За пръв път през последните няколко години в Русия бе регистрирано повишаване на безработицата, заяви заместник-министърът на икономическото развитие на страната Андрей Клепач, цитиран от Интерфакс.
„За пръв път от няколко години през май у нас безработицата се повиши. Безработицата през лятото винаги се понижава благодарение на селскостопанската дейност. Сега тя също слабо се понижи (в номинално изражение), но ако бъдат взети предвид сезонните и календарните фактори, то през май отчитаме ръст. През март след сезонна корекция нивото на безработица бе 5,2%, през април – 5,3%, а през май – 5,5%“, отбеляза Клепач.
Според него това означава, че забавянето на ръста и негативното развитие в промишления сектор вече започват да се отразяват в свиване на заетостта. По този начин стагнацията в промишлеността „започва да се отразява на пазара на труда, има нужда от свиване на разходите и затова се уволняват служители“, обясни той.
Междувременно руският президент Владимир Путин обеща пред Международния икономически форум в Санкт Петербург да увеличи контрола върху ефективността на действията на мениджърите в държавните компании, стигайки включително до уволнение за слаби показатели, съобщи ИТАР-ТАСС.
„Възнамеряваме да увеличим контролната роля на държавата в компаниите, които са нейна собственост, и да въведем ясни показатели за дейността на ръководството им, включващи пазарната капитализация и капиталовата възвращаемост. Според резултатите за изпълнението на тези показатели ще решаваме да награждаваме или наказваме мениджърите, включително до уволнение“, категоричен бе Путин.
Той отбеляза, че именно според качеството на работата в държавните компании инвеститорите често преценяват качеството на управлението в страната като цяло и често правят неприятни изводи.
Въпреки това руският президент подчерта, че никакво регулиране и никакви показатели за ефективност няма да заменят конкуренцията. Независимо от формата на собственост на компаниите преференциите са недопустими, подчерта той и призова за създаването на конкурентна среда на вътрешния и външния пазар на стоки и услуги.
През миналата година Путин призова за въвеждането на наказателна отговорност за мениджъри на държавни компании, които укриват доходи, а според новото законодателство държавните служители до 1 юли трябва да се освободят от активите си в чужбина.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Политическите кампании вече и в TikTok, манипулациите там са лесни
Индийска анимация: Путин и Моди се возят на мотор и крадат шапката на Тръмп ВИДЕО
Как да общуваме ефективно с партньора?
Провежда се спасителна операция край Ахтопол заради кораба Kairos
Новата реалност: Битка на дронове за небето над Украйна