Спадът на наемите на първокласните офис площи в столицата е забавил темповете си през последното тримесечие, сочи доклад.
За второто тримесечие на 2010 г. наемите са се понижили едва с 1,67%. За сравнение, понижението за последната година е 14,71%. Това показват резултатите от проучване на консултантската компания CB Richard Ellis (CBRE).
Според доклад на компанията за първото тримесечие на годината понижението на наемните нива в София беше 1,7% на тримесечна база.
Според новия доклад наемите на първокласните офиси в София са достигнали средно 14,5 евро на кв. м на месец към края на юни. Понижението от най-високата им точка през последните три години пък е 20,55%.
Според анализ на друга консултантската компания, Colliers International, наемните нива са отбелязвали спад от 25% от началото на 2008 г. досега. Тези данни са на базата на офертни цени.
Според доклада на CBRE спадът на нивата в София за последните 12 месеца е един от най-големите на територията на ЕС. Единственият пазар, който е отчел по-голямо понижение през периода, е този в Дъблин със спад от 22,47% в наемите.
За сравнение, някои пазари вече отчитат ръст в наемите, подкрепяни от стабилно търсене и динамична активност на наемния пазар. Един от тях е лондонското Сити, на който нивата са отчели ръст от 16,28% за последната година. Повишение отчитат и Уест Енд в Лондон, както и Париж, Атина, Ротердам и др.
Данните на CBRE са валидни само за обекти с конкретни показатели за качество, вид и размер. Също така степента, в която тези данни са подкрепени от реални доказателства вследствие на сключени сделки, варира за различните пазари и периоди.


Пазаруването вече се превръща във финансова стратегия
От врачанското село Згориград до залата на Чимаев и спаринги с Царукян: Българин покорява ММА в Америка
Съвременните градове поставят фокуса върху личностното развитие на хората
Локо Пд победи Ботев и стигна до бараж, Черно море не успя да се класира
Настроенията в Русия се обръщат срещу Путин
Следващата фаза на AI, част 3
Следващата фаза на AI, част 2
Следващата фаза на AI, част 1
Кониндик: Все още няма операция за проследяване на случаите на ебола
Кониндик: Ще има влошаване на ситуацията в източно Конго
Шокиращата история на най-скъпото BMW в света
Прототипът, който превърна Bugatti Veyron в легенда
Как екстремната топлина влияе на автомобилните гуми
Китайските ЕV вече владеят над 15% от пазара в Европа
Неудачници: никой не иска да купува тези коли през 2026
Футболистът Рубен Диас и водещата Мая Джама скъсаха
Димитър Недков за Евровизия: Българите спечелихме първата си геополитическа битка
Украйна отговори на заплахата от нови удари: Путин да спаси страната си, ако може
Аркади Шарков: Думата "реформа" е придобила много изкривен характер
Украйна използва цивилни, майки и таксиметрови шофьори, за да свалят руски дронове