IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Има ли риск за България заради кризата в Македония?

Вълна от македонски граждани може да се очаква само при драматично влошаване на обстановката, според анализ на Deutsche Welle

09:58 | 14.05.15 г. 46
<p>
	Куманово след насилието.<em> Снимка: Ройтерс</em></p>

Куманово след насилието. Снимка: Ройтерс

Три дни след кръвопролитията в Куманово и разразилата се политическа буря в Македония, премиерът Бойко Борисов свика Съвета по сигурност към правителството. След спешното заседание бяха дадени уверения, че кабинетът и службите вече имат план да покрият всички възможни рискове за България. Това се казва в анализ на Георги Папакочев за ситуацията при съседите, публикуван от Deutsche Welle.

„Македония ни е съседка и каквото се случва там може да рефлектира и върху нас“, заяви по телевизията външният министър Даниел Митов, подчертавайки, че отговорността за кризата се носи от правителството в Скопие.

Бившият генерален консул в Битоля, сега преподавател по история в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Наум Кайчев е убеден, че българските служби за сигурност едва ли ще допуснат на българска територия да проникнат „терористични групи и елементи“, по думите на вътрешния министър Бъчварова. Въпреки това структурите по сигурността следва да бъдат нащрек и да си вършат работата“, казва Наум Кайчев.

Според него вълна от македонски граждани към България може да се появи само при драматично влошаване на обстановката в съседна Македония, но дори и тогава тя няма да бъде проблем за държавата: „Това все пак са близки хора, много от тях имат роднини в България, притежават и собствени имоти у нас. Да не говорим за многобройните възпитаници на български висши училища, както и за македонци, които вече са уседнали и работят в българските градове. Евентуалното адаптиране на тези хора в страната ще бъде лесно, но аз не очаквам да се стигне до такова развитие на събитията“, е категоричен бившият български генерален консул в Битоля.

Рисковете от дестабилизация

Докторът по международни отношения от университета в Оксфорд и бивш директор на Европейския съвет по външна политика в София Димитър Бечев също не очаква голяма миграционна вълна, доколкото конфликтът към днешна дата е локален. Той припомня 2001 година, когато Македония се намираше на ръба на много по-мащабен конфликт, но и тогава той беше локализиран и бежански поток не се появи.

„По-дългосрочните рискове се крият в евентуалната дестабилизация на Македония - нейната цялостна нестабилност ще я изолира все повече, а това ще се прехвърля и в България”, казва Бечев. Той смята, че изолацията на Македония от последните 7 години е в разрез с българските интереси. Дори да няма пряка заплаха, изолирането на бившата югорепублика от евроинтеграцията, проблемите й в процеса на демократизация и тръгването назад към авторитарно управление – всичко това индиректно засяга България.

„Ако се погледне в дълбочина, днес проблемите на Македония са свързани с корупцията, клиентелизма, с използването на групови, лични, фамилни зависимости и интереси при консумирането на властта. Това са проблемите и те съвсем не са междуетнически, както побърза да ги определи лидерът на ДПС Лютви Местан“, казва Димитър Бечев.

И все пак кои са възможните политически последици в случай на ескалираща криза в Македония? Историкът Наум Кайчев е убеден, че подобно развитие би довело до още по-голямо дестабилизиране на Западните Балкани, но в крайна сметка големият губещ ще бъде ЕС като цяло и най-вече неговите гранични държави-членки, каквато е България.

„Тъкмо затова София има интерес да поддържа балансите в региона или както се изрази външният министър Митов „за България е важна териториалната цялост и запазването на стабилността на Македония“, подчерта Кайчев.

Димитър Бечев смята, че по-общият интерес на България е регионът да бъде интегриран, да има демокрация и икономическо развитие, да бъдат парирани основните заплахи за сигурността на България – трансграничната престъпност, трафикът на наркотици, контрабандата. Според него обаче важен е отговорът на въпроса на кого служат отговорните институции в Македония и дали те обслужват обществения интерес или са превзети отвътре от полукриминалните мрежи, които действат и от двете страни на границата.

Наследството на тайните служби

Според Бечев темата за двустранните българо-македонски отношения е обсебена от хора, свързани с разузнаванията и с всякакви полицейски структури. „Това е контрапродуктивно, защото когато се гледаме един друг като заплаха и взаимно се шпионираме, трудно можем да развиваме някакво позитивно сътрудничество, да търсим общи интереси в икономическата сфера.

Като се замислим, много от хората, които публично говорят в България по темата за Македония са директно свързани със службите и то със службите от едно време. Бремето на миналото, на взаимното подозрение, следене, на активните мероприятия ако щете, все още го има. А това неминуемо поставя граници на сътрудничеството – както в сферата на сигурността, така и в другите области на политиката и икономиката“, обобщава политологът Димитър Бечев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:04 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

25
rate up comment 1 rate down comment 0
Ango
преди 8 години
Има ли риск за България заради кризата в Македония?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 1 rate down comment 3
cokrat1
преди 8 години
технически грешка...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 1 rate down comment 9
cokrat1
преди 8 години
Кои са най-нещастни в ЕС....българите....кои са най-бедни по доходи....българите....те, нещата така вървят....ниски доходи...нещастен живот. Добре, че Македония още не е станала членка. Сега не участва при меренето на доходи и щастие!!!! Това Ви е спасението от унижението!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 2 rate down comment 3
cokrat1
преди 8 години
Доходите са най-важни...а, според Вас в Македония...кризи...терористи...абе направо война...та откъде доходите им са по-добри от нашите. Значи внушенията за кризи...терористи и т.н...са пълни измишльотини на бълнуващи хора!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 5 rate down comment 1
Ango
преди 8 години
Абе ти сития... живота за теб само около заплатата и пенсията ли е? :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 8 rate down comment 1
Ango
преди 8 години
je suis Гладна кокошка. :)Давам си мнението по темата -" Има ли риск за България заради кризата в Македония?" За мен има. Не разисквам заплати и пенсии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 7 rate down comment 1
bgMan
преди 8 години
Колкото и да са минималната пенсия и заплата в Македония това не им помогна срещу албанските терористи и няма да им помогне за в бъдеще.Абе ти сития... живота за теб само около заплатата и пенсията ли е?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 3 rate down comment 2
cokrat1
преди 8 години
...начи, в тая тема е пълно с "гладни кокошки"...и пълни фантазьори...сънувайте...сънувайте...те са безплатни. Я, понаучете колко е минималната заплата и пенсия в Македония!!!! Ще Ви стане тъжно!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 5 rate down comment 3
Ango
преди 8 години
Няма ли механична преграда - граница,стена, албанците ще си превземат цяла Македония , като Косово - со К..ц. Времето , раждаемостта и покровителството работят за тях. Никакъв ЕС , ако не се разделят. Влезнат ли там - и ние сме на пангара. И то в две посоки - от едната - макетата ще ни крадат свободно история в Брюксес, а оот друга - албанският фактор в Бъггария...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 14 rate down comment 1
bgMan
преди 8 години
Ислямисти не трябва повече да получават нито педя земя в ЕС.И никаква Турция не трябва да влиза в ЕС.Така че дума да не става за разделяне на Македония. Ако тя не може сама да се опази да направят един референдум със задължително участие на всички македонци към коя съседска държава да се присъединят на федеративен принцип или направо ЕС да приеме по политически съображения.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още