Японските продажби на дребно отстъпиха в трети пореден месец през март, подчертавайки тревожното състояние на потребителските нагласи в Япония на фона на отчаяните опити на политиците да съживят инфлацията в страната.
Продажбите на дребно спаднаха с 9,7% спрямо същия период на миналата година през март според данните на Министерството на икономиката, търговията и промишлеността. Понижението се оказа по-тежко от очакванията на анализаторите, които прогнозираха отстъпление от 7,4% след спадовете с 2% през януари и 1,7% през февруари, предава WBP Online.
Същевременно търговците на едро oтчетоха спад в продажбите спрямо същия период на миналата година в размер на 12,3%.
Дори и с последния тласък на покупателната способност на потребителите, дошъл от спада на цените на петрола, домакинства все още не харчат толкова, колкото политиците искат да видят. Стратегията за икономически растеж на премиера Шиндзо Абе се базира на покачване на нивата на потребление за стимулиране на инвестициите и на растежа на доходите.
Една от основните причини търсенето в Япония да не е толкова стабилно, колкото се очакваше, е фактът, че ръстът на доходите все още е в застой. Негативната тенденция потиска инфлационните очаквания, което се оказва огромно препятствие пред плановете на правителството.
Опасенията, че Япония ще се завърне в дефлационната спирала, която продължи почти 15 години, най-вероятно ще принудят централната банка да продължи с програмата си за паричната експанзия в следващите месеци.
Според икономиста на Capital Economics Maрсел Тиелиант Японската централна банка ще увеличи стимулите още след заседанието си този четвъртък. "По един или друг начин властите може би скоро ще трябва да помислят за нови начини за стимулиране на търсенето и инфлацията", изтъкна той в анализ.


Костадинов: Радев дава АМ “Черно море” на Турция
Кричим изпрати жестоко убития Георги Кузев на рождения му ден
Запълниха поредно дере във "Виница" със строителни отпадъци (ВИДЕО)
Крисия и Веселин Маринов пят на плажа в "Аспарухово"
Спипаха двама за кражба от магазин за дрехи във Варна
САЩ тестват лоялността на НАТО към политиките им преди съкращаване на войските
Z.ai подготвя нов AI модел в битката с OpenAI и Anthropic
Нов недостиг на гориво в руски региони след атаките на Украйна срещу рафинерии
OpenAI отчита годишен темп на приходите от над $40 милиарда преди IPO-то
Т. Джамов: Все повече хора у нас имат интерес към бойните спортове
Никола Цолов ще тества болид от Формула 1 в края на месеца
Популярен аргумент срещу електромобилите беше разбит
Това е единственото BMW 8-Series E31 с дизелов двигател
Cadillac зарадва клиент със седан за 500 000 долара
Роботите в заводите не могат да заменят напълно хората
Министър Стоянов: Нямаме отговор от Украйна за дрона
Лавров: ЕС изнудва Вучич да застане срещу Русия
Доц. Даниел Бенатов: Путин не може да си позволи мир
Измама за $1,2 милиона? Инвеститори съдят Селена Гомес
Погребаха Георги Кузев: Дядо Николай със силна реч за липсата на любов и смъртта