Виетнам взе решение да девалвира валутата си спрямо американския долар като пореден опит да стимулира износа и с надежда да бъде предотвратен мечият пазар на фондовата борса в страната, съобщава Bloomberg.
Централната банка понижи референтния курс с 2 на сто спрямо долара, което е трета девалвация от ноември насам. Днес обаче тя не се отрази на настроенията на фондовата борса, където основният индекс изгуби 1,7 на сто.
Така борсата е съвсем близо до мечи пазар, след като индексът VN се движи със спад от 17 на сто спрямо върха си от месец май. Според техническите показатели мечият пазар започва при отстъпление от 20 на сто спрямо най-високата си точка.
Обезценяването на валутата би могло да доведе до насърчаване на износа и показва желанието на властите да подкрепят икономиката в момент, когато инфлацията се понижава. Прогнозите са, че тази година икономиката на Виетнам ще нарасне със 7 на сто.
Сред основните причини за решението е увеличаването на търговския дефицит през юли. То е дошло след спад на износа и именно за преодоляване на този проблем се е стигнало до обезценяване на валутата.
За първите седем месеца на годината отрицателното салдо в търговията на Виетнам е 7,4 млрд. долара, което е двойно повече от дефицита за същия период на миналата година.


Учени предупреждават: Само климатикът не може да се справи с екстремните горещини
Съветник на Илияна Йотова спаси дете в Гърция
Времето утре ще бъде предимно слънчево
От 1 август: Вдигат доходния праг за получаване на детски надбавки
Изтича старият петгодишен договор за сметопочистването на Варна
И демократите в САЩ залагат на популистки кандидати
Американската доминация на бойното поле е заплашена
Британското „поколение от спалнята“ е цъкаща бомба
Сривът на един крипто токен показва мащаба на заплахата от AI хакерство
AI моделите не могат да имат съзнание в днешния си вид
Германец остана без книжка заради пускането на климатик
С каква кола се придвижва Лео Меси на световното
Как работи новата ръчна скоростна кутия на Ferrari
Изкуственият интелект предизвика нова криза в автомобилната индустрия
Кризата във Volkswagen реши проблем с дизела
Етна изригна отново и наруши полетите в Сицилия ВИДЕО
Производството на прочутото вино на Санторини се срина
Захарова: Зеленски не се нуждае от украинци, живи или мъртви
История на надеждата: Куче оцеля осем дни под руините след земетресенията ВИДЕО