В очакван от мнозина ход президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги обяви, че институцията ще започне широкомащабна програма по количествени облекчения в отчаян опит да стимулира икономиката на еврозоната.
Ръководителят на базираната във Франкфурт банка заяви, че институцията ще изкупува облигации от частния и публичния сектор на стойност до 60 млрд. евро на месец до края на септември 2016 г.
Драги пристигна на пресконференцията със 7 минути закъснение и се извини, че асансьорите в новата централа на ЕЦБ не работят.
Ходът на Драги идва 2,5 години, след като той заяви, че ще направи "каквото е необходимо", за да защити еврото, слагайки край на спекулациите въпреки силната опозиция от Германия.
Стъпката по практическо създаване на пари от нищото цели основно да се намалят лихвите по кредитирането на Стария континент. Очаква се това да стимулира банките да отпускат повече и по-големи заеми, което пък от своя страна в крайна сметка да раздвижи икономиката на еврозоната. Подобна стратегия преди години предприе Федералният резерв на САЩ, който реализира три последователни кръга на количествено облекчаване в периода 2008-2014 г.
Малко преди пресконференцията на Драги ЕЦБ запази основния си лихвен процент при рекордно ниските 0,05 на сто. Освен това банката запази и ставката по пределното кредитно улеснение на ниво от 0,30%. Лихвата по депозитите пък бе запазена при отрицателната стойност от -0,20%.
И трите ставки бяха понижени за последно през септември 2014 г. Оттогава насам няколко от най-високопоставените ръководители на банката посочиха, че лихвите вероятно няма да бъдат понижавани повече, тъй като това не би оказало съществено влияние върху икономиката.
ЕЦБ вече представи "извънредни" политически мерки за стимулиране на икономиката на еврозоната, включително програми за изкупуване на обезпечени с активи ценни книжа. Въпреки това инфлацията остава ниска. В тази връзка при предишните си пресконференции Драги сигнализира нееднократно готовността си да предприеме още по-стимулиращи мерки.
Реакцията на валутните пазари бе мигновена, като еврото потъна с повече от 1% спрямо долара.


Езиковата мрежа на мозъка е по-голяма, отколкото се смяташе, откриха учени
ЦИК: Машините, на които ще гласуваме през октомври, са с изтекла гаранция
Портних: Дори картинките не са на Коцев. Ние му ги оставихме. Той просто ги наследи.
Златен медал: Стилияна Николова е световна шампионка на бухалки
На 28 юли 2061 човечеството ще види Халеевата комета
Образованието в ерата на изкуствения интелект: Учителят вече има нова роля
Как трябва да изглеждат централните банки на 21 век?
Великобритания трябва да се адаптира към горските пожари, те няма да изчезнат
Светът трябва да има думата относно Ормузкия проток
Икономическата разлика между Америка и Европа опира до толерантността към риска
13-те най-интересни класики от супертърга в Пебъл Бийч
Автомобилната жабка е създадена за нещо, което вече почти никой не ползва
Ason Martin направи най-мощния автомобил в света с преден двигател
Пространство, разход на гориво и цена: кой компактен SUV предлага най-много?
Скрита функция на подглавниците спасява човешки живот
Украински войници лекуват стреса със сесии с шамани и аяхуаска
Билки и подправки с диуретичен ефект
Преди 25 години се появяват първите поддръжници на "Кръв и чест" в България
Йотова похвали ансамбъла ни по художествената гимнастика
Възрастна двойка загина в пожар в Гърция


преди 11 години е как ще е некадърен виж че по техния метод работи с печатане на пари отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Е как няма да е отчаян, след като Драги орева света в продължение на над година как не може да се справи с дефлацията в еврозоната... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Драги дооплеска нещата.Неговите КУ няма да имат ефекта на тези в Америка,UK или Япония.А еврото замина в канала, тази година явно ще падне и под долар... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Гърците дали ще намажат? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години май има 2 варианта или гърция да излезе от еврозоната или Германия за да си отиде всичко на мястото.не може в един кюп май драхма и марка отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години както обикновено ЕЦБ закъсня с около година отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Най-накрая! Много закъснял, но си мисля, че правилен ход. Разбира се никой не трябва да си мисли, че къщата може да се построи без да се изградени основите за това, а основите са структурните реформи в закъсалите държави, в това число слагам и България. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Сега дръпнаха шалтера и всичко ще се изпържи , а след 1,5г. всички ще пляскат с ръце защото парите ще ги няма. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Масло в огъня на фалиращите . При предишните опити да се разрешат фундаменталните проблеми с монетарни стимули не успяха всички да фалират .Сега обаче банките в ЕЗ ще бъдат изложени пред интересна дилема и обединени в крайна сметка . Крайно време беше да се извърши консолидация и оптимизация на цялата система. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Интересно кои държави ще се облажат? отговор Сигнализирай за неуместен коментар