Европейският съюз и Русия подписаха тази сутрин споразумение, което ще позволи износът на европейски зеленчуци за Русия да бъде подновен незабавно, се посочва в съобщение на Европейската комисия.
Споразумението бе сключено след преговори между делегация на ЕС, водена от еврокомисаря по земеделието и потребителите Джон Дали, и руските власти.
За ограничен период всяка държава-членка на ЕС, която изнася пресни зеленчуци за Русия, ще трябва да удостовери произхода на продуктите и липсата в тях на Escherichia coli 104 (щамът, причинил заразата в Германия) на базата на обща мониторингова система на своята територия за този щам, се казва в съобщението.
ЕК предава на Роспотребнадзор имената на компетентните национални органи, оторизирани да издават сертификатите, които ще бъдат лепени на пратките за Русия и имената на националните лаборатории, акредитирани да осъществяват наблюдението на зеленчуците, се посочва още там. Бързото предаване на информацията към руските власти ще позволи възстановяването на износа.
Системата за сертифициране ще бъде временна, тъй като ще важи до 10-ия ден след последния регистриран случай на заразяване на хора с E. coli O104, съобщен от властите в държавите-членка на ЕС, се отбелязва в документа.
Замразените зеленчуци ще бъдат обект на стандартна търговия извън рамките на днешното споразумение, припомнят от ЕК.
В съобщението се подчертава, че ЕС и Русия са се споразумели също да задълбочат сътрудничеството си по проблемите с инфекции, свързани с Shiga Toxin E. coli, включително размяна на щамове между официалните лаборатории.
„След днешното споразумение очаквам бързо възстановяване на износа на ЕС за Русия. И двете страни демонстрираха добра воля, за да направят така, че този инцидент да остане в миналото“, заяви еврокомисар Дали.
Русия спря вноса на пресни зеленчуци от ЕС на 2 юни заради разпространението на Escherichia coli главно в Германия, тъй като първоначално остана неясно кой е източникът на заразяването.


Кола се запали на АМ "Тракия"
Тъжна вест! Бивш футболист загина в каасрофа
МВР започна масови проверки на тировете
Лудогорец назначи германски треньор
Китайският шок за Силициевата долина не се задава, той е вече тук
Technoprobe е поредният AI победител в Европа с ръст от 330% за година
Бърнам трябва да се еманципира от Стармър, ако иска да успее на Даунинг стрийт
Най-старата млечна компания в Италия използва нов начин за заем срещу сирене
Кой всъщност поддържа изкопаемите горива живи? Данъкоплатците
Възкръсването на легендата: Тествахме новата Honda Prelude
Как Chrysler пропусна да се конкурира с Ferrari
Никога не сте виждали такъв Франкенщайн!
Как Льо Ман 2026 роди нова глобална марка
Българска група крадяла коли от Германия, като ги вземала под наем
Последно сбогом с Мартин Велев на 14 юли в София
Паднали дървета, силен порой удари София, екипи проверяват критични точки в града
Кои от любимите ни храни имат малко мазнини?
България изпрати по последния й път поетесата Надежда Захариева, оставила незаличима следа