Едва на следващата фаза от изграждането на музейния център ще може да се определи както цената за реализация на проекта, така и сроковете и етапите за изпълнение
До настоящия момент Министерство на културата (МК) е вложило близо 200 хил. лева за предстроителна подготовка на обекта, където ще се разполага съвременният музеен център в София, известен като „българският Лувър”. Това обясниха за Investor.bg от министерството.
В момента тече срокът за кандидатстване с идеен проект за бъдещия център, като след приключването на този етап, със заповед на министъра на културата ще бъде назначено жури за разглеждане и оценка на представените проекти. След избора на идеен проект ще бъде възложено изготвяне на технически и ще се определят етапите за реализация на цялостния проект. Тогава ще може да се определят и цената и сроковете за неговата реализация.
Интересът към конкурса е изключително голям, за което свидетелстват закупените до момента над 80 конкурсни документации от български и чуждестранни участници, посочват от министерството. Разпоредбите на Закона за обществените поръчки не позволяват да бъдат обявени имена на участниците в конкурса, казаха от министерството. В съответствие със законовите изисквания тези данни ще бъдат предоставени след класиране на проектите.
Техническото задание за проекта е съгласувано със Съюза на архитектите в България и с главния архитект на София. Появилите се упреци, че проектът не е съгласуван с Камарата на архитектите, са неоснователни, тъй като никъде няма такова законово изискване, аргументират се от МК.
За разглеждане и класиране на проектите ще бъде назначено жури със заповед на министъра на културата. В състава журито ще бъдат включени номинираните лица от следните организации: Съюза на архитектите в България, Столична община – дирекция „Архитектура и градоустройство”, Университета за архитектура, строителство и геодезия, Съюза на българските художници, представители на Националната художествена галерия и Националната галерия за чуждестранно изкуство.


Топлофикация Варна спира топлата вода заради ремонт
27 души загинаха, а 63 пострадах при пожар в бар в Банкок
БАБХ спря над 230 тона стоки от трети страни през юни
Филм на варненци представя Родопите на международен кинофестивал
Сметната палата даде на КОНПИ директора на Природо-математическата гимназия в Добрич
Ц. Радушев: Бизнесът, който не се адаптира към AI, ще изпадне от пазара
Покрай забраната за деца, държавата може да следи всички българи в социалните мрежи
Най-голямата криптоборса е без лиценз в ЕС. Има ли риск за българските клиенти?
Москва преживя втори ден масови украински атаки с дронове
Унгария се готви да свали президента в скъсване с ерата на Орбан
Задължителният бензин Е20 предизвика бунт сред шофьори
Система за безопасност променя основно правило на пътя
Всяка десета продадена кола в България е вече електрическа
Не ви лъжат очите: Това BMW е широко точно 3 метра
Край на евтините коли в Китай от 1 януари 2027
Петрова: България ще подкрепи санкциите срещу Русия, резервите ни бяха взети предвид
Задържаха двама мъже за агресия срещу полицаи в Старозагорско
Д-р Спасов: В "Диагноза България" има доста внушения
Официално обявиха причината за смъртта на сенатор Греъм
Български ученици с пет медала от Международна олимпиада по физика в Колумбия