Работата за първата година на 41-вото Народно събрание (НС) се характеризира с рязко влошаване на качеството на приеманите закони, обезличаване на парламентарните дебати, лобизъм. Това показва мониторингов доклад на Института за модерна политика.
Неговият председател Борислав Цеков отбеляза, че това е „най-пробитият от частни и корпоративни интереси парламент през последните години.“
Той посочи, че мотивите на приеманите закони са общи и голословни. Преди да се правят законовите инициативи, не се анализира социалният и икономическият ефект от тях, отбеляза Цеков.
За липсата на основателни мотиви той даде пример със съкращаването на броя на членовете в редица регулаторни органи.
Докладът отчита и принизяване на парламентаризма и обезличаване на дебатите. Мнозинството е твърде неубедително и прибягва до „гилотината“ на своето механично мнозинство, пише в доклада.
Според политолога Димитър Аврамов при дебатите от управляващата партия се налагат над опозицията „като в казарма“. Докладът отчита некомпетентност и политическа несръчност на депутатите от ГЕРБ, но и „незадоволителна активност“ на опозицията.


Тръмп: Путин и Зеленски искат да сложат край на войната
Иван Иванов влезе в основната схема на турнир в Нотингам
Хороскоп за 7 юли 2026
МВР-Варна представи своята дейност, техника и оборудване
България излиза със 70 състезатели в Световна купа „Варна“ 2026
SK Hynix стартира листване в САЩ за 28 млрд. долара
Йената е подценена с до 20%, смята бившият валутен цар на Япония
Анти-Мъск инвеститори на дребно се борят да не допуснат SpaceX в портфейлите си
Английската централна банка си играе със собствената независимост
Шефът на Rakuten Travel Xchange за туризма в Япония
Непознатата Гърция 3: Янина и Додона
Първият електрически мотоциклет на Honda навлиза на европейския пазар
Американци превърнаха Porsche 911 в офроуд машина
Проучване на пазара разкри 7 от най-здравите дизели в историята
Новата хиперкола на Hennessey получи 2031 к.с. и ръчни скорости
Китай извърши изпитание на стратегическа ракета, изстреляна от подводница
Възрастна жена загина, след като бе блъсната от пътнически влак край Бургас
Тенденции при маникюрите за юли
Разлика в заплащането на половете в ЕС: Защо неравенството се влошава при пенсиониране?
Тръмп: Разрешаването на конфликта в Украйна е по-близо, отколкото хората осъзнават