Ръстът на брутния вътрешен продукт в Русия през второто тримесечие се е ускорил до 1,9% на годишна база от 1,6% през първото тримесечие, съобщи заместник-министърът на икономическото развитие на страната Андрей Клепач, цитиран от агенция Прайм.
„Първото тримесечие Росстат оцени на 1,6%. През второто според нашата оценка се получава 1,9% на годишна база“, каза Клепач.
За първите 6 месеца на годината икономическият растеж се е забавил до 1,7%, а само през юни – до 1,5%, отново на годишна база, сочат данни на министерството.
Според заместник-министъра причините за слабата динамика на руския брутен вътрешен продукт през първата половина на годината са свързани с неблагоприятните данни за износа, който през първото тримесечие се сви, а през второто е близко до стагнация.
Той добави, че практическият спад на инвестициите също се е отразил неблагоприятно на крайния резултат.
Клепач съобщи също, че в края на август министерството на икономическото развитие може да преразгледа прогнозата си за ръста на БВП за 2013 г., която в момента е 2,4%. „Нека изчакаме края на август“, отговори той на запитване кога може да се очаква промяна на прогнозата.
По думите му основанията на министерството са, че второто полугодие на 2013 г. и по-конкретно третото тримесечие ще се окаже по-силно по отношение на икономическия растеж, отколкото първото.
Клепач заяви също, че министерството възнамерява са повиши прогнозата си за отлива на капитал през тази година , която в момента е за 30 млрд. долара, а като работна версия се разглежда показател от 50 млрд. долара.
Той отбеляза, че инвестициите в основен капитал в Русия през юни са намалели с 3,7% на годишна база, а след сезонно изглаждане – с 2,4%, докато за първите 6 месеца на годината като цяло спадът е от едва 1,4%.


Коя е най-голямата грешка на шофьорите в трафика?
Първо заседание на Съвета за реформи в туризма ще се проведе в Министерския съвет
Добра реколта на ечемик и пшеница в Добружда
Черно море започна седмицата с двуразови тренировки
12-годишна спаси майка си след инсулт зад волана на АМ „Струма“
Зелената енергетика в действие: Иновациите на Веолия Варна
Златото може да загуби само при трайна стагфлация, но тя е малко вероятна
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 6
Дебютът на Amazon в бързите доставки изтри $15 млрд. от оценката на конкурентите
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 5
В Китай направиха ван с лукс на частен самолет и собствена тоалетна
Най-странният автомобилен клаксон е измислен от филмово студио
Новото Audi Q7 дебютира в България
12-годишно момиче спря аварийно кола и спаси майка си на магистрала "Струма"
Пет легенди, които промениха автомобилния спорт
Най-малкият син на Дейвид и Виктория се сгоди?
От екранна химия до истинско семейство: Историята на Мила Кунис и Аштън Къчър
Кортни Кокс се раздели с дългогодишния си приятел
Лято 2026: Сандалите с дебела подметка се завръщат