През март инфлацията във Великобритания се забави до най-ниското си ниво от повече от четири години. Данните затвърждават ангажимента на Английската централна банка (АЦБ) да поддържа лихвените проценти ниски, докато икономиката не се възстанови.
В третия месец на годината инфлацията е била 1,6% на годишна база – най-ниската от октомври 2009 г. Понижението спрямо февруари е с 0,1%, когато бе отчетена инфлация от 1,7%, разкриват данните на Националното статистически бюро на Острова (ОNS).
Инфлацията се отдалечи още от целта на АЦБ от 2%, но остава висока в сравнение с други развити държави.
Европейската централна банка (ЕЦБ) обмисля въвеждането на нови стимули, с които да повиши инфлацията в еврозоната. Очакванията обаче са, че най-рано в началото на следващата година АЦБ ще повиши лихвения процент, който сега е 0,5%, но при положение, че британската икономика се възстанови.
По данни на статистиката забавянето в темпа на инфлацията през март се дължи на регистрирания година по-рано еднократен ръст в цените на горивата, както и на лекото повишение в цените на облеклата и сметките за отопление.
Данните обаче предполагат, че инфлационният натиск в икономиката е налице. Цените на готовата продукция нараснаха с 0,5% на годишна база, а цените на материалите за производство спаднаха с 6,5 на сто – най-сериозното понижение от септември 2009 г.
Един от секторите в икономиката, в който цените се покачиха бързо, е пазарът на жилища. Това предизвика опасения, че Великобритания може би е изложена на риск от издуване на балон в сектора на недвижимите имоти, който, ако се спука, ще причини тежки загуби на кредитополучателите и кредиторите.
През последните 12 месеца до февруари цените на жилищата скочиха с 9,1% - най-бързият темп на растеж от юни 2010 г. насам.


Костадинов зове за бойкот на Евровизия
Турнир по акробатичен рокендрол се провежда днес във Варна
Проливните дъждове предизвикаха нови наводнения край Царево
Благотворителен кулинарен фестивал за Никулден се провежда във Варна
Авария остави район на Варна без вода в събота
Империята на китайските пристанища, част 5
Как чуждестранните автомобилни гиганти могат да се закрепят на китайския пазар
Империята на китайските пристанища, част 4
Империята на китайските пристанища, част 2
Империята на китайските пристанища, част 1
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Любен Дилов-син: Готови сме за избори, но държавата има нужда от бюджет
ЦСКА се огледа в норвежец, оценен на 5 млн. евро
Опра Уинфри демонстрира талия на оса, след като отслабна драстично
Путин и неговите роли: Какво са знаели германските тайни служби?
Генерациите в сблъсък: защо днешните различия са толкова остри