Неотдавна Федералният резерв на САЩ обяви, че между 2009 г. и 2011 г. едва 9% от хората на възраст между 29 и 34 г. са получили ипотека за първо жилище, пише Forbes.
Това е наполовина на дела им отпреди десетина години, когато тези нива се движеха около 17%.
Не е ли обаче сегашната ситуация на жилищния пазар, с милионите нежелани домове, рекордно ниските цени и безпрецедентно ниските ипотечни лихви, възможност за купувачите на първо жилище да направят сделката на живота си?
Освен ако не плащате в брой, собственият дом изглежда остава само мечта за младото поколение. И за това не могат да се винят икономиката и разочароващият жилищен пазар.
Бомбата със студентските кредити жестоко осакати шансовете на младите да си купят жилище. През миналата година размерът на неизплатените студентски кредити достигна 1 трлн. долара, изпреварвайки дълга по кредитни карти за първи път в историята на САЩ.
В съчетание със слабия трудов пазар и буксуващата икономика, тази комбинация от фактори пречи на купувачите на първи дом и ограничава ефекта от рекордно ниските лихви, посочва авторът от Businessweek Боб Уилис.
"Когато възрастните се чудят какво не е наред с младото поколение, което все повече избира да живее с родителите си и да отлага женитбата и купуването на собствен дом, първото нещо, което можем да кажем, е че думата "избират" не е правилна. Никой не избира това. Икономиката избра вместо тях", пише Дерек Томпсън от The Atlantic.
Едва 11% от потребителите на кредитни продукти на възраст между 20 и 29 години в САЩ имат ипотека, показват последните данни на CreditKarma.com.
Купуването на собствен дом си остава основна финансова цел за повечето от поколението на 20-годишните, но статистиката показва, че едва 1 от 10 осъществява мечтата си преди 30-я си рожден ден.
При сегашната икономическа ситуация младежите в САЩ планират месец за месец, а не година за година. Един от четирима живеят от заплата до заплата, а повечето са далеч по-загрижени как ще си покрият сметките и са далеч от мисълта как ще си купят жилище след години.
Собствеността на жилище е само върха на айсберга. За да са финансово независими в сегашната икономическа обстановка, когато сигурността на работното място вече не е това, което беше, а университетът често е твърде рискова инвестиция, младите трябва да се адаптират и да се научат как да остават на повърхността на бурните финансови води.


Наградиха победителите в конкурса „С очите си видях бедата“ във Варна
"Холдинг Варна": Не е инвеститорът този, който регулира движението на Алея първа
България поддържа засилена комуникация с Румъния по въпросите за улова на калкан в Черно море
73 блока се включват в празничното шествие във Варна за 24 май
Кутев: Всичко, което променяме, е с цел да има бързо законодателство
Шулятиева: Дълъг петролен шок ще доведе до упорита, повишена инфлация
ББТК: Британският бизнес все повече осъзнава, че има добри партньори в България
Къри: В края на първата част на суперцикъла сме
Къри: В момента няма тревога за предлагането на енергия и суровини
Moelis започва да открива нормализация в Близкия изток
Корейци правят гориво от въздуха
Какви проблеми крие Audi A6 на старо
Ferrari F50 беше продадено за близо 10 милиона долара
Шофьор повярва на Мъск и влиза в затвора
Новото чудовище на AMG има 1169 коня и се зарежда по-бързо от смартфон
В кадър: Джина Дейвис, на която никога не може да ѝ дадем 70 години
Huawei с награди и специално присъствие на юбилейното 10-о издание на Маратон Каланджа 2026
Подготвени ли са младите хора за динамичния пазар на труда?
Maserati GT2 Stradale дебютира в България
Срещнем ли мечка, нещата са сериозни: Съвети как да оцелеем
преди 14 години наематели или кредитополучатели.. that is the question:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар