Служебният министър на икономиката Теодор Седларски допусна, че нечии лични интереси може би са били засегнати във връзка с появилия се в YouTube аудиозапис, в който се чува как министърът обсъжда с мъж и жена промени в бордовете на държавните дружества ВМЗ и "Ел Би Булгарикум".
Пред журналисти, след участието си в международна конференция на тема "Индустрия 4.0 - Дигитализация и перспективи за растеж на българската икономика", Седларски каза, че в записа няма нищо скандално и определи случая като "неприятен инцидент"..
„Той е опит да се превърне нещо положително като тема на разговор в скандал, може би нечии лични интереси са били засегнати при смените, които сме направили, но те пак са в интерес на държавата и в интерес на стабилизиране на тези дружества, за които Министерството на икономиката отговаря“, заяви икономическият министър.
По думите на Седларски в управлението на държавните компании „има необходимост от нови лица, които са участвали в проекти и знаят как да се отвори една институция към повече възможности за инвестииции и европейски средства“.
Той е категоричен, че с промените фирмите няма да са „закачени за държавата, а ще могат сами да развиват успешно програми и ще свързват науката и бизнеса“.
„Този запис е изваден от контекста на един разговор, който е в интерес на българската държава - как да бъде един стабилен партньор в едни договорни отношения, поети още от 70-те години при старата система.
Министърът обясни, че не е знаел, че разговорът се записва, като се надява разследващите служби да установят кой го е направил.
Той добави, че е въпрос на службите да видят как подобни случаи да се предотвратят и за други министри и съобщи, че е сезирал прокуратурата за този запис.
„Водим разговори в това отношение и се надявам да имаме отговор, допълни той и посочи, че няма притеснения нито по съдържанието на записа, нито по смените, които, по думите му, в този момент са били правилното решение.
Икономическият министър каза още, че няма притеснения от евентуални проверки на работата на ведомството при встъпване в длъжност на новия министър.
„Всичко, което сме направили, е било с ясна мотивация и продължаваме да действаме в тази посока – където виждаме някакви проблеми, те се решават в момента", допълни той и открои сред положителното в сегашната работа на Министерството ускоряването на работата на "София Тех Парк".


Започва юлската кампания за кръводаряване във Варна
Колко струва един ден на морето?
Фестивалът на уличните изкуства 6Fest с първо издание във Варна този уикенд
Анализ: От 877 км магистрали у нас, в добро състояние са едва 49%
Путин заяви, че Русия вече контролира изцяло Луганска област
На мушката на Ердоган са не само политическите му опоненти
Япония иска да продава аниме рекламни стоки за $13 млрд, част 2
Япония иска да продава аниме рекламни стоки за $13 млрд, част 1
Ц. Лазаров: Златото ще стигне $6000 до края на 2026 г., ако страхът се запази
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
Медицинският Mercedes C 32 AMG отбелязва юбилей
Ferrari 550 с атмосферен V12 се завръща в нов вариант
Влогър изкупи 200 изоставени коли наведнъж
Tesla с 25% ръст на продажбите най-вече заради Европа
Тръмп се подигра на Тейлър Суифт в навечерието на сватбата ѝ
Украинските дронове удариха петролен терминал в Санкт Петербург ВИДЕО
"Стига да няма недостиг на бира“: Руснаците борят бензиновата криза с мемета СНИМКИ
Президентът Йотова поздрави Тръмп и американския народ за празника
2,6 по Рихтер е усетено в Разград тази нощ