IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Хеликоптерните пари - безплатен обяд или опасен експеримент?

След като централните банки и правителствата в редица държави не успяват да насърчат ръста и инфлацията, идеята придобива все повече поддръжници

08:19 | 29.03.16 г. 43
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Рей Далио, съосновател на хедж фонда Bridgewater Associates, казва, че вижда потенциал в идеята. <em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Рей Далио, съосновател на хедж фонда Bridgewater Associates, казва, че вижда потенциал в идеята. Снимка: Архив Ройтерс

600 понижения на лихвените проценти и изкупуване на активи на стойност 12 трлн. долара – в годините след финансовата криза тези мерки така и не успяха да стимулират достатъчно инфлацията, поради което централните банки може да прибегнат до още по-нетрадиционен подход, пише Bloomberg.

Ключът към изхода от дефлацията може да се крие в директно финансирани правителствени стимули или т.нар. хеликоптерни пари, както е формулирано предложението от 1969 г. на нобеловия лауреат Милтън Фрийдман.

Икономистите от инвестиционните банки Citigroup, HSBC и Commerzbank публикуваха доклади по темата през последните две седмици, а хедж фонд миниджърът Рей Далиo заяви, че вижда потенциал в нея. Представители на Европейската централна банка вече обсъждат идеята, която президентът на институцията Марио Драги нарече „много интересна концепция“. 

„Не знаем със сигурност дали хеликоптерните пари ще бъдат следващият сребърен куршум, но темата вече получава доста повече внимание“, казва Гейбриъл Стийн, икономист в Oxford Economics в Лондон.

Теорията, която не е била изпробвана в съвременна голяма икономика – на практика представлява сливане на паричните и фискални политики, които поотделно вече губят сила, обяснява Bloomberg. Затруднените правителства продават краткосрочни облигации директно на централните си банки в замяна на „свежи пари“, които след това се инжектират в икономиката чрез данъчни облекчения или разходни програма. Прескачат се банките – традиционните и в момента затруднени посредници.

Идеята е директно да се насърчат разходите и инвестициите, а не да се влияе на доходността по облигациите и на пазарните нагласи. На централните банки ще бъде спестена отговорността да създават ръст на икономиката и цените.

В реч през 2002 г. бившият председател на Федералния резерв на САЩ Бен Бернанке заяви, че хеликоптерните пари почти сигурно ще бъдат ефективен стимул за потреблението и съответно за цените.

Дебатът беше подновен, след като в голяма част от света редица мерки така и не успяха да насърчат инфлацията. Изчисления на Bank of America показаха, че към февруари тази година централните банки по света са понижили лихвените проценти 637 пъти и са похарчили 12,3 трилиона долара за изкупуване на активи. Освен това се оказва, че 489 милиона души живеят в държави, където има отрицателни лихви.

Критиците на хеликоптерните пари твърдят, че те биха довели до ваймаркса хиперинфлация и раздут публичен дълг. Освен това те предупреждават, че независимостта и надеждността на централните банки може да пострадат, както и че политиката може да се окаже контрапродуктивна, ако домакинствата решат да спестяват. 

Управителят на германската централна банка Бундесбанк вече заяви, че „хеликоптерните пари ще отворят огромни дупки в счетоводните баланси на регулаторите, а накрая сметката ще трябва да се плаща от правителствата и данъкоплатците“.

Пред хеликоптерните пари има и законови пречки. ЕЦБ няма право да финансира държавите, а и няма партньор под формата на единно финансово министерство. Фед пък има ограничения в активите, които може да изкупува, посочва Bloomberg.

“Хеликоптерните пари са прости, лесни за прилагане и за някои те предлагат най-близкото нещо до безплатен обяд”, казва Стивън Кинг, главен икономически съветник в HSBC. “Ако звучи прекалено добре, за да е истина, то това е защото е наистина добре”, допълва той.

И все пак е възможно дебатът да остане на академично ниво. В САЩ цените започват да се покачват, а Международният валутен фонд все още прогнозира, че инфлацията в развитите икономики ще се ускори до 1,7% следващата година.

„Не мисля, че хеликоптерните пари биха били въведени скоро“, казва Юън Камерън-Уат, главен инвестиционен стратег в BlackRock. “Първо трябва да има значителен икономически спад и допълнително понижение на очакванията за инфлацията”, посочва той.

Джонатан Лойнс от Capital Economics пък подчертава, че дори и да има влошаване на икономическата ситуация, централните банки вече са демонстрирали готовност да прибегнат до идеи, които по-рано са били отхвърляни. „Ясният урок от последните години беше, че на пръв поглед невъобразими политики, които преди са съществували само на теория и в учебниците по история, могат да станат реалност, ако необичайните икономически обстоятелства се задържат достатъчно дълго“, казва Лойнс.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:09 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

