими реални действия, а иначе вече е обсъждано.

Относно идеята, която излиза от Реформаторския блок, за създаване на капиталов стълб в НОИ, тя каза, че няма възражения за подобна конкуренция, но стига да се направи по еднакви правила. Нейното мнение е, че мястото на капиталов пенсионен стълб не е в НОИ, защото там принципът на управление на парите е друг – разходопокривен, при който когато не стигат парите, се дават от държавния бюджет. Христова подчерта, че солидарният фонд няма как да се справи с покриването на разходите за пенсии заради лошите демографски статистики, основната от които е, че след години работещите ще са много малко и няма да могат да издържат пенсионерите.

„Само тристълбовият пенсионен модел може да осигури устойчивост на пенсионната система в България", категорична е София Христова.

Тя призова управляващите да имат търпението да видят ефектите от този модел, който работи в последните 12 години, защото е видно, че той работи и показва положителни черти, които не бива да се зачеркват. По време на предстоящите обсъждания по промените Христова очаква да надделее здравият разум по цялостна пенсионна реформа с хоризонт 30-40 години, а да не се правят реформи на парче, защото те няма да донесат положителен резултат.

Анастас Петров, изпълнителен директор на ING Пенсионно осигуряване

Цифрите не подкрепят твърдения за това, че УПФ са източени, че парите там намаляват и са обезценени, че доходността е ниска, заяви Петров.

Номиналната доходност (средно за всички универсални пенсионни фондове) на годишна база за периода от 01.04.2002 г. до 31.12.2013 г. (включващ 2008 година) е 5,56%. Тази доходност е изчислена на база на официалните данни за годишната доходност на УПФ от интернет страницата на Комисията за финансов надзор за периода от 01.04.2002 г. до 31.12.2013 г. (поради липсата на официални публикувани данни за годишната доходност за 2014 г.).

За периода 01.04.2002 г. - 30.09.2014 г. постигнатата реална доходност (с приспаднати такси и инфлация) в УПФ е 0,464% на годишна база, посочи Петров. По думите му това означава, че за около 12 години средствата на осигурените лица са нараснали повече от инфлацията. Още повече, че става дума за период, който обхваща една от най-тежките финансови и икономически кризи след Голямата депресия през 1929-1933 година (през 2008 година активите на пенсионните фондове се обезцениха средно с 20,15%), допълни той.

По думите му единственото, което „експертите”, поддържащи идеята за трансфера на средства от втори към първи стълб, твърдят, е че в първия стълб пенсията е „гарантирана”. Но с оглед на демографските показатели на страната и начина, по който функционира първият стълб (на солидарен принцип), единственото, което може да се „гарантира”, е, че всяка година осигурителната тежест ще нараства и пенсионните права ще намаляват, каза той.

По думите му основният проблем при пенсиите от НОИ е, че едно правителство дава обещанията, а друго трябва да ги изпълнява. А изпълнението на обещанията за по-високи пенсии от НОИ, или дори за запазване на сегашните им нива, изглежда напълно нереалистично от гледна точка на демографските тенденции в България, смята Петров. "Единственият начин държавата да осигури запазване или повишаване на пенсиите от НОИ е да ги финансира чрез емитиране на нов дълг, който обаче ще трябва да се връща от данъците на нейните граждани", коментира той.

Сега е лесно да се планира, че бъдещите поколения ще отделят по-голяма част от дохода си за осигурителни и данъчни вноски, но тях пита ли ги някой, дали са съгласни с това? От тази гледна точка всякакви прогнози относно бъдещия размер на пенсиите от НОИ са спекулативни, е мнението на изпълнителния директор на ING Пенсионно осигуряване. По думите му не е ясно как, като се похарчат през тази година през солидарния стълб пари, събирани 12 години в капиталовия стълб, с това ще се подобрят перспективите пред бъдещите пенсионери и техните пенсионни права.

