Министерството на културата е избрало за победител в конкурс по Закона за обществените поръчки (ЗОП) за ремонт на сграда на ведомството в София фирма, чиято ценова оферта е на пето място от 7 кандидата, съобщи днес по време на парламентарния контрол депутатът Михаил Михайлов от Синята коалиция. Той попита министъра на културата Вежди Рашидов каква е причината за това, особено по време на криза.
Рашидов обясни, че въпросната сграда ще се използва за съхранение на ценни произведения на изкуството, които са държавна собственост. За ремонта й министерството предварително е преценило, че може да отдели до 3 млн. лв.
При проведения конкурс по ЗОП на първо място е класирана фирмата „Мегатурс 1“ ООД, чиято ценова оферта е за 2,99 млн. лв. Предвижда се първият етап на ремонта на сградата да приключи в края на годината, а вторият – до средата на 2011 г. Рашидов посочи, че като критерии за избор на изпълнител са взети предвид не само цената на ремонта, но и срокът на изпълнение, срокът, за който ще бъдат преведени средствата, както и размерът на неустойките.
Като цяло „Мегатурс 1“ събра най-много точки, въпреки че ценовата й оферта е на пето място, допълни министърът.
Най-ниска ценова оферта в конкурса е подала „Алфа Трейд“ ООД – 1,93 млн. лв., стана ясно от думите на Рашидов. Поради голямата разлика с останалите оферти, чиято средна стойност е около 2,77 млн. лв., е поискано писмено разяснение от фирмата и се е оказало, че предложената от нея цена е дори по-ниска от предвидените да се вложат в ремонта строителни материали. Затова поради съмнения за некачествено изпълнение на ремонтните работи „Алфа Трейд“ не е класирана на първо място.
Рашидов посочи, че с класираната на първо място „Мегатурс 1“ всъщност още не е сключен договор и това евентуално ще стане след даване на положително становище от страна на Комисията за защита на конкуренцията, на която е предоставена за проверка конкурсната документация.


Военен хеликоптер се включи в спасителна акция на туристка под Мальовица
Седмичен хороскоп 24 август - 30 август 2026
253 доброволци са дарили кръв във Варна за седмица
Ветераните на Спартак спечелиха турнира в памет на Живко Господинов и Стефан Найденов
Откриха останки от дрон и на плажа край варненския квартал "Галата"
Apple трябва да се вслуша в урока от "очилата за перверзници" на Meta
Коя е всеотдайната сътрудничка на Тръмп, предизвикала остър спор във Вашингтон
Опитът на Бесент да укроти дълговите пазари съживи търговията с обезценка
Китай обмисля потенциална домакинство на срещата на върха на ООН за климата
Кои са ключовите фигури в Иран на фона на войната със САЩ и Израел
Шефът на Mercedes разкри как клиентите ще преминат на електромоболи
Колите на Volkswagen получават дигитален ключ чрез Samsung Wallet
Градска кола на старо за 10 000 евро – ето 4 добри варианта
Това е двигателят, който всички тунинг компании обожават
Електрическият камион на Tesla идва в Европа
Око-Флекс поведе Левски към разгром с 6:0 срещу Спартак Варна
В кадър: Пожар избухна между "Младост" и "Малинова долина"
Ще плащат, за да останат: Източният фланг на НАТО се бори за американските войски
Йотова към българите в Северна Македония: Няма да се отречем от вас