След протест на Окръжна прокуратура-Пловдив разрешителното за строеж на мястото на частично съборения през март тютюнев склад в града е обявено за нищожно, съобщи БТА. Разрешителното бе издадено от главния архитект на община Пловдив на фирма "Одрин 8" ЕООД.
През март 2016 г. фирмата започна събарянето на сграда, бивш тютюнев склад, на ул. "Одрин" 8, което бе спряно след обществен протест. По случая прокуратурата образува досъдебно производство, по което към наказателна отговорност са привлечени главният архитект на общината Румен Русев и представителят на фирмата Георги Бранеков.
Сградата е част от групов паметник на културата и остана частично съборена. През август пък пожар обхвана останалите сгради от комплекса.
По случая със съборения склад в мотивите си за прогласяване на нищожността на разрешението началникът на РДНСК Южен централен район споделя доводите на наблюдаващия прокурор, а именно - допуснати множество нарушения на законови разпоредби. Категорично е констатирано, че разрешението е било издадено без задължително съгласуване с Министерството на културата, информира прокуратурата.
Разследването по досъдебното производство продължава.
Междувременно омбудсманът Мая Манолова заяви, че заради пожара в тютюневите складове в Пловдив ще предложи промени в Закона за културното наследство. Според нея собствениците трябва да имат явни ангажименти и отговорности за опазване на културното недвижимо наследство, както и да има възможност, когато те не ги изпълняват, държавата обратно да изкупува сградите на по-ниска цена.
„За да се стигне до разрушителния пожар е очевидно, че община Пловдив не си е свършила работата. В случаи, в които има заплаха за увреждане и унищожение на културни ценности, кметът трябва да издаде съответни предписания на собственика“, заяви общественият защитник.
*Новината е допълнена в 16.09 ч.


Излетя и последният US самолет от Летище София
Варна подобри 72-годишен температурен рекорд днес
Стрелба в Германия: Петима са убити (ВИДЕО)
Отложиха ремонта на пътя Варна-Бургас
„Български пощи“ въвежда такси за обмяната на левове в евро
Седмица с висок залог за Върховния съд на САЩ, част 1
Седмица с висок залог за Върховния съд на САЩ, част 2
Ръководители на Lundin Oil обвинени в насърчаване на насилие, част 1
Ръководители на Lundin Oil обвинени в насърчаване на насилие, част 2
Anthropic пуска Mythos-5 на доверени партньори, но не и Fable 5
Най-странният автомобилен клаксон е измислен от филмово студио
Новото Audi Q7 дебютира в България
12-годишно момиче спря аварийно кола и спаси майка си на магистрала "Струма"
Пет легенди, които промениха автомобилния спорт
Lada 2105 на 45 години се продава за 63 000 евро
Времето утре: Слънчево, горещо, с температури до 39°
Социалните партньори, без КРИБ, подкрепиха бюджета на ДОО за 2026 г.
Майки излизат на протест, искат скок на парите за майчинство и детските
Али Юзеир в опасна битка с ирландец по пътя към SENSHI Grand Prix титлата
Арестуваха един от най-издирваните босове на мафията в Калабрия