Доколкото идеята на Реформаторския блок за създаване на капиталов стълб в НОИ не противоречи на принципа на капиталовия стълб, следва да бъде подкрепена, каза още Анастас Петров. В същото време, като се имат предвид огласените мотиви, които стоят зад предложението, а именно засилване на конкуренцията между пенсионноосигурителните дружества и създаването на допълнителни пазарни стимули за подобряване на дейността им, реализирането на идеята изисква държавата да встъпи като равнопоставен пазарен играч, коментира той.

"Това означава дейността й по управлението на средствата да се осъществява по правилата, които се прилагат към частните дружества, в това число - пълна юридическа самостоятелност и абсолютна обособеност от фондовете на НОИ. Ако се създадат условия за нелоялна конкуренция чрез поставянето на държавата при по-благоприятен режим, това само ще изкриви пазарната среда и няма да бъде в интерес на клиентите”, каза Петров. Според него ако държавата наистина иска да създаде условия за допълнително стимулиране на конкуренцията между дружествата, тя може да го направи и сега - чрез въвеждане на мултифондовете, промяна в таксите и не на последно място - чрез упражняване на още по-ефективен надзор.

Последна актуализация: 16:13 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

12
rate up comment 8 rate down comment 2
popo323
преди 9 години
Ти вярно не си добре , дори тези които 12,5 год / досега са се осигурявали винаги на максималният праг на заплатата / имат партиди максимум около 6500 лв , а средната е около 1900лв . Тоест има и доста по малки . След 9 год колко мислиш ще станат масовите , я имат по 3000-3500лв. Е как от тези пари ще дават на някой осигурявал се на 400лв по 150-160лв за 13-17 години . Ти направо ги фалира незабавно тези фондове . Не мога да го разбера рева , нали всеки ще има право да избира къде да са му парите , щом ти е кеф наливай в някакъв фонд и се моли да не фалира . Ама е редно да имаш избор , ако искаш разчиташ само на НОИ и взимаш пълна пенсия , иначе 28% надолу и никой не ти е виновен , че се сменила ситуацията , фонда е окраден , източен и фалирал . Решението си е било твое . Сега реват заради кредитите в швейцарски франкове , ама чакайте бе хора , вие така сте решили , защо сега друг да ви е виновен , че франка се е вдигнал .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 3
Mesoiadess
преди 9 години
Такъв тип фондове трябва да са максимум 2-3 , да са подложени на жестоки регулации и държавен и обществен контрол. Ако се реши да ги има . Аз лично се съмнявам в подобна форма на управление на средствата за пенсии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 2
popo323
преди 9 години
Много се ежите , но сте си мухльовци . Айде един да пробва да пресметне колко би получавал от такъв пенсионен фонд месечно при положение , че се е осигурявал на 50% от максималният осигурителен праг през цялото време . От сега обявиха , че от основната пенсия на НОИ се режат 28% , как фонда ще ви компенсира тези пари . Средно тези пари трябва да бъдат разпределени за мъжете за 13,5 год , а за жените за 17 год. Навсякъде има данни колко е средната осигурителна партида в тях , дайте някакви конкретни цифри ,а не само рев на бъдещи безработни служители от такива фондове .Но пък има вариант и да спечелите , ако пукясате наследниците ви ще могат да изтеглят парите ви и да си купят по една таратайка втора употреба от тях . На ваше място аз бих си ги държал в тези фондове , поне наследниците ви нещо да намажат от такава огромна простотия която цари .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 8
popo323
преди 9 години
Не се карайте и двамата сте мухльовци , типично селско простолюдие . Единият още май си прибира дивидентите от Меком , дето защитаваше самоотвержено ,. Достатъчно е човек да види какво пишете и да прави точно обратното за да спечели . В крайна сметка това е и нормалното , на сто мухльовци , като вас все един различен трябва да печели . Това е като на БФБ , все на 100 един ще спечели . Мога да си представя каква паника е в момента сред мухльовците служители в подобни пенсионни фондове , в момента в който спре месечното кранче от постъпления , фалита ще е само въпрос на време . Точно като в КТБ , свалиха лихвите от 1 април , спря масовото внасяне , истината лъсна веднага и фалита не закъсня . Много хора от пенсионните фондчета ще си търсят нова работа , за това и рева е голям , при положение ,че всичко е на база доброволно изтегляне на партидите от тях .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 16 rate down comment 5
