През следващата година правителството ще реши от кога и с колко да понижи данъка върху добавената стойност (ДДС), като обсъжданият вариант е намалението да бъде с 1 или най-много с 2 процентни пункта. Това обяви пред bTV в последното си интервю за годината министърът на финансите Симеон Дянков.
На въпроса от кога би могло да се очаква данъчното облекчение, Дянков предпочете уклончивото обяснение, че „това остава изненада“. Според него стъпката е от изключително значение, защото автоматично би довела до понижение на инфлацията със същия процент, с който се понижава и данъкът.
Финансовият министър припомни, че в програмата на правителството беше заложено намаляване на ставката по ДДС, но решението се е забавило заради световната криза.
„Въпреки че икономическата ситуация в Европа остава трудна - седем европейски държави вече обявиха официално, че влизат във вторична рецесия, България отчита финансова стабилност. Това ни дава основание да смятаме, че следващата година ще бъде по-добра от последните три години“, обясни още Дянков.
На въпроса какъв е песимистичният и оптимистичен вариант според него за развитието на икономиката през 2012 г., финансовият министър обясни, че най-лошите му прогнози са за един процент икономически растеж, а добрите - за ръст от 2,5%.
На въпроса кои са най-нереформираните сектори от икономиката, където се очакват най-сериозни проблеми през 2012 г., Дянков посочи, че най-належаща е реформата във висшето образование и науката, където се предвиждат радикални промени.
На второ място Дянков постави здравеопазването, където обаче все още е трудно да се предприемат радикални реформи поради социалната значимост на сектора.
Попитан с кои министри от кабинета Дянков има най-много противоречия, свързани с налагането на фискалната дисциплина, той посочи министъра на земеделието Мирослав Найденов.
По повод припомнянето на водещия, че самият министър Найденов не смята за меродавно мнението на финансовия министър, а на премиера при подобни спорове, Дянков обясни, че всеки министър, който не е готов за радикални промени в системата, рано или късно остава извън екипа на правителството. За пример той посочи оставката на бившия транспортен министър Александър Цветков.


Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Единадесет парашутисти загинаха, след като малък самолет се разби край Нанси
Автомобил се преобърна в река Смядовска, неправоспособен шофьор на 18 години загина
Цяла България светна в жълто за опасно време
"Прогресивна България" настоява за одит на пенсионните разходи
Ралица Асенова с "факти и неудобни истини" за казуса "Петрохан"


преди 14 години Добре ще е, но надали. Докато не го направи реално, всичко е само празни приказки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Обещаното не е като даденото. Тоя като каже "добър ден" погледнете небето. До сега е излъгал за всичко което е обещал до сега откак е на власт. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години И как точно я разсипва? Като гледа да запуши всички дупки от сорта на БДЖ, Кремиковци, излишни чиновници и налива всички пари в инфрастоктура? Гледам от както е власт всеки ден ставаме все по - зависими от Световната Бнака..... НАДЯВАМ СЕ ДА НЕ СПРЕ ДО ТУК!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Трейдърче такова, платен писач ли си, или наистина мислиш по начин, по който само и единствено един промит паразитски мозък може да му тече мисълта...? Сега за по-нормалните хора: Ако успеят да пресекат поне по-голямата част от ДДС-измамниците, се питам защо да не го намалят това ДДС с до 2%? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Проблемът на българското правителство е, че работи при условия на наследена държавна финансова грешка и поради тази причина е обречено на сигурен управленски провал. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години запомнете това лице добре - то НЯМА ДА СПРЕ ДО ТУК!!!все пак има 4 годишна програма ЗА РАЗСИПИЯ следва закриване на болници и приватизация на НДК за какво са ви бoлници балъци ??? нали искат и без това да се смъртви по-бързо отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години ***, никой не е против намаляне на данъците, напротив, но това си е чисто популистично изказване. трябва да се съгласува с ЕС (на които се репчим), трябва и бюджета да се промени: или разходите да се свият със 100-200млн или с толкова да се покачат приходите, за да не се отвори още по-голяма дупка.въпроса е, че не казва как ще го компенсира, с кредити гръцки стил няма как да стане, няма от кой, а 2013 предстои падеж на 1.6млрд дълг.всичко това показва какъв парашутист в икономиката е този очилатко :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Да знаех си че и данъците да намалят ще се намерят ***, които пак не са доволни отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години разбира разбира ама говори врели-некипели ( все пак нали трябва да залъгва с нещо стадото още 1 година) имайте предвид че това което се случва в момнета в БГ е преднамерена икономическа политика на РАЗРУХА - НЕОЛИБРАЛИЗЪМ стратезите естествено не са български а се на мират във вАШИНГТОН Цайсът - парашутист е просто поредната марионетка , *** койо е докаран тук да разсипе България - естествено срещу солидно заплащане а и ше си направи кариера на гърба на глупавия бълг народ - все пак маоже да го вземат в САЩ някъде след е бил 4 години ня такъв пост - нищо че е безхаберен и опасен за хората околоо него отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години парашутиста с очилата сигурно дори и не подозира, че и ЕС трябва да одобри свалянето на ДДС... отговор Сигнализирай за неуместен коментар