Зам.-министърът на икономиката с ресор туризъм Бранимир Ботев опроверга мрачните прогнози за туризма. Пред БНТ той отчете ръст на туристите през летния сезон като цяло за страната и подчерта, че националната статистика регистрира увеличение на приходите от туризъм и на броя на посетителите, въпреки оплакванията на туроператори и хотелиери.
Ботев цитира данни на Българската народна банка (БНБ), според които до юни туризмът е донесъл над 1,74 млрд. евро. От десетте ключови, генериращи туристи в България дестинации спад на посетителите е отчетен само от Украйна и Великобритания, допълни той.
Намалението на украинските туристи е само 4,6%, а не 30-35%, каквито прогнози се тиражираха, обясни Ботев. Британските туристи, по думите на зам.-министъра, били по-активни през зимния сезон.
Ботев отчете като успех за туризма диверсификацията на пазарите, на които присъства България като туристическа дестинация. Той подчерта, че от близо 4,5-те млн. туристи, които са посетили страната ни тази година, над 2,4 млн. души са от държави от Европейския съюз (ЕС), т. е. трендът се обръща и страната ни не е чак толкова зависима от руските туристи.
Същевременно зам.-министърът посочи, че руските туристи, посетили България, са се увеличили с 1,7% тази година, т. е. посещенията се запазват относително стабилни, докато Москва предупреди за спад на пътуванията в чужбина с около 30 на сто заради срива на рублата на валутните пазари.
Ботев все пак призна, че заради срива на рублата и гривнята е имало проблеми при подготовката на пакетите за руските и украинските туристи. Отслабените валути са ограничили и възможността на посетителите от Украйна и Русия откъм период на престой.
Бранимир Ботев каза още, че политиците осъзнават, че трябва да се мисли по-стратегически по отношение на туризма и да се работи за отстраняването на грешките, допуснати в миналото. Той изтъкна, че България е една от малкото държави по света, които разполагат със синергия от основните туристически продукти – море, планина, минерални води, културно-историческо наследство и екотуризъм, което има потенциал да генерира още повече посетители.
Зам.-министърът каза още, че се очаква силен ръст на турските туристи в България, след като тръгнаха полетите Варна-Истанбул-Варна. Предвижда се летището във Варна да се превърне и в своеобразен хъб за полети през Истанбул до други дестинации в Европа. Благодарение на връзката с Истанбул Ботев посочи, че се е засилило присъствието на богати туристи от Близкия Изток, Китай и други азиатски страни и те ще продължат да идват у нас.
Пускането на магистрала Марица пък според него изключително ще облагодетелства курорта “Пампорово” заради интереса на турските туристи към българските зимни курорти. Над четвърт милион души от Турция са посетили нашите зимни курорти, което представлява ръст от 61%, каза той.
Ботев подчерта, че трябва да се мисли и за стратегия за развитие на целия Пловдивски регион, не само на Пампорово, както и на Розовата долина, заради потенциала за привличане на посетители от Турция.
Бранимир Ботев очаква и сериозен ръст на туристите от Китай. В момента се работи по маршрути, предназначени специално за китайски туристи. За следващата година се очаква около 40 хил. китайци да посетят България, като до няколко години броят им може да нарасне до 200-500 хил. души, коментира той.
Обмислят се и специални дестинации за руските туристи, които се интересуват от религиозен и поклоннически туризъм, допълни зам.-министърът.
Круизният туризъм също се превръща във все по-сериозно перо за България. Над 50 хил. души са посетили страната ни, влизайки през пристанищата във Варна и Бургас, като те са привлечени от културно-историческото наследство в страните, които посещават.


Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
Опасно време през уикенда, възможни са валежи до 50 литра на квадратен метър
Как ще протекат матурите: МОН с указания и информация за зрелостниците
Нови правила за пенсиите влизат в сила до края на годината
Пламен Абровски: Започва засилване на контрола и изсветляване на цялата верига на доставки на храни
Си обеща, че Китай ще отвори икономиката си още повече към света
Задържането на кораб край ОАЕ усложни усилията на САЩ за мир с Иран
Хуманоидните роботи ще дадат тласък на доминацията на Китай в износа
Siemens Energy: Търсенето на газови турбини за AI центрове е много силно
Coach стана хит сред Gen Z, а Shein и Temu отварят „кутията на Пандора“
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Двама са задържани за вчерашното убийство в Монтана
Отличиха най-активните студенти в първото издание на SkillUp Arena в УЗФ
Най-голямата криза, пред която се е изправяла Евровизия - Израел
Матурата по БЕЛ е следващата седмица, над 53 хил. ученици ще се явят на нея
преди 11 години Някои собственици на хотели вместо да впрегнат сили и обединят да работят заедно само хленчат! Няма такъв мързел човек! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Абсолютно прав е този човек Важни са фактите и статистическите данни Твърденията на собствениците на хотели ? Ако питате тях зърнопроизводители търговци на едро при тях винаги е зле дори да са произвели 5 милиона т пшеница и 10 милиона тона зърнени култури отговор Сигнализирай за неуместен коментар