Българите плащат по-скъпо, за да карат нови автомобили, показа доклад на Европейската комисия, сравняващ производствените цени на 27 марки и около 80 модела, продавани в 27-те страни членки.
Като цяло на българския пазар колите се предлагат с 10% по-скъпо от средното за Европа. Ценовите различия са особено видими при неевропейските марки.
Така например Suzuki Grand Vitara идва у нас на цена, която е с 27,9% по-скъпа от средната за ЕС. Nissan Micra e бил предлаган с една трета по-скъпо, а Honda Civic - с 35%.
Европейските производители проявяват по-голяма чувствителност към доходите на българина, предлагайки на нашия пазар малко по-ниски цени за някои модели, но по-високи за други.
Renault Megane например се е продавала с 5,5% по-евтино в сравнение със средното в съюза, Peugeot 407 - с 2,8% по-евтино, но по-масовата Peugeot 207 e предлагана на цена с 18,6% по-висока от европейската.
При по-високия клас личи, че е по-скъпо да си купиш у нас BMW отколкото в Румъния или Швеция, но отклоненията са в рамките на до 9%.
Mercedes ни оценява като останалите европейци, продавайки до 3,6% по-скъпо.
Индексът представя производствените цени, без ДДС и такса регистрация, защото те се различават в Общността, но европейският паспорт позволява кола да се купи в една държава, а ДДС и такса да се платят в страната по регистрация.


Донев със защита: Бюджет 2026 е бюджет на реалността
Над 100 млади каратеки излизат на татамито за шестото издание на „Черноморска купа“ във Варна
Софийската градска прокуратура разследва ОПГ за имотни измами във Варна
Мартин, създал "Черна писта", със стряскащи данни за катастрофите у нас
Ето къде няма вода във Варна днес
Оман е уведомил съюзниците, че ще има такси за Ормузкия проток
Разгромът на AI сектора разкри машината за спекулации на Уолстрийт
Инфлацията в еврозоната вероятно се забавя за първи път от месеци
Износът на петрол от Персийския залив се върна до 75% от нивата преди войната
С рекорден дефицит доверието в бюджетния разум се връща трудно
Китайските производители отнеха големия коз на японците
Нови данъци и такси за паркиране трябва да изгонят SUV от градовете
Проблем за Chevrolet Corvette ZR1 - след 295 км/ч съсипва боята си
Смяна на предавки без връщане на газта - как е възможно?
Бензиново завръщане: Най-интересните бъдещи коли с ДВГ - II част
Колоната от коли в посока Гърция е над километър ВИДЕО
Вицепремиерът Гълъб Донев: Това не е бюджет на реалността
Автомобил изгоря на магистрала "Хемус"
Спецакция в Созопол, задържаха мъж с райски газ и кокаин
Четири от US самолетите отпътуваха от летище “Васил Левски”
преди 15 години При положение че има предвидено място за резервно колело,защо да е тенденция да се доплаща допълнително,въпросния спрей не върши никаква работа?На мен даже ми се наложи да си купя стелки като допълнително оборудване.Съгласен също и за качеството,само 1мм по-тънка ламарина да монтират разликата е хиляди евро,пък и въобще почти няма такава,повечето е PVC,наистина качество като за третия свят.При тези условия не виждам защо се оплакват вносителите на нови автомобили,че има спад в продажбите над 50%.Явно вече е време да преосмислят коренно предлаганите от тях стоки и услуги. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Дори и тези данни са доста усреднени. Мога да цитирам конкретен случай.Миналата година мой приятел си купи Сузуки Гранд Витара в Лондон за 10 000 паунда(чисто ново) ... по това време рекламите тук бяха за същия автомобил 40 000 лв. а сега са за 34 000 лв.!!!Всичко това при курс на паунда и тогава и сега почти без изменение около 2.30 лв.Изводите са си за нас. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години по принцип е тенденция при всички нови коли резервната гума да се доплаща - в замяна на това има някакъв глупав спрей или нещо подобно..... но що се отнася до качеството - това наистина така, нивото на произвежданите коли е като за 3-ия свят.... много от базовите екстри ги няма, а някои дори имат разлика и в обработката на каросерията и прочие! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Мой познат ходи на няколко пъти до Амстердам за да си купи от от местен дилър на Крайслер своята кола, тази на жена си и на единия си син. Каза, че с пътя, престоя и разходите пак си струва и е по-евтино. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Всъщност, основния проблем идва от местните представители - ако е дистрибутор, като примерно при Хонда, те нямат ресурс да свалят цените. При Фолксваген или Рено примерно, които са представени от производителите, възможността да се предлагат пакетни сделки и т.н. е много по-голяма. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години То затова и продажбите са 40% по-малко :):):) А за качеството на предлаганите у нас " нови " авомобили, Jack е много прав - нищо общо с това ЕС. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Не само че са по-скъпи,ами и качеството е съвсем на друго ниво.Зная го от личен опит.Всички дилъри на нови автомобили така са оскубали колите че нямам думи.Например резервното колело се продава като допълнително оборудване и минава един вид като екстра.Иначе сервизното обслужване е на ниво по цени ЕС 60 евро за час труд. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Ми не са прости хората, като гледат как послушно си плащаме най-високи цени на всичко останало защо да не ни дерат и за колите отговор Сигнализирай за неуместен коментар