Противоречиво предложение за стимулиране на земеделското производство направи румънски министър, според който едно от възможните решения за сектора е данъчното облагане на пустеещата земеделска земя.
По думите на новия земеделски министър на Румъния Валериу Табара методите за повишение на производството са облагане на земята, облагане на земеделския добив, други данъчни промени, както и строг контрол над вноса, особено в секторите, където Румъния има силно прозиводство, пише Mediafax.
„За онези, които не обработват своята земя, трябва да се въведе наказателен данък и ние със сигурност ще стигнем до това данъчно облагане, което е насочено не само към (...) частните площи, но също и към обществените имоти“ , коментира той.
Според него данъчната ставка може да се базира на субсидията, която се предоставя на хектар земеделска земя, напр. 50-60 евро, сочи изданието.
Правейки такова предложение, Табара е наясно, че въпросът за облагането на необработваната земя, която в момента е около 3 млн. хектара (30 млн. дка), е тясно свързан с този за поземления регистър, който все още стои нерешен на национално ниво, пише ZF.


„Гардиън“: Румен Радев се оглежда за мястото на Виктор Орбан в ЕС
Войната в Украйна блокира почти изцяло износа на зърно през Черно море
България сред лидерите в ЕС по ръст на строителството през юни
Учениците губят способността си да мислят заради прекомерната употреба на ИИ
ЕФЕ: Новият враг на Европа: сушата ще става все по-честo срещано явление през следващите години
Светът води грешния дебат относно AI безопасността
Трейдъри хеджират риска Фед да снижи лихвите през 2027 г.
Тръмп използва Ким Чен Ун, за да притисне Южна Корея
Meta тихомълком се превърна в един от най-големите AI клиенти на Microsoft
Защо AI не е най-голямата инфлационна тревога на BoE, част 1
Превишението на скоростта е новото нормално: 79% от американците го правят
OSCA: забравеният символ на автомобилното изкуство
Защо задната скорост може да вие като развалена прахосмукачка
7 култови спортни коли, които си отидоха без наследник
Как изглежда Toyota Prius, която минава по 20 000 км на месец
Михаела Маринова пръска чар от плажа
ЦСКА с тежка загуба в Крит, ОФИ взе сериозен аванс
Кризата на политическата легитимност: Федоров, Зеленски и дилемата на изборите в Украйна
Полезни храни за здрава и блестяща кожа
Луис Хамилтън демонстрира близостта си с Ким Кардашян