До края на седмицата фермерите ще получат от Държавен фонд „Земеделие“ 71 млн. лв. - отстъпката от акциза за газьола, която е в размер 40 ст. за литър гориво. Това каза директорът на Държавен фонд „Земеделие“ Румен Порожанов на дискусията „Да на българската храна“, организирана от в. Стандарт.
Вече са обработени над 6 700 заявления от земеделските стопани за държавна помощ за използваното през 2015 г. гориво за селскостопански нужди. До края на седмицата се очаква ДФЗ да получи 71 млн. лв. от Агенция „Митници“, за да ги разплати.
Помощта вече се изплаща на земеделските стопани под формата на парични средства, а не както досега като ваучери за гориво.
Порожанов каза още, че следващата седмица на фермерите ще бъдат изплатени до 600 млн. лв. директни субсидии за обработваемите земи.
За Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2014 – 2020 той отчете, че до момента са договорени проекти за около 500 млн. лв. и тя, по негова оценка, върви добре. „Имаме в оборот приеми за над 2 млрд. лв.“, каза директорът на Фонда.
При последния прием по мярка 4.1 за инвестиции в стопанствата са подадени 3166 проекта. От тях над 1900 са подадени в последните три дни от обявения срок.
По предходния прием по мярката вече е започнало сключването на договори с фермерите. По мярка 4.2 следващият прием според Порожанов трябва да е в средата на 2017 г.
На дискусията председателят на УС на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите (НБСХС) Мариана Кукушева посочи, че след продължителна работа по Закона за храните проектът все пак не бе приет от парламента. Така не се е реализирала идеята на бранша да бъдат регистрирани превозните средства, с които се транспортира хляб, както и други мерки срещу сивия сектор.
Народният представител Светла Бъчварова (БСП Лява България) посочи, че Законът не е минал в парламента заради разногласие в управляващата коалиция. Тя коментира, че производството на животински продукти в България намалява и това е отразено в последния Аграрен доклад (на МЗХ).
Последното се дължи и на преминаване на фирмите в сивия сектор, заяви председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Димитър Зоров. Той пък настоя българските продукти в търговските вериги да са поне 70%.


Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
Опасно време през уикенда, възможни са валежи до 50 литра на квадратен метър
Как ще протекат матурите: МОН с указания и информация за зрелостниците
Нови правила за пенсиите влизат в сила до края на годината
Пламен Абровски: Започва засилване на контрола и изсветляване на цялата верига на доставки на храни
Си обеща, че Китай ще отвори икономиката си още повече към света
Задържането на кораб край ОАЕ усложни усилията на САЩ за мир с Иран
Хуманоидните роботи ще дадат тласък на доминацията на Китай в износа
Siemens Energy: Търсенето на газови турбини за AI центрове е много силно
Coach стана хит сред Gen Z, а Shein и Temu отварят „кутията на Пандора“
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Двама са задържани за вчерашното убийство в Монтана
Отличиха най-активните студенти в първото издание на SkillUp Arena в УЗФ
Най-голямата криза, пред която се е изправяла Евровизия - Израел
Матурата по БЕЛ е следващата седмица, над 53 хил. ученици ще се явят на нея
преди 9 години Значи ще имат възможност да намалят цените на продукцията си и да вдигнат рентите? отговор Сигнализирай за неуместен коментар