Българските земеделските производители, които претърпяха загуби заради заразата с Ешерихия коли в Германия, ще получават компенсации през юли и август. Целият процес на изплащането ще продължи до 15 октомври, заяви земеделският министър Мирослав Найденов в интервю за БНТ.
„За краставиците обезщетенията са по 48 стотинки за килограм, за доматите около 66 ст./кг, за марулите около 78 ст./кг, за пипера около 89 ст./кг и за тиквичките около 60 ст./кг”, припомни министърът.
Всяка сряда страните от ЕС трябва да предоставят в Брюксел актуална информацията за щетите, тъй като тази помощ е за периода от 26 май до 30 юни.
Обезщетения ще получат производителите, които имат документи, че са пратили продукцията в търговската мрежа и впоследствие тя е била изтеглена. Ако зеленчуците са на полето или в оранжериите, фермерите ще получат 90% от посочените средства, защото нямат разходи по прибирането и транспорта. Тогава нереализираните количества ще се доказват с протоколи от съответните земеделски комисии, обясни процедурата Найденов.
Според него е малко вероятно мъж, починал в Хасковско, да е бил носител на заразата от германския щам на бактерията.


Почина легендарният моден дизайнер Валентино
Борисов: Имам по-голяма вяра на Радев, отколкото на ПП–ДБ
Днес Румен Радев ще депозира оставката си
Таро хороскоп: Какво вещаят картите на 20-ти януари?
Виц на деня - 20 януари
Ерата на изобилните ресурси за война на Русия приключва
Базуката на ЕС: Ще бъде ли използван инструментa против принуда за Гренландия
Унгарската Mol ще купи дяла на "Газпром" в санкционираната сръбска рафинерия
Източна Европа взе втората най-важна позиция в ЕЦБ
Въпрос за $10 трилиона: може ли Европа да използва фондовия пазар срещу Тръмп
Филтър за кафе в жабката решава основен проблем
Mazda спира два от малките си модели
Най-продаваните мотоциклети в България през 2025
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Избраха българския проект за Венецианското биенале
Европа замисля ново НАТО - без САЩ, но с Украйна
Протест в Дания „Make America Go Away“
Руски удари по Киев с дронове и ракети, части от града са без ток и вода
Отново мразовит ден, обявен е жълт код за студ в Северна България