Премахване на регулираните цени на тока препоръчва на България Европейската комисия в доклада за напредъка на страните от ЕС по отношение на изграждането на единен енергиен пазар.
В профила на България е записано, че трябва да бъде премахнат регулираният сегмент на цените на електричеството и да бъдат предприети необходимите стъпки за изграждането на конкурентен енергиен пазар. Като цяло трябва да бъде гарантирана и независимостта на регулаторните органи на пазара, допълват още от ЕК.
Отправена е препоръка и да бъде изграден добре функциониращ балансиран пазар, за да бъдат привлечени независими производители и търговци на електроенергия.
Страната ни има свръхкапацитет за производство на енергия и е традиционен износител на енергия в региона, отбелязва още ЕК.
По отношение на вътрешния пазар на електричество в България, той остава все още много концентриран – през 2012 година осем от общо 24-те търговци на електроенергия държат дял от 92% от пазара. От началото на 2013 година регулирани остават само цените на електричеството с ниско напрежение и макар и да имат право да сменят доставчика на услугата, домакинствата в по-голямата си част не се възползват от тази възможност, отбелязва докладът.
В сектора има и много сериозни проблеми, свързани с възможността за избор на доставчик, като цяло удовлетвореността от услугата и доверието в доставчиците на електроенергия. Страната ни е с най-ниски резултати сред 28-те държави от ЕС по отношение на тази показатели.
Страната ни има свръхкапацитет за производство – общо инсталираните мощности през 2012 година са 13,8 мегавата, а пикът на потреблението в тази година (регистриран през февруари) е 7,8 мегавата. Препоръката на ЕК по отношение на енергийната инфраструктура е да бъдат изградени връзки със съседните страни, което да повиши трансграничния капацитет на страната ни.
България е един от големите износители на електричество в Югоизточна Европа и на тази база няма сериозна заплаха за доставките на електричество за страната, е записано в профила за страната ни в доклада. Според анализите на Брюксел няма сериозни проблеми и за електропреносната мрежа.
За да бъдат гарантирани доставките обаче е необходимо изграждането на две нови 400-киловолтови подстанции в региона на Бургас, както и изграждане на три 400-киловолтови линии в североизточната част на страната.
За газовия пазар, който също е част от общия енергиен пазар, ЕК препоръчва да бъдат завършени газовите връзки със съседните държави.
Според изчисленията на Брюксел единен пазар в сектора е от значение за сигурните доставки за европейските граждани, както и за борбата с промените в климата.
Въвеждането на единен енергиен пазар ще носи чисти ползи за икономиката на ЕС в размер на между 16 и 40 млрд. евро годишно, се казва още в доклада. В допълнение от Комисията са изготвили и анализ на ситуацията в отделните страни.


Пет държави блокираха плана на НАТО за ежегодна военна помощ за Украйна
Джартов след наводненията: Културата на превенция сред нашето общество не е особено висока
ПБ: Нашият поглед е концентриран върху това да проведем една задълбочена съдебна реформа
Среднощен гръм и пожар изпепели товарен бус във варненския квартал "Възраждане"
Максималният осигурителен доход ще бъде увеличен на 2300 евро
Преработвател: Все по-трудно намираме български суровини за сладка и конфитюри
Уроците от бизнеса: Защо изчезнаха българските електрически байкове Vinghen?
Л. Ноков: „Виновен до доказване на противното“ няма да направи храната по-евтина
Huawei обяви пробив при чиповете и разтърси индустрията за AI чипове
Рекорден брой емитенти продават облигации на европейския пазар
Ще принуди ли ЕС компаниите да купуват електромобили?
Стават ли наистина части от Toyota за Lexus
BMW X4 на старо – за какво да внимавате
Глоба за спиране с двигателя - оказва се, че е възможно
Защо автомобилите нямат филтър за охладителната течност
Лионел Меси се контузи дни преди Световното първенство
Младежи нахлуха в болница за лечение на ебола в ДР Конго, искат телата на свои близки
Джартов: Към момента няма язовири, които да създават предпоставки за проблеми
ПСС: Туристите да не излизат по високите части на планината, очакват се бури
След поройния дъжд: 20 000 души в Севлиево и шест села остават без вода