Докато глобалната икономика се възстановява, трябва да се въведат политики за стратегическа миграция, за да се създаде мобилна работна сила, която да намали недостига от квалифицирани работници. Това съветват от компанията за човешки ресурси Manpower в новата бяла книга, наречена „Стратегическа миграция – краткосрочно решение за недостига на талантливи „занаятчии”.
Липсата на занаятчии може да попречи на напредъка на инфраструктурни проекти и да забави националния растеж. Това е проблем, на който правителствата трябва да обърнат внимание в дългосрочен план, за да подпомогнат икономическото здраве и бизнес растежа, предупреждават от компанията. В същото време мобилността на тези работници може да намали недостига на таланти.
Според доклада „недостигът на таланти” засяга 35 хил. работодатели от 36 държави. Тази категория включва широк диапазон от професии, които изискват специфични умения, например месари, електротехници, дърводелци, строители, водопроводчици, оксиженисти и др.
Остър недостиг на работници има в много от най-големите световни икономики, в т.ч. САЩ, Германия, Франция, Италия, Канада и Бразилия, където работодателите поставят квалифицираните „занаятчии” на първо или второ място сред предизвикателствата при наемането на кадри.
Бялата книга „Стратегическа миграция” призовава за дългосрочни стратегии за сътрудничество, които да облекчат недостига на квалифицирани работници, като поощряват положително отношение към тези професии, както и гарантират, че работниците, които преминават техническо обучение, получават точна информация за търсенето на таланти в техния сектор.
„Неадекватните обучения и негативните стереотипи, свързани с квалифицираните работници, допълнително подхранват опасния недостиг на талантливи занаятчии“, казват от Manpower.
“Работодателите и правителствата трябва да върнат уважението към тези професии. Те трябва да гледат напред, да предвиждат бъдещото търсене в тези области и да започнат да работят в тази посока още сега.“


Проучване: Дори едно питие дневно може да повиши кръвното налягане
Българите свиват консумацията на хляб и тестени изделия, предпочитат плодове и зеленчуци
Марк Рюте залага на подчертани дипломатически ласкателства за запазване на американското участие в НАТО
Руските жени отказват да раждат, нацията се топи с до 800 000 души на година
Учени предупреждават: Само климатикът не може да се справи с екстремните горещини
Н. Богданов: AI позволява на фирмите да се фокусират върху бизнеса
AI влиза в ролята на туристически гид в Бургас
И демократите в САЩ залагат на популистки кандидати
Американската доминация на бойното поле е заплашена
Британското „поколение от спалнята“ е цъкаща бомба
Ето какво дели Никола Цолов от Formula 1
Германец остана без книжка заради пускането на климатик
С каква кола се придвижва Лео Меси на световното
Как работи новата ръчна скоростна кутия на Ferrari
Изкуственият интелект предизвика нова криза в автомобилната индустрия
Бог Хермес е първото божество след всемирния потоп
Москва реагира на украинските удари: защита срещу дронове на подводниците
Русия е много сериозна заплаха
Гръцките потребители сред най-песимистичните в ЕС – шест от десет с финансови затруднения
Огромно богатство в архивите: България пази безценни документи от векове