Гръцкото правителство работи по изготвянето на списък на държавните обекти, които смята да обяви за приватизация.
Работата по списъка се намира на последната права и трябва да бъде готов до края на месеца, съобщава днес Imerisia, цитирана от БТА. "Гърция се приватизира", пишат изданията.
В приватизационния списък фигурират Националната електрическа компания (ДЕИ), телекомът ОТЕ и "Хеленик петролиум", ВиК компаниите, железниците, пощите, оръжейната компания "Гръцки отбранителни системи", организацията за спортни залагания, казиното в Парнет и други.
Акцент се поставя и върху концесионните договори, от които финансовото министерство очаква значителни приходи. За целта се предвижда да бъдат обявени конкурси за отдаване на концесия за експлоатация на летищата и пристанищата в Гърция, както и на автомагистралата Егнатия.
Приватизационната програма на правителството се оценява на 50 млрд. евро, които трябва да бъдат събрани за покриване на дълговете на Гърция.
За тази и следващата година целта е в хазната да влязат 15 млрд. евро.
Представители на Международния валутен фонд (МВФ), чийто управителен съвет вчера одобри отпускането на четвъртия транш в размер на 4,1 млрд. евро от заема за Гърция, са поискали от правителството в Атина повече подробности за приватизационната програма на страната, както и за мерките, които се предвиждат за повишаване на конкурентоспособността на гръцката икономика и за по-ефикасна борба с данъчните длъжници.
С последния транш общата сума, отпусната от фонда на Гърция досега, става 14,6 млрд. евро. Целият заем е 30 млрд. евро.
Заемът е част от тригодишна съвместна програма с Европейския съюз на стойност 110 милиарда евро за спасяване на гръцката икономика.
В ход е и процедура за удължаване на срока за връщане на дълга на Гърция към МВФ от две на седем години.


Откриха труп на жена в Елените
Въздушната линейка транспортира пострадал до София
Професор от УМБАЛ „Александровска“ обявява безсрочна гладна стачка
Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
3 противовъзпалителни рецепти за вечеря
Пациент с множество травми е транспортиран с въздушна линейка от Смолян към "Пирогов"
СЗО: Над 1300 души са загубили живота си заради горещините в Европа
Четиринадесет души загинаха, след като хеликоптер на петролната компания "Сауди Арамко", се разби
Тайната на спокойния понеделник: Ритуал за щастлива седмица