18
rate up comment 7 rate down comment 0
dr.5rov
преди 8 години
Звездичките да се четат като м***йм.уна..Не знам защо редактора премахва тая дума? -------- За да направи писането във форума по-интересено и да развива нашата изобретателност и събразителност :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 13 rate down comment 1
cymru
преди 8 години
Изправи се на крака. Предлагам заяви той стегнато да преминем към обсъждането на въпросите, свързани с финансовата ни политика Финансова политика? извика Форд. Финансова политика!Експертът по административните въпроси му хвърли поглед, който само една риба на сухо би могла да възпроизведе. Финансова политика повтори той, точно това казах. А откъде ще вземете пари запита го Форд, като никой от вас нищо не произвежда? Парите не растат по дърветата, както ви е известно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 12 rate down comment 1
cymru
преди 8 години
Ще ми позволите ли да продължаФорд кимна отчаяно. Благодаря. Откакто преди няколко седмици взехме решение да приемем листото за законно платежно средство, всички ние, разбира се, натрупахме огромни състояния.Форд впери невярващ поглед в тълпата хората се разшумяха одобрително при тези думи и алчно заопипваха пачките с листа, с които бяха натъпкали своите анцузи. Сблъскахме се обаче продължи експертът по административните въпроси с един малък проблем: поради високата степен на достъпност на листата се стигна до инфлация и доколкото ми е известно, понастоящем разменният курс е около три широколистни гори срещу един фъстък.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 14 rate down comment 1
cymru
преди 8 години
Сред тълпата се чуха тревожни шушукания. Експертът по административните въпроси вдигна ръка за тишина. Ето защо с цел да ликвидираме този проблем продължи той и ревалоризираме листото ще започнем прилагането на широка програма за обезлистяване и ъъъ, ще изгорим всички гори. Вярвам, ще се съгласите, че при дадените обстоятелства това е най-разумното решение.Една-две секунди тълпата се колебаеше как да реагира на това, но някой изтъкна колко много ще се покачи цената на листата в джобовете им, при което всички доволно закрещяха и удостоиха експерта по административните въпроси със ставане на крака и продължителни ръкопляскания. Счетоводителите сред тях си помислиха, че наесен ще спечелят добри пари. Вие всички сте луди изрази мнението си Форд. Вие сте абсолютно откачили поясни той и накрая заключи. Вие сте шайка побъркани типове.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 8 rate down comment 0
SS-23
преди 8 години
Вярно е, че повечето хора живеят зле, защото съвременното битие не им импонира на темперамента---Тук мога да се съглася. Преди време бях писал, че нивото на форсирано развитие на технологиите в днешно време е такова, че от неговата естествена и жизнено породена необходимост ще има нужда след не по-рано от 50-ина години. Т.е. нивото на естественото биологическо развитие на човека към момента, НЕ отговаря на нивото на развитие на технологиите. Т.е. съвременният средностатистически човек, има естествени вибрации с много по-ниска честота, отколкото изискват тези технологии, за да станат жизнено необходими и неразривна част от битието
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 6 rate down comment 0
Mike Florida
преди 8 години
Това, което според мен бъркаш, е факта, че икономическият ръст е нормално да бъде обвързан с развитието на живота, в частност с технологичната среда и демографията! Няма как една ситема, която не претърпява промяна при тези 2 фактора, да генерира реален ръст, който се предполага, че е ново благосъстояние. ДНЕС се търси ръст на всяка цена, който често е БРУТЕН, а номинално няма такъв, поради фалшивите данни за инфлация, които се поднясят! За да има еволюция/ръст, трябва наистина да си еволюирал. Това което се прави в момента, е да се търси ръст без еволюция, така че...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 13 rate down comment 0
Mike Florida
преди 8 години
Това, което според мен бъркаш, е факта, че икономическият ръст е нормално да бъде обвързан с развитието на живота, в частност с технологичната среда и демографията! Няма как една ситема, която не претърпява промяна при тези 2 фактора, да генерира реален ръст, който се предполага, че е ново благосъстояние. ДНЕС се търси ръст на всяка цена, който често е БРУТЕН, а номинално няма такъв, поради фалшивите данни за инфлация, които се поднясят! За да има еволюция/ръст, трябва наистина да си еволюирал. Това което се прави в момента, е да се търси ръст без еволюция, така че...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 17 rate down comment 0
SS-23
преди 8 години
Извинявай, но къде виждаш "еволюция" в това - да искат някои да ядеш по цял хляб на ден, когато ти физически не може да изядеш повече от половин, само защото някой искал днес да изкара повече от вчера. И много грешиш, че в "икономиката", тази измислена дума, няма място за морал?!Какво разбираш под "еволюция" ?! Дали "еволюцията" която направи човечеството за последните 100 години, не би трябвало да се осъществи за 1000 години да речем, ако не беше стремежа за "адреналин" и "доказване" на тия 5%? Нормално ли е земните ресурси да бъдат почти източени за 100 г, заради стремежа към "форсирана еволюция" ? Нали знаеш какво става с двигателя, като го форсираш?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 23 rate down comment 1
Mike Florida
преди 8 години
Глупацитее не могат да разберат, че ръст на БВП може да има само след ръст на РЕАЛНАТА ИКОНОМИКА! Тези мерки с печатането, единствено набълбучва балона на фондовия пазар и чичковци като тоя на снимката, ще си купят нова вила, а обикновенния човек, ще загуби работта и къщата си!Това са кратковременни мерки, които ще струват огромни разрушения, на икономиките. Така или иначе, тези хора ще извършат пъклените дала, които са намислили!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 7
MarginCall
преди 8 години
Хмм, свършиха ми буквичките.Вярно е, че повечето хора живеят зле, защото съвременното битие не им импонира на темперамента, но няма перфектен модел. Факт е, че ако този тип хора бъдат оставени сами на себе си, то те изпадат в депресия, униние, често с летаргичен завършек. Тоест, няма ли кой да ги ръчка с остена, докато си преживят салатата пред телевизора в хола, те просто няма да станат от дивана.Грешен подход е битието да се преценява от гледната точка на някакъв утопичен морален модел, вместо да се гледат хората такива, кавито са. Несъвършени.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още