misanthrope
преди 9 години
Импе, а ти си демагог и търговец. Започвам да подозирам че изявите ти тук са тънък ПР на пенсионните фондове и в частност на Алианц. Не зная дали го правиш умишлено или просто така ти се получава, още по-малко дали ти се плаща за това, но точно това излиза. Твърденията ти, как никой нямало да види пенсия от НОИ и колко щели да са неграмотните *** са не по-малко безпочвени спекулации от тези на Тъпо323.Истината разбирасе е по средата а именно, че вероятността да получа пенсия от НОИ не е по-голяма но не е и по-малка от тази, да получа пенсия от ПОК. Какво най-вероятно ЩЕ стане е, че чинно ще си получим пенсиите и от НОИ и от ПОК и след като ги сумираме ще се получи доста мизерна сума, с която НЯКЯК да оцелеем..Само за протокола, аз съм ТВЪРДО ЗА сегашния модел с два стълба, защото е НЯКАКВА форма на диверсификация и поне до някъде увеличава вероятността поне един от двата стълба да се представи прилично.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 16 rate down comment 5
Императорът
преди 9 години
Попов: ти си невежа.Как пък реши, че СМЕ на загуба? Няма ли да опиташ поне да подкрепиш твърденията си с някакви смислени доводи? Да сравняваш пенсионен фонд с бамка е белег на пълна финансова неграмотност. Пенсионният фонд дава точни данни къде е отишъл всеки лев - какви акции, облизвации и ДЦК са купени... това е все едно бамката да даде поименен списък на хората и фирмите, на които е дала кредит.От Ной никой на възраст под 40-годишен няма да види пенсия, ако работи трета Баламска категория труд, защото след 20 години неграмотните *** в тая държава ще са значително повече от работещите хора - които няма да се навият да отдемят 80% от доходите си, за да хранят пенсионери, администрация и ромове.Ако ТИ си се излъгал в приматизацията, други спечелихме добре, ама то трябва мозък за целта.Сривът на ПФ от ОСМА година отдавна е преодолян, но ти разбира се и това не знаеш.Невежа, това е Инвестор бг, не е БГ Мама да дрънкаш глупости.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 3
Императорът
преди 9 години
Ами така е, но който гласува за крадец, няма моралното право да плаче после, че е окраден. В нормална държава бойкоборисов щеше да е в затворът, в арапска държава щеше да ходи без рачички, в Китай щяха да го застрелят - *** ПАК го турна премиер ?!!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 12 rate down comment 7
misanthrope
преди 9 години
Тъпо 323, на теб че не ти е ясно не е изненада
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 27
popo323
преди 9 години
Дайте да видим след проверка от чужди одитори какво наистина има в тези , така наречени доброволни пенсионни фондове , тогава ще правим заключения . Работата много намирисва , точно както беше и в КТБ . На документи има някакви пари , ама какво е там ,не е много ясно . Че сте на загуба в тях , то е ясно , въпроса е каква е точно загубата . Ако в НОИ ви орежат 28% от пенсията и чакате да ги компенсирате от такъв доброволен пенсионен фонд , то доста ще почакате . От тези пенсионни фондове ще спечелите толкова колкото спечелиха милиони от Масовата привитизация . Излъгаха ви да набутате боновете си в разни фондове , те ви ги изпокрадоха и се родиха олигарсите . Ако чакате милиони да печелят от пенсионни фондове , дето само срива на борсата през 2009 год , им глътна 30% от събраното , има да чакате , чакате .... , пък и ви прибират 5% такса + 1% годишно от събраната ви партида .Наивен е българина , чака друг да го направи богат , а това никога не се случва .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 17 rate down comment 4
lareman
преди 9 години
з съм за мултифондовете и дано отидат в тази посока